Tesla Q2 2023 kazanç beklentileri: Cybertruck haberleri ve fiyat indirimi etkileri

rent a car 34

Tesla, ikinci çeyrek kazançlarını çarşamba günü zilin ardından açıklayacak. Yatırımcılar, çok gecikmiş olan hisse senedi ile ilgili daha fazla ayrıntı için dinliyor olacaklar. siber kamyonyanı sıra Tesla’nın birçok fiyat indirimleri otomotiv brüt kar marjlarını etkiledi.

Wall Street tahminleri, Tesla’nın çeyrek için yaklaşık 24,9 milyar dolar gelir getireceğini tahmin ediyor; bu, yıl önceki 16,9 milyar dolarlık satıştan yaklaşık %50 daha yüksek.

Tesla’nın hisseleri yılın başından bu yana %168,62 arttı. Pazartesi öğleden sonra 290,38 dolardan kapandı ve ilk Cybertruck’ın nihayet hafta sonu üretildiğine dair haberler yükseldi.

Cybertruck hakkında hala bilmediğimiz çok şey var

Tesla, hafta sonu tweet attı sonunda ilk Cybertruck’ını Giga Austin’deki üretim hattından çıkardığını söyledi, bu haber hem hayranlık uyandırdı hem de şüphe uyandırdı.

Şüphecilik, Tesla’nın kamyon veya üretim programı hakkında başka hiçbir ayrıntı paylaşmamasından kaynaklanıyor. Fütüristik, köşeli, paslanmaz çelik gövdeli kamyonet ilk olarak 2019’da duyuruldu ve üretim ve teslimatların 2021’de başlaması bekleniyor. Tesla, parça eksikliklerini gerekçe göstererek üretimi defalarca erteledi.

Tesla’nın toplamda bir Cybertruck ürettiği haberinin ardından, bazıları otomobil üreticisini suçladı kazanca çok yakın haberleri paylaşarak heyecan yaratmaya, hisse senedi fiyatını yükseltmeye ve dikkati başka konulardan uzaklaştırmaya çalışmak.

Çarşamba günü dinleyeceğimiz birkaç bilgi: Tesla, Cybertruck’ı nasıl fiyatlandıracak, şirketin araçla ilgili başka hangi özellikleri paylaşabilir, ilk teslimatlar ne zaman başlayacak ve otomobil üreticisi ne zaman seri üretime geçecek?

Ayrıca Tesla’nın Cybertruck için üretim kapasitesinin ne olacağını da bilmek istiyoruz. Tesla’da 2023 yıllık hissedarlar toplantısı Mayıs ayında Musk, otomobil üreticisinin üretim başladıktan sonra yılda 250.000 ila 500.000 adet teslim edebileceğini söyledi. Bakalım Tesla yarın bu sayıyı daraltacak mı?

Fiyat indirimleri otomatik brüt kar marjlarını nasıl etkiledi?

Wells Fargo ve Wedbush’tan analistler ikisi de tahmin edildi Tesla’nın otomobil brüt kar marjı, otomobil üreticisinin ABD, Avrupa ve Çin’de devam eden fiyat indirimlerinin ardından %17,5’e düşecekti.

ABD’nin federal EV vergi kredilerinin yanı sıra fiyat indirimleri, son iki çeyrekte Tesla’nın satışlarını artırdı. 2. çeyrekte, Tesla küresel üretimi rekor kırdı sırasıyla 479.999 adet ve 466.140 adet teslimat. Bitti Çeyrek bazında %10 Ve yıldan yıla %83.

Bu indirimler satışları artırabileceği gibi ilk çeyrekte olduğu gibi marjları da etkilemiş olabilir.

1. çeyrekte, brüt kar marjı %20’nin altına düştü, otomobil üreticisinin geleneksel olarak güçlü otomotiv gelirini sıkıştırıyor. Tesla’nın endüstri lideri olduğu bir alan olan faaliyet marjları da 2022’nin ilk çeyreğindeki %19,2’den 2023’ün ilk çeyreğinde %11,4’e düştü. Şirketin ilk çeyrekteki 2,51 milyar dolarlık net geliri, geçen yılın aynı dönemine göre %24 düşüş gösterdi. .

Bu kayıpların bir kısmı araç indirimlerine, bir kısmı da artan üretime bağlanabilir. İlk çeyrekte Tesla, muhtemelen yeni ve mevcut tesislerinde kapasiteyi artırdığı için sermaye harcamalarına 2 milyar dolar harcadı.

Analistler, Tesla’nın hisse fiyatı hakkında endişelenip endişelenmeme konusunda bölünmüş görünüyorlar. Bazıları der ki Tesla abartılıyor ve artan rekabet, yakında pazar payını otomobil üreticisinin elinden alacaktır.

Diğerleri, şirketin daha düşük marjlarla daha yüksek hacimler için zorlama stratejisinin, özellikle Tesla’nın gelişmiş sürücü yardım sistemi (ADAS) teklifi olan Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) gelişirse ve gelecekte tutunursa, gelecekte işe yarayabileceğine inanıyor. Tesla boğaları genellikle şirketi bir otomobil üreticisinden daha fazlası olarak görüyor – Tesla’nın bir AI şirketinden bir şirkete kadar her şey olduğunu söylüyorlar. sürdürülebilir enerji holdingi.

Supercharger ile ilgili güncellemeler

Geçtiğimiz çeyrekte, bir dizi otomobil üreticisi ve şarj şirketi, Tesla’nın NACS standardı. Henüz otomobil üreticisinin Supercharger ağını kullanan Tesla dışı EV’lerden çok fazla gelir görmeyi beklemesek de, şirketten daha büyük bir ağ oluşturma planları veya bu alanda gelir artışı beklentileri hakkında bazı güncellemeler duyabiliriz.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın