Tesla ikinci çeyrek gelirinde 25 milyar dolara ulaştı, ancak fiyat indirimleri nedeniyle marjlar düşüyor

rent a car 34

tesla bildirildi Çarşamba günü ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %20 artışla 2,7 milyar dolarlık net gelir, şirketin EV fiyat indirimleri kâra daldı. Otomobil üreticisi, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Avrupa ve Çin’deki dört EV modelinin maliyetini defalarca düşürdü. Hareket, Tesla’nın rekor kırmasıyla yılın ilk yarısında satışların artmasına yardımcı oldu. 466.140 adetlik ikinci çeyrek teslimatları. Ancak Tesla’nın normalde sağlıklı olan otomotiv marjlarından da parçalar aldı.

Tesla’nın brüt kar marjı, bu yıl ikinci kez 2022’nin ikinci çeyreğindeki %25’ten ve geçen çeyrekte %19,3’ten %18,2’ye düştü.

Tesla, Wall Street’in çeyrek için yaklaşık 25 milyar dolarlık gelir tahminlerini karşıladı ve bu, yıl önceki 16,9 milyar dolarlık satıştan yaklaşık %50 daha yüksek. Gelirin çoğu Tesla’nın ikinci çeyrekte 21,3 milyar dolara ulaşan otomotiv gelirinden geldi. Bu sayı, federal vergi teşviklerinden 282 milyon doları içeriyor.

Tesla’nın 2. Çeyrek gelirinin küçük ama dikkate değer bir kısmı, genellikle satış sonrası araç hizmetleri ve parçaları, perakende ürünler, araç sigortası ve Supercharger ağını içeren “hizmetler ve diğer gelirlerden” geldi.

Tesla’nın Supercharger istasyonu ve konektör sayısı ikinci çeyrekte %33 artarak sırasıyla 5.265 ve 48.082’ye ulaştı. otomobil üreticisi oldu Superchargers ağını açıyor son aylarda diğer otomobil üreticilerine, özellikle ford Ve Genel motorlarve son zamanlarda Nissan. Şarj, Tesla için ana gelir kaynağı olmasa da, artışın bir kısmının Tesla’nın şarj ağını açmasından gelmiş olabilir.

Enerji üretimi ve depolanması gelir çeyrekten çeyreğe sabit kaldı, ancak yıldan yıla% 74 arttı.

Tesla’nın işletme marjı 1. çeyrekte %11.4’ten 2. çeyrekte %9.6’ya düştü. Sermaye harcamaları çeyrekte sabit kaldı ancak yıllık bazda %19 arttı. Şirket, muhtemelen otomobil üreticisinin Berlin ve Teksas gigafabrikalarında devam eden üretim artışı nedeniyle sermaye harcamalarına 2 milyar dolar harcadığını bildirdi. Tesla’nın 2. Çeyrek kazançları, Berlin’in araç kapasitesinin 25.000 birim arttığını gösteriyor.

Tesla, çeyreği ilk çeyreği bitirdiği 441 milyon dolardan daha yüksek olan 1 milyar dolarlık serbest nakit akışıyla kapattı.

Tesla hissesi Çarşamba günü 291,26 dolardan kapandı ve mesai sonrası ticarette çoğunlukla yatay kaldı.

EV üreticisi, Çarşamba akşamı 17:30 ET’de analistler ve yatırımcılarla bir görüşmeye ev sahipliği yapacak ve bu süre zarfında dinleyiciler Tesla’nın hakkında daha fazla bilgi duymayı umacaklar. siber kamyon. İlk Cybertruck geçen hafta Giga Austin’de üretim hattından çıktı, ancak çok az ayrıntı paylaşıldı. Kazanç raporunda Cybertruck bilgisi de eksik, yalnızca Tesla’nın bu yıl piyasaya sürülecek olan teslim almaya kararlı olduğunu belirtiyor.

Bu hikaye hala gelişiyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın