“Terörün finansmanını önlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz”Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2011 yılında kurulan Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının 2022 yılı sonuçlarına ilişkin bir paylaşım yapmış oldu.

Nebati, Vergi Denetim Kurulunun kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanını önlemek amacıyla vergi incelemelerine emin şekilde devam ettiğini belirtti.

Nebati, 2022 yılında yürütülen vergi incelemelerinde incelenen mükellef sayısında, düzenlenen rapor sayısında, önerilen vergi ve ceza fiyatları ile vergi kaçakçılığı nedeniyle bulunulan suç duyurusu sayılarında cumhuriyet tarihinin bir yıldaki en yüksek seviyesine ulaşılarak rekor kırdıklarını anlatım etti.
Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığının vergi müfettişlerince 2022 senesinde yürütülen denetimlerde 77 bin 610 mükellefin vergi incelemesini tamamlayarak 207 bin 958 tane raporun düzenlenmiş olduğu bilgisini vererek, “Vergi araştırma ve denetim görevlerini yürütürken her zaman olduğu gibi devletimizin ve mükelleflerimizin haklarını koruyarak vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanıyla savaşım edecek, vergi kayıp ve kaçağı sebebiyle oluşan haksız rekabeti önlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.
Nebati, şu şekilde devam etti:

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Yüzyılı vizyonumuza; üreterek, istihdam sağlayarak ve ihracat yaparak katkı sağlayan mükelleflerimizi yaptığımız tertip ve teşviklerle destekleyecek, uyguladığımız politikalarla istikrarlı ekonomik gelişimimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Vergi araştırma ve denetim görevlerini yürütürken her vakit olduğu benzer biçimde devletimizin ve mükelleflerimizin haklarını koruyarak vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanıyla mücadele edecek, vergi kayıp ve kaçağı nedeniyle oluşan haksız rekabeti önlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

kaynak – linehaber

Yorum yapın