Tesla, FSD’yi diğer OEM’lere lisanslayacak, FSD’nin yeni arabalara aktarılmasına izin verecek

rent a car 34

Tesla CEO’su Elon Musk Çarşamba günü, otomobil üreticisinin “Tesla FSD’yi kullanma konusunda büyük OEM’lerle görüştüğünü” doğruladı.

Tesla Tam Kendi Kendine Sürüş, otomobil üreticisinin otoyollarda ve şehir sokaklarında sürüş görevlerini otomatikleştirebilen beta gelişmiş sürüş yardım sistemidir (ADAS). Diğer otomobil üreticileri FSD teknolojisini benimseyecek olsalardı, hem Tesla’nın yazılım hem de donanım paketini kullanmaları gerekirdi. Tesla’nın ADAS’a ve nihayetinde özerkliğe yaklaşımı, yalnızca bilgisayarla görme işlemeye güvenmekveya kameralar, lidar ve radar gibi bir dizi sensör yerine.

Çarşamba günleri boyunca ikinci çeyrek kazanç çağrısıMusk ayrıca Tesla’nın FSD yazılımının yeni araçlara aktarılmasına ancak üçüncü çeyrekte izin vereceğini söyledi.

Musk, “Bu tek seferlik bir af” diyerek alıcıları siparişlerini üçüncü çeyrekte veya “makul teslimat süreleri içinde” vermeye teşvik etti. Şu anda, harcayan Tesla sahipleri FSD’de 15.000 $ mevcut arabalarına kilitlenirler ve yazılıma erişimlerini kaybetmeden yeni bir modele yükseltemezler.

Tesla’nın dördüncü çeyrek kazanç raporuna göre bugün yaklaşık 400.000 Tesla’da FSD var. Otomobil üreticisinin tartışmalı yazılımı kullanan araba sayısını artırma hedefi, bu arabaların gerçek dünyadaki sürüş ortamlarından topladığı veri miktarını artırmak için saf bir oyun.

Musk, sonunda tam özerkliğe ulaşmak için FSD’yi eğitmek için çok miktarda video verisine sahip olmanın önemine değindi. Bugün otomobil üreticisi, Musk’ın “çok yakında çok küçük görünecek” dediği bir sayı olan FSD’de kat edilen 300 milyon mil biriktirdi.

Tesla, Dojo süper bilgisayarına 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tesla’nın özerkliğe erişiminin diğer ana parçası, yeterli bilgi işlem gücüne sahip olmaktır.

Musk, “Tam kendi kendine sürüşün ilerlemesindeki temel hız sınırlayıcı, eğitimdir” dedi. “Daha fazla eğitim hesaplamamız olsaydı, bunu daha hızlı halledebilirdik.”

Tesla ayrıca Çarşamba günü, yakında Dojo eğitim bilgisayarının üretimine başlayacağını duyurdu. Bunun tam olarak ne anlama geldiği belirsiz. Tesla’nın 2021’deki Yapay Zeka Günü’nde duyurduğu Dojo, Tesla’nın sinir ağlarını eğitmek için kullanılacak. Bu sinir ağları, otomobil üreticisinin yanı sıra FSD’yi güçlendirmek, eğitmek ve iyileştirmek için kullanılıyor. insansı robot, Optimus. Musk, Tesla’nın sermaye harcamaları ve Ar-Ge genelinde Dojo’ya 1 milyar doların üzerinde harcama yapacağını söyledi.

Otomobil üreticisi zaten büyük bir Nvidia GPU tabanlı süper bilgisayar kullanıyor, ancak yeni Dojo, Tesla tarafından tasarlanan çipler kullanılarak özel olarak üretildi. Musk, Dojo’nun saniyede bir exaflop veya 1 kentilyon kayan nokta işlemi yapabileceğini iddia etti. Tesla’nın kazanç raporundaki bir grafikte, otomobil üreticisinin şimdi Dojo’nun Ekim 2024’e kadar 100 exaflops teslim edeceğine söz verdiği görülüyor.

Bunlar, kuşkuyla karşılanması gereken ciddi ciddi iddialar. tesla ihtiyaçlar Dojo, kitlelere tam özerklik getirme vaatlerini yerine getirebilmek için iyi performans gösterecek. Daha önce Musk, FSD olmadan Tesla’nın “sıfır değer” Bunun nedeni, FSD’nin Tesla’ları robotaks olarak kiralanabilecek otonom araçlara dönüştürme potansiyeli ve heyecanı olmadan, Tesla’nın gerçekten sadece bir otomobil üreticisi olmasıdır.

Musk defalarca Tesla’nın şu tarihe kadar tam özerkliğe kavuşacağına dair söz verdi ve bu tarihleri ​​kısmen otonom bir ürünle defalarca geçti. Musk, Çarşamba günü bu hatayı kabul ederek, insanların kendisiyle ve onun aşırı iyimser tahminleriyle “oldukça adilce” dalga geçtiğini söyledi.

“FSD’yi Ağlatan Çocuk olduğumu biliyorum ama bu yılın sonuna kadar bunun bir insandan daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

Bu açıklama devam ederken gelir inceleme düzenleyicilerden Tesla’ya, FSD’nin ve diğer ADAS’ı olan Otopilot’un güvenliği konusunda. İkincisi, çoğu kazayla bağlantılı olan birkaç kazayla ilişkilendirilmiştir. ölümcül.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın