Büyüklük: TED Geri Sayım Zirvesi 2023’ün 4. Oturumundan Notlar

TED’den Lindsay Levin ve sistem yenilikçisi Ryan Panchadsaram, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 4. Oturumuna ev sahipliği yapıyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

İklim değişikliği sorununun üstesinden gelmek için büyük, cesur, gigaton ölçekli çözümlere ihtiyacımız var. TED Geri Sayım Zirvesi 2023’ün 4. Oturumu, hızla ölçeklenmesi gereken temiz teknolojilere odaklandı ve radikal iklim liderliği, sanatın çevre aktivizmi için kullanılması ve dünyanın en çok tüketilen gıdalarına iklim dostu alternatifler bulma konusunda fikirlere yer açtı. .

Olay: TED’den Lindsay Levin ve sistem mucidi Ryan Panchadsaram’ın ev sahipliğini yaptığı TED Geri Sayım Zirvesi 2023’ün 4. Oturumundan konuşmalar.

Ne zaman ve nerede: 13 Temmuz 2023 Perşembe, Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te

Konuşmacılar: Olivia Breese, Jim Snabe, John O’Donnell, Isabella Kirkland, Marcelo Mena, Jim Whitaker, Jessica Whitaker Allen, Tao Zhang

Enerji mucidi Olivia Breese, Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te 12 Temmuz 2023’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 4. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

Enerji yenilikçisi Olivia Breese yeşil elektronlar ve su molekülleri arasında bir “aşk hikayesi” hayal ediyor; bunun sonucunda, fosil yakıtlara göre esnek ve çok daha sürdürülebilir bir alternatif olan, karbondioksit yaymadan enerjiyi depolayıp serbest bırakabilen bir molekül ortaya çıkıyor. Rüzgâr enerjisinin uygun fiyatlı ve verimli hale gelmesine benzer şekilde, Breese yeşil molekül üretimine küresel yatırım çağrısında bulunuyor. “Tamamen yeşil enerjiyle çalışan bir dünya, bu bir lüks değil. Bu bir gereklilik” diyor.

Siemens ve Northvolt başkanı Jim Snabe, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 4. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

Kariyeri boyunca, Jim Snabe karbondan arındırmayı hızlandırmak için çalışan lider şirketlere yardımcı oldu. Şimdi, aynı zamanda Vizyon Konseyi başkanı olarak görev yapıyor. TED Gelecek Forumu (TFF), iklim krizine çözüm geliştirmede iş dünyasının rolüne odaklanan yeni bir girişim. Küresel ekonomiyi dönüştürmeye yönelik büyük, işbirlikçi çabaya katılmak isteyen herkesi davet ederek, TFF’nin daha büyük iklim hırsıyla adım atmaya kararlı şirketler için bir katalizör ve topluluk olma planlarını özetliyor. “Bir iklim felaketinden kaçınmak istiyorsak, çok daha radikal bir liderliğe ihtiyacımız var” diyor.

Enerji girişimcisi John O’Donnell, Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te 12 Temmuz 2023’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 4. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

Elektrikli endüstriyel ısı bir sonraki trilyon dolarlık pazar, ancak üretim sürekli ısıya ihtiyaç duyuyor ve rüzgar esmediğinde ve güneş parlamadığında enerji depolamanın bir yolunu gerektiriyor. Mühendis John O’Donnell bir çözüm sunuyor: şirketi Rondo, bir ızgarada istiflenmiş binlerce tuğladan oluşan ve yenilenebilir enerji ile ısıtılan ısı pilleri üretiyor. Bir tuğla ısıtıldığında, pound başına bir lityum pil kadar enerji depolayabilir, ancak maliyeti daha düşüktür ve daha uzun ömürlüdür. O’Donnell, bu “sıkıcı” (kendi sözü) ancak etkili sistemin dünya çapında yeşil endüstriyel süreçlere yardımcı olarak hızla ölçeklenebileceğini öne sürüyor.

Sanatçı Isabella Kirkland, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 4. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

rent a car 34

İnsanlığın doğayla ilişkisini araştıran sanatçı Isabella Kirkland “Palisades” adlı çalışmasında bir zamanlar Hudson Nehri kıyısında yaşayan türleri resmederek, bir zamanlar gezegenimizde yaşamış olan çeşitli yaşamın derin güzelliğini ve enderliğini gözler önüne seriyor ve hala burada olanın korunmasını savunuyor. “Resimlerimi çalar saatler olarak düşünüyorum, neyin tehlikede olduğunu hatırlatıyorlar, tek sorun erteleme düğmesine basmaya devam etmemiz,” diyor. Sanatı hem dokunaklı bir kayıp kaydı (soyu tükenmiş çiçekleri, balıkları ve salyangozları tasvir eden “Gone” tablosu gibi) hem de keşif (hepsi Batı biliminde yeni olan yosunları, böcekleri ve minik orkideleri gösteren “Canopy” tablosu gibi) olarak kullanmak. , Kirkland, vahşi yaşam ticaretinin doğaya, özellikle de “yeni” olarak kabul edilen tehlikelere dikkat çekiyor. Yaratılış onun aktivizm biçimidir ve bunu geçmişte, gelecekte ve gelecekte olacak olan tüm canlıları kutlamak ve savunmak için kullanıyor ve hepimizi aynı şeyi yapmaya davet ediyor.

Biyokimya mühendisi Marcelo Mena, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 4. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

Ghazipur, Hindistan veya Santiago, Şili gibi yerlerdeki devasa çöplüklerde oluşan ölümcül ve kirletici metan genellikle yangınlara neden oluyor ve sıcak hava dalgaları sorunu yalnızca daha da kötüleştiriyor. Biyokimya mühendisi, bu emisyonları azaltmak, Dünya’nın sıcaklığını yaşam süremiz içinde düşürmenin en etkili yolu olduğunu söylüyor. Marcelo Mena. Ancak zaman daralıyor ve küresel ısınmayla etkili bir şekilde mücadele edebilmek için bu zararlı gazın 2050 yılına kadar yarıya indirilmesi gerekiyor. 10’dan fazla şehirde çalışan Mena’nın ekibi, organik atık, gıda üretimi ve enterik fermantasyon (inek osuruğunu söylemenin süslü bir yolu) gibi kirlilik kaynaklarını belirlemek için uydu bilgilerini kullanan Waste MAP’ı (metan değerlendirme platformu) oluşturdu. emisyonlar. Mena ayrıca enterik fermantasyon Ar-Ge hızlandırıcısını da tanıtıyor: hayvancılık emisyonlarında hüküm sürmek ve herkes için daha temiz, daha güvenli bir geleceğe giden yolu göstermek için iddialı, 200 milyon dolarlık bir araştırma çabası.

Koruma koordinatörü Jessica Whitaker Allen ve sürdürülebilirlik savunucusu Jim Whitaker, Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te 12 Temmuz 2023’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 4. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Pirinç, dünyanın en çok tüketilen besin kaynağıdır ve dünyadaki metan emisyonlarının yüzde 10’unu oluşturur. Jim Whitaker (beşinci nesil bir pirinç çiftçisi) ve kızı Jessica Whitaker Allen (koruma çözümleri oluşturucu), güneydoğu Arkansas’ta yaşadıkları tarım topluluklarında sürdürülebilirlik bilincini artırmaya çalışıyor. Birlikte, pirincin çevresel etkilerini azaltabilecek, su kullanımını, metan üretimini ve gübre ihtiyacını azaltabilecek tarım protokollerini tanımladılar. Babası sulama yöntemlerini iyileştirmek için kelimenin tam anlamıyla sahada çalışırken, Jessica (günlük bir su kuşları koruma uzmanı) yeşil uygulamaları ve sürdürülebilir bir tahıl hibriti olan SmartRice’ı önce komşularına ve sonunda dünyanın geri kalanına yaymak için fon sağlama peşinde koşuyor. . Zor durumdaki çiftçileri yeni yöntemlere yatırım yapmaya ikna etmek kolay olmasa da Jim ve Jessica, bir çiftliğin kar hanesini korumanın en iyi yolunun arazisini gelecek nesiller için korumak olduğuna dair güçlü argümanlar öne sürerler.

Etki yatırımcısı Tao Zhang, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 4. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Bir Çin atasözü der ki: “Etsiz yemekten zevk gelmez.” Çin her yıl dünya etinin yüzde 26’sını, domuz etinin yüzde 43’ünü ve deniz ürünlerinin yüzde 45’ini tüketiyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer büyük et yiyen ülkelerin aksine, Çin henüz daha iklim dostu alternatif proteinleri benimsemedi çünkü, Tao Çang diye açıklıyor, oradaki tüketiciler sahte eti ucuz, sağlıksız ve tatsız bir alternatif olarak görüyor Dünya, iklim değişikliğini Çin olmadan çözemeyeceğinden Zhang, Çinli yiyicileri bu yeni proteinlere yönlendirmeyi iklim-pozitif bir iş fırsatı olarak görüyor. Çin’de gıda yeniliğine yatırım yapmanın potansiyel etkisini tartışıyor ve lezzetli, uygun fiyatlı, bölgesel olarak uygun ve et içermeyen proteinler yaratmak, pazarlamak ve dağıtmak için neden daha fazla araştırma ve geliştirmeye ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor.

TED’den Lindsay Levin ve sistem yenilikçisi Ryan Panchadsaram, 12 Temmuz 2023’te Michigan, Detroit’teki Fillmore Detroit’te TED Geri Sayım Zirvesi’nin 4. Oturumuna ev sahipliği yapıyor. (Fotoğraf: Nick Hagen / TED)

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın