Tesla, Model 3 ve Model Y vergi kredilerinin 2024 yılına kadar azaltılacağını söyledi

rent a car 34

Tesla, Salı günü geç saatlerde otomobil üreticisinin web sitesinde yapılan bir değişikliğe göre, Model 3 ve Model Y elektrikli araçları için 7.500 dolarlık federal vergi kredisinin 31 Aralık’tan sonra düşürüleceğini söyledi.

Web sitesinde, “Nitelikli yeni bir Tesla’yı teslim alan ve tüm federal gereklilikleri karşılayan müşteriler, 7.500 $’a kadar vergi kredisi almaya hak kazanır” yazıyor. “31 Aralık’tan sonra muhtemelen mevcut federal vergi kredisinde indirimler.”

EV vergi teşviklerine ek olarak Tesla’nın birçok fiyat indirimiotomobil üreticisinin başarılı olmasına yardımcı oldu teslimat numaralarını kaydet. Tesla vergi kredilerini kaybederse, yine de eski haline dönebilir. güvenilir (Ve tartışmalı) fiyat indirimleri, ancak analistler böyle bir stratejinin şirketin marjları üzerinde ciddi bir etkisi olacağından endişe ediyorlar.

Tesla, neden 2023’ün sonuna kadar araçlarındaki federal vergi kredilerini kaybetmeyi beklediğini söylemedi, ancak bunun nedeni, hükümetin gelecek yıl piller konusunda daha katı kurallar uygulama planından kaynaklanıyor olabilir.

Vergi kredisi, her biri 3.750 ABD doları değerinde olan iki kısma ayrılmıştır: pil gereksinimi ve kritik mineral gereksinimi. 2023 yılında akü gereksinimine hak kazanabilmek için, aracın aküsünün %50’sinin Kuzey Amerika’da monte edilmiş veya üretilmiş olması gerekir. Gelecek yıl, bu oran %60’a kadar çıkıyor.

2023’teki kritik mineral gereksinimini karşılamak için, bir otomobilin aküsünde bulunan kritik minerallerin %40’ının ABD’den veya ABD’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı bir ülkeden çıkarılması veya bu ülkede işlenmesi gerekiyor. 2024’te bu oran %50 olacak. Ek olarak, 2024’te araçlar, ilgili yabancı bir ülkeden, AKA Çin’den pil parçaları tedarik edemez ve 2025’te EV’ler, kredilerini korumak istiyorlarsa Çin’den veya diğer ilgili ülkelerden kaynaklı herhangi bir kritik mineral içeremezler. .

Tesla, Model 3’leri için Çinli şirket CATL ve Güney Koreli şirket Panasonic’in pillerini kullanıyor. otomobil üreticisi vardır kısa süre önce BYD’ye dokunduÇinli bir otomobil üreticisi olan Model Y’nin pilleri için.

Sert gereksinimler, ABD’nin pil üretimi ve parçaları için Çin’e bağımlılığı sona erdirme girişimidir. Otomobil üreticilerinin ve akü üreticilerinin karaya yaptığı milyarlarca dolarlık yatırıma rağmen, bu güveni sona erdirmek zor olacak.

İlk 10 pil üreticisi şirketin altısı, katot, anot ve rafine pil malzemeleri üretimine hakim olan Çin merkezlidir. 2022’de Çin, 838 GWh kapasite ile dünyanın geri kalanından daha fazla pil üretim kapasitesine sahipti. Bu, ABD’nin 70 GWh ile karşılaştırıldığında, BloombergNEF verileri. ABD pil üretim kapasitesinin 2027’ye kadar 10 kat artarak yaklaşık 908 GWh’ye çıkması bekleniyor, ancak bu, Çin’in beklenen %600’lük artışıyla karşılaştırıldığında hiçbir şey değil.

Tesla’nın uyarısı, bu yıl daha fazla satış yapmak için bir hareket olabilir ve alıcıları önümüzdeki birkaç ay içinde tam kredi alma garantisi varken bir Model 3 veya Y sipariş etmeye teşvik edebilir. Tesla, Model 3’lerinin yalnızca yarısı yerine tam kredi için uygun olması için yeşil ışık yaktı. Haziranda. Kuralların yürürlüğe girmesinden bu yana tüm Model Y’ler uygundur.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın