Kongre, NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemine para atmaya devam etmeye hazırlanıyor

rent a car 34

NASA bilim misyonları kesintilere karşı savunmasız kalsa bile Kongre, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketine ve ilgili mimarisine milyarlarca dolar daha akıtacak.

Hem Meclis hem de Senato Ödenek Komiteleri, ajansın bu yıl (23 MY) aldığı fon miktarına uygun olarak, gelecek mali yıl (24 MY) için NASA’ya yaklaşık 25 milyar dolar tahsis edilmesini tavsiye ediyor. Bununla birlikte, Kongre’nin her iki şubesi de bu fonun Artemis programına ve ulaşım temel taşları olan SLS’ye ve Orion mürettebat kapsülüne gidecek kısmının artırılmasını tavsiye ediyor.

Bu programlar, 2023 mali yılı seviyelerine göre 440 milyon dolarlık bir artışla Meclis tasarısı başına 7,9 milyar dolar veya Senato tasarısı başına 7,74 milyar dolar alacak.

Bu arada, bilim misyonları, Maliye Bakanlığı’nın 2023 Mali Yılı’ndaki 7,79 milyar $’a kıyasla 7,38 milyar $’lık bir bütçe önermesiyle, yaklaşık aynı miktarda kesintilere bakıyor.

Finansmandaki artış, Kongre’nin 2025 yılına kadar insanları Ay’a geri döndürmeyi amaçlayan Artemis programının görev mimarisinden geri adım atmadığının son işareti. yakıtı tam dolu ve mürettebatlı bir kapsülü ay yörüngesine ulaştırmak için hızlandırın. Bu görev için Kongre, eski NASA üzerine inşa edilmiş ve (görünüşte) bu nedenle maliyet tasarrufu sağlayan programlar olan SLS ve Orion’u tasarladı.

Ancak bu karar, özellikle her iki programın inanılmaz fiyat etiketi – program gelişmeye devam ettikçe artmaya devam edecek olan – inanılmaz miktarda eleştiriyle karşılandı. Örneğin, SLS’nin toplam maliyeti, projenin ilk tasarlandığı 2010’dan bu yana 24 milyar doları aştı. geçen Kasım ayında başarılı bir ilk uçuşKongre sonraki her görev için çok daha fazla milyarlar harcamak zorunda kalacak.

Bu, SLS’nin uçtuğu Orion veya Mobil Fırlatma Kulesi’nin maliyetlerinden bahsetmiyor bile.

Mayıs ayında, NASA’nın Genel Müfettiş Ofisi yayınladı yıkıcı denetim SLS güçlendirici ve motor sözleşmelerindeki gecikmelerin yaklaşık 6 milyar dolarlık bir maliyet aşımı ile sonuçlandığını tespit eden program. Rapor ayrıca, esas olarak tüm riskin hükümet tarafından üstlenildiği bir ücret yapısı olan maliyet artı sözleşmelerin kullanımını eleştiriyor.

Genel olarak NASA, MY ’23 için 25.4 milyar $ fon aldı; 2.6 milyar $ SLS’ye, 1.34 milyar $ Orion’a ve 1.48 $ İnsan İniş Sistemi sözleşme programlarına ayrıldı. Mars Sample Return misyonunu ve Dünya bilimi misyonlarını içeren bilim programları toplamda 7,8 milyar dolar aldı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın