Dersler: TED Geri Sayım Zirvesi 2023’ün 2. Oturumundan Notlar

rent a car 34

TED’den Lindsay Levin ve Milletvekili David Lammy, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 2. Oturumuna ev sahipliği yapıyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

İklim değişikliğiyle mücadele ederken bizim için halihazırda hangi dersler var? TED Geri Sayım Zirvesi 2023’ün 2. Oturumunda bilim, çözümler ve endüstrinin iklim acil durumu tehdidini önlemedeki rolü merkez sahneye çıktı.

Olay: TED’den Lindsay Levin ve Tottenham, İngiltere Parlamento Üyesi ve Gölge Dışişleri Bakanı David Lammy’nin ev sahipliğinde düzenlenen TED Geri Sayım Zirvesi 2023’ün 2. Oturumundan Konuşmalar

Ne zaman ve nerede: 12 Temmuz 2023 Çarşamba, Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te

Konuşmacılar: Jonathan Foley, Emma Nehrenheim, Cedrik Neike, Susan Lozier, Morten Bo Christiansen, Bo Cerup-Simonsen, Mike Duggan, Laprisha Berry Daniels

İklim çözümleri bilimcisi Jonathan Foley, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 2. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Uluslararası Para Fonu, iklim değişikliğini çözmek için küresel topluluğun iklim çözümlerine yılda üç ila altı trilyon dolar yatırım yapması gerektiğini tahmin ediyor. Bu para nereye gitmeli ve hangi projelere fon sağlamalıyız? Jonathan FoleyProject Drawdown’un yönetici direktörü, maksimum etkiye sahip bir yatırım planının ana hatlarını çizmek için bilime dayalı bir çerçeve kullanıyor. İlk olarak, ormansızlaşmayı durdurmak ve metan sızıntılarını kesmek gibi kümülatif faydaları olan acil eylemlere öncelik vermeliyiz. Ardından, uzak yüksek teknoloji çözümlerine yatırım yapmak yerine harcamalarımızı artık karbon emisyonlarını azaltmaya odaklamalıyız. Üçüncüsü, Amazon yağmur ormanları veya yüksek emisyonlu fabrikalar gibi iklim değişikliği üzerinde büyük etkisi olan coğrafi sıcak noktalara öncelik vermeliyiz. Ve son olarak, insanların refahına fayda sağlayan, gıda güvenliğini destekleyen ve temiz su ve sanitasyona erişimi artıran çözümlere yatırım yapmalıyız.

Pil geri dönüştürücüsü Emma Nehrenheim, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 2. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Pil geri dönüştürücüsü, pillerin sürdürülebilir bir dünyaya güç sağlamak için temel unsur olacağını – ancak yalnızca geçmiş sanayileşmenin aynı hatalarını tekrarlamadığımız takdirde, diyor Emma Nehrenheim. Pil üretiminin – özellikle elektrikli araçlar ve yaşamın diğer önemli yönleri için enerji sağlayan lityum-iyon piller için minerallerin çıkarılmasından kaynaklanan – çevre açısından yoğun etkisini özetliyor ve halihazırda var olan ve yeniden kullanan döngüsel bir pil ekonomisine geçiş öneriyor. malzemeler, endüstrinin karbon ayak izini ve mineral çıkarma ihtiyacını büyük ölçüde azaltır.

Sürdürülebilir iş lideri Cedrik Neike, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 2. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Gezegenimizi iklim değişikliğinden kurtarmak için zamanımız azalıyor ve metaverse yardımcı olabilir. Gerçek dünyada zamanı aldatmak için AI gibi sanal araçları kullanmak, cedrik neike “dijital ikiz teknolojisinin” (gerçek olanların bire bir dijital kopyaları olan simüle edilmiş giga fabrikaları düşünün), kirlilik olmadan çözümleri test etmek için dijital bir alan sağlayarak gerçek dünyadaki sorunları daha verimli bir şekilde çözmeye nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor. Daha güvenli ve daha hızlı şarj olan pillerin üretimini sanal olarak tasarlama ve ardından bu öğrendiklerini fiziksel dünyaya taşıma örneğini kullanan Neike, endüstrilerde devrim yaratma ve ulaşımdan, tarıma ve barınmaya kadar tüm şehirleri yeniden tasarlama potansiyeline işaret ediyor. zorluklar ve aynı zamanda aşırı atık oluşumunun önlenmesi.

Oşinograf Susan Lozier, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 2. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Okyanusbilimci Susan Lozier karbonu doğal olarak yakalayacak ve küresel sıcaklıkları düzenleyecek şekilde suyu alt üst eden okyanusun doğal dolaşımının önemine dalıyor. Isınan küresel sıcaklıklar dolaşımı yavaşlatabileceğinden, karbon alımını azaltabileceğinden ve iklimle ilgili felaketlerin oranını artırabileceğinden, bu altüst oluştaki değişiklikleri izlemek için uluslararası olarak yapılan inanılmaz araştırmayı paylaşıyor. Bu asırlık sistemin çökmesi 2100 yılına kadar olası olmasa da, Lozier rotamızı şimdi değiştirmezsek gelecek nesillerin karşı karşıya kalacağı tehlikeler konusunda uyarıda bulunuyor ve önümüzdeki 10 yıl içinde sıcaklıkları düşürmek için iklim eylemi çağrısında bulunuyor.

AP Moller Kıdemli Başkan Yardımcısı – Maersk Morten Bo Christiansen ve TED’den Lindsay Levin, Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te 12 Temmuz 2023’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 2. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

AP Moller – Maersk’in dekarbonizasyon ekibinin lideri olarak, Morten Bo Christiansen küresel denizcilik endüstrisini dönüştürmeye yardımcı olabilecek net sıfıra kurumsal bir yol haritası çiziyor. TED’liler ile söyleşide Lindsay LevinChristiansen, şirketinin konteyner gemilerinde yakıt olarak yeşil metanol kullanmak ve ABD’de elektrikli kamyonları konuşlandırmak gibi çözümleri nasıl uygulamaya başladıklarını vurgulayarak, şirketinin 2040 yılına kadar karbondan arındırma konusundaki iddialı hedefini paylaşıyor. Ayrıca, yeşil yakıt üretiminin ölçeklendirilmesindeki zorluklara, yeşil yakıtların yüksek maliyetinden kaynaklanan fiyat sorunlarına ve bu engelleri yönetmek için değer zinciri genelinde işbirliklerine duyulan ihtiyaca dikkat çekiyor. Bu zorluklara rağmen, Christiansen iyimser olmaya devam ediyor ve tüketicilere yeşil nakliye yöntemlerini kullanmanın ek maliyetinin, acilen ihtiyaç duyulan çevresel faydalardan çok daha ağır bastığını ortaya koyuyor.

Nakliye karbon giderici Bo Cerup-Simonsen, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 2. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

TED’liler ile söyleşide Lindsay Levin, Bo Cerup-SimonsenMærsk Mc-Kinney Møller Sıfır Karbon Nakliye Merkezi’nin CEO’su , büyük ölçekli çevresel sorunların üstesinden gelmek için sistemik, küresel işbirliğini düzenlemede merkezlerinin temel rolünü tartışıyor. Merkezin kökenlerini, amacını ve teknolojik, ticari ve düzenleyici alanlarda kaydettiği ilerlemeleri tartışan Cerup-Simonsen, küresel denizcilikte yeşil metanol ve amonyak gibi yeşil alternatiflere doğru olan baskıyı vurguluyor. Seçilen limanlar arasında uçtan uca sıfır karbonlu nakliyeye olanak tanıyan “yeşil koridorlar” gibi somut girişimler aracılığıyla, yeşil geçişi hızlandırmak için sektörler arası işbirliğini teşvik ediyor ve şirketlerin kararlı eylemlerini engelleyen belirsizlikle mücadelede öğrenilen dersleri paylaşıyorlar. ve milletler.

Detroit Belediye Başkanı Mike Duggan, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 2. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

Mike Duggan Detroit belediye başkanı olarak üçüncü dönemine hizmet ediyor ve şehrin iklim duyarlılığını geliştirmeye kararlı. Önerisi benzersiz: harap, boş arsaları şehrin her yerinde güneş enerjisi santrallerine dönüştürmek. Detroitlilerin kendilerinin satın almasıyla, Detroit’in tüm belediye binalarına güç sağlamak ve şehrin imalat geçmişinden harap, boş arazileri temizlemek amacıyla bu çiftlikleri farklı mahallelerde inşa etmeye nasıl başlamayı planladığını anlatıyor.

Halk sağlığı sosyal hizmet uzmanı Laprisha Berry Daniels, Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te 12 Temmuz 2023’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 2. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

Birçok şehir gibi Detroit de iklim değişikliğinin etkilerini şimdiden hissediyor. Son 10 yılda, iki büyük sel şehre bir milyar dolardan fazla hasara mal oldu. İklim değişikliğinin meydan okuması yıldırıcı olabilir, ancak insanlar tarih boyunca bir yerden bir yere taşınmış ve iklimdeki (hem çevresel hem de sosyal) değişikliklere uyum sağlamıştır. İlham almak için, halk sağlığı sosyal hizmet uzmanı Laprisha Berry Daniels Detroit’e yerleşmek için Jim Crow South’tan ayrıldıktan sonra büyükanne ve büyükbabasının öğrendiği hayatta kalma stratejilerini araştırıyor. İklim krizi benzeri görülmemiş olabilir, ancak Daniels, geçmişten alınan dersleri benimseyerek buna hâlâ hazırlanabileceğimizi söylüyor. Öncelikle iklim değişikliği gerçeğini kabullenmeli ve buna hazırlanmalıyız. İkincisi, karşılıklı yardımlaşmanın gücünü kucaklamalıyız. Son olarak, toplulukların öncülük ettiği planlama yoluyla uyum sağlamaları için toplulukları güçlendirmeliyiz.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın