TMO sezonun ilk fındığını aldı

TMO sezonun ilk fındığını aldıTMO Kabuklu Fındık Alım Dönemi Açılış Töreni, Çarşamba Şeker Fabrikası’nda yapılmış oldu. Törende Çarşambalı fındık üreticisi Yusuf Özkan’ın getirmiş olduğu 870 kilo fındığın randıman analizi yapılmış oldu. Fındık, 54 randıman ile 56,10 TL olarak fiyatlandırıldı. Analizi yapılan ilk fındığın fiyatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu taban fiyattan fazla bulunmasına hem protokol üyeleri hem de üretici sevindi.

Sezonun ilk fındığı 56,10 TL’den alındı

Fındık sezonunun TMO’ya teslim edilen ilk fındıklarının sahibi olan üretici Yusuf Özkan, “Fındığım 54 küsur randıman geldi. Randıman kuruluk payı da çok iyi çıktı. Havalar da oldukça iyi gitmişti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a fiyattan dolayı teşekkür ediyoruz. Şu anda fındığımdan alacağım net rakam 56 TL 15 kuruş oldu. Hakkımızı aldık. Yeni sezonda TMO’ya ilk kez fındık teslim eden kişiyim. Fındığımız da bizi mahcup etmedi. Verilen fiyat da ürüne iyi baktığım için yüksek çıktı. Randıman yüksek olunca fiyat da yüksek oluyor. Şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

TMO Genel Müdürü Güldal: “50 değişik noktada fındık alımı yapılacak”

Açılış töreninde konuşan ve Türkiye’de 50 farklı noktada fındık alımına başladıklarını anlatım eden TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, “TMO bugün itibarıyla fındık alımına başladı. Samsun-Çarşamba’da şeker fabrikaları deposunda ilk defa bu yılın fındık alımını gerçekleştirdik. Karadeniz’de fındık üreten illerimizde her sene 50’nin üzerinde alım noktası açıyoruz. Bu sene de 50 değişik noktada 70’den fazla ekiple fındık alım işlemine devam edeceğiz. Hasat yeni başladı. Kurutma işleminin ardından önümüzdeki haftalarda giderek bu alımlar daha da yükselecek. Randevu sistemi ile alım gerçekleştiriyoruz. Üreticilerin TMO’ya mahsul getirmeden ilkin mutlaka buluşma almaları gerekiyor. Randevu sistemi hem onlar bununla beraber bizim için önemli. Çünkü üreticilerin fındıkları getirdiği gün teslim etmeleri önemli. Bizim de yaptığımız planlamanın müsait bir şekilde devam etmesi için randevuya sadakatin çok mühim olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

“Haftanın 6 günü fındık kabul edilecek”

Pazar günleri hariç haftanın 6 günü randevu sistemi ile fındık alımına devam edeceklerini belirten Ahmet Güldal, “Alım kriterlerimizi ilan ettik. Rutubet oranını yüzde 6’dan üretici mağdur olmasın diye bu sene yüzde 6,5’a kadar yükselttik. Borsa kesintisini TMO olarak biz ödüyoruz. Bu yeni çalışmalarla üreticilerle sıhhatli bir satış süreci gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz. Personel görevlendirmelerimiz tamam. TMO şu anda birçok bölgede mahsul alımına devam ediyor. Karadeniz’de fındık alımı başladı. Ege’de kuru üzüm alımları yapılacak. Haşhaş kapsülü aldığımız yerler var. Mısır alacağımız yerler var. Bu sene ürün verimli mahsul oldukça. Üreticilerin ürünlerini hakkıyla ve rahatça pazarlayabilmeleri için TMO her noktada hizmet veriyor. Kurum olarak her bölgeye yetişmek için bayram tatili yapmayan dostlarım şu anda da cumartesi günleri tatil yapmayıp, haftanın 6 günü fındık alımına devam edecekler” gibi konuştu.

Vali Dağlı: “Türkiye’deki fındığın yüzde 17’si Samsun’da üretiliyor”

Türkiye’de üretilen fındığın büyük bir kısmının Samsun’da üretildiğinin altını çizen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Samsun için mühim ve mutlu bigün. TMO, fındık alımını Samsun’dan başlattı. Tarımın dünya için ne kadar stratejik bir ürün olduğunu anladık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yapılan emek harcamaları takip ediyoruz. Dünyaya nasıl soluk aldırdığını hep beraber müşahede ettik. Tarım ürünlerinin üretilmesi, depolanması son aşama mühim. TMO’nun hem arz istek dengesini belirlemesi hem fiyatı öldürmemesi aynı zamanda çiftçinin malının değerlenmesi anlamında yapılan emek harcamalar takdire değer. Samsun fındık üretiminde oldukca önemli. Bereketli topraklar üzerindeyiz. Fındık üretimimiz de Türkiye’deki üretimin yüzde 17’sini oluşturuyor. İnşallah bu rakam büyüyerek devam edecektir” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın