Tesla otonom sürüş özelliğinin fiyatını artırıyorTesla otonom sürüş özelliğine bu sene içinde ikinci kere zam yapıyor. Şirketin CEO’su Elon Musk, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda Full Self-Driving (FSD) yazılımının fiyatının 5 Eylül itibarıyla 12 bin dolardan 15 bin dolara çıkacağını deklare etti.

5 Eylül’den ilkin verilecek siparişler için yeniden 12 bin dolarlık fiyat geçerli olacak. Musk, Tesla sahiplerinin mevcut arabalarını Tesla uygulaması üstünden iki dakika arasında FSD ile güncelleyebileceklerini hatırlatmayı da dikkatsizlik etmedi. Otomobilin mevcut Autopilot yeteneklerine bağlı olarak FSD yazılımını araca eklemenin aylık bedeli 199 doları bulabiliyor.

Tesla FSD yazılımının fiyatını senelerdir istikrarlı bir halde artırıyor. FSD, Autopilot’tan ayrı bir seçenek olarak kullanıma sunulduğunda yazılımın fabrikadan çıkışta yükleme bedeli 5 bin dolardı. Daha sonradan FSD güncellemesini almak içinse 7 bin dolar ödemek gerekiyordu.

Tesla otonom sürüş yazılımının fiyatını bu yılın başında 10 bin dolardan 12 bin dolara çıkarmıştı. Yıl içinde yeni bir fiyat artışının sinyali de daha evvel verilmişti. Elon Musk, temmuz ayında yapmış olduğu bir paylaşımda FSD fiyatının “saçmalık derecesinde ucuz” bulunduğunu belirtmişti.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın