Hindistan, işbirlikçi ay keşfi için NASA’nın Artemis Anlaşmalarına katıldı

rent a car 34

Hindistan nihayet Artemis Anlaşmalarına katılmayı kabul etti. NASA liderliğindeki bir girişim programın diğer 26 imzacısına katılma konusunda aylarca süren sessizliğin ardından, uzay araştırmalarında diğer ülkelerle birlikte çalışmak ve Ay’a dönüş yapmak.

Perşembe günü, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Güney Asya Ulusunun teklif vermeyen keşif programına katılacağını duyurdu.

Beyaz Saray’da Başkan Joe Biden ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Modi, “Bugün, Artemis Anlaşmalarına katılmaya karar vererek uzay iş birliğimizde dev bir adım attık” dedi. Lider şu anda ABD’ye resmi gezisinde

Hindistan, uzay görevleri için bir sonraki büyük pazar olarak ortaya çıktı. Gelişmekte olan yüzden fazla girişime ev sahipliği yapmaktadır. fırlatma araçları, uydular Ve uzay durumsal farkındalık altyapısı. Uzay yolculuğu yapan ülke, küresel yatırımları da kendine çekti ve düzenleyici değişiklikler getirdi kamu-özel işbirliğinin taslağını çıkarmak için.

Bununla birlikte Hindistan, Ekim 2020’de ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada ve Japonya da dahil olmak üzere yedi kurucu üye ülke ile başlatılan Artemis Anlaşmalarına katılmak için zaman ayırdı ve muhtemelen kendi ekosistemine daha iyi uyum sağlaması için biraz zaman tanıdı. uluslararası anlaşmanın emelleri. Program şu anda Çin ve Rusya dışında neredeyse tüm uzay yolculuğu ülkelerine sahip. Bu hafta başlarında, Ekvador 26. ülke oldu Artemis Anlaşmalarına katılmak için.

1967 tarihli Dış Uzay Antlaşması’nı güçlendiren ve tamamlayan Artemis Anlaşmaları, ilkeler ve taahhütler seti katılan ülkelerin sistemlerin birlikte çalışabilirliğini, acil yardıma erişimini sağlamak, açık standartları kullanmak ve keşif için yenilerini geliştirmek ve uzayda sürdürülebilir bir ortam yaratmak için çalışmak. Ortak ülkeler, uzayda ve Ay’da operasyonlar yürütürken uzayla ilgili verilerini halka açık bir şekilde yayınlamalı ve tarihi değeri olan siteleri ve eserleri korumalıdır.

Ayrıca program, üye ülkelerin sürdürülebilir keşif için uzay kaynaklarını çıkarmasını ve kullanmasını sağlar. Bu, girişime katılan ulusların Ay, Mars ve asteroitler üzerindeki kaynakları çıkarırken ve kullanırken verimliliği korumaları gerektiği anlamına geliyor. Katılımcı ülkeler, güvenliği sağlamak ve diğer üyelerle çatışmaları önlemek için faaliyetlerinin yerini ve niteliğini kamuya açıklamalıdır. Program aynı zamanda katılımcıları yörünge enkazının azaltılması ve eskiyen uzay araçlarının imha edilmesi gibi konularda da fikir birliğine varıyor.

Hindistan’ın ulusal uzay ajansı ISRO, Artemis Anlaşmalarına katılma planlarını duyurmanın yanı sıra, bildirildiğine göre 2024’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yönelik ortak bir görev üzerinde çalışmak üzere NASA ile ortaklık kurdu. Bu, Hintli astronotların ISS’ye erişerek dış dünyadaki araştırmalarını genişletmelerine yardımcı olacak.

Duyurular, ay keşif görevi Chandrayaan-3 ve insanlı uzay uçuşu lansmanı dahil olmak üzere Hindistan’ın önemli uzay ilerlemeleriyle aynı zamana denk geliyor. Gaganyan. Ülke ayrıca uydu bağlantısı için düzenleyici bir hareket araştırıyor ve uzay sektöründeki doğrudan yabancı yatırımlar için daha net bir politika getirmesi bekleniyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın