Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere yeni destek paketi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere yeni destek paketiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin nüfusunun 85 milyonu, dünya nüfusunun ise 8 milyarı bulduğu bir dönemde toprağı ve onu işleyen ziraatçıyı ihmal edenin geleceği dikkatsizlik etmiş olduğunu söylemiş oldu. Her küresel kriz, besin üretimi ve tedarikinin bu alanın ne kadar stratejik olduğunu kendilerine yeniden tekrar hatırlatmakta bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya-Ukrayna krizi sebebiyle tahıl sevkiyatının sekteye uğraması dünya çapında bir açlık tehdidini ortaya çıkardı. Türkiye olarak yürüttüğümüz oldukça yönlü diplomasiyle tahıl sevkiyatının başlamasını sağlayarak insanlığı fazlaca büyük krizin eşiğinden döndürdük. Bu konum kendi ziraat üretim kapasitemizin önemini de gösterdi. Hükümetlerimiz döneminde çiftçilerimize verdiğimiz desteklerin, sağladığımız kolaylıkların, yaptığımız düzenlemelerin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koyduk. Tüm alanlarıyla birlikte ziraat sektörü ve onun ana unsuru olan çiftçimizi bir bütün olarak görüyoruz. Tarlasını en modern ekipmanlarla süren çiftçimizle beraber bu ekipmanları üreten, satan, finansmanını sağlayan kurumları ayrı tutmuyoruz. Gıda, tekstil, kozmetik sanayiine kadar bu alanda bilhassa bütün yapıları aynı sistemin birer parçası olarak görüyoruz” dedi.

“Ülkemizin tarıma uygun her karış toprağının en yüksek verimle ekilmesinin karşılığını sağlamayı hedefliyoruz”

Zincirin herhangi bir halkasındaki kopmanın bütün sistemi etkileyeceğini bildiklerini anlatım eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için çiftçiden tüketiciye uzanan aşamanın hiç bir halkasını atlamadan sistemi bir bütün olarak geliştirecek adımlar atıyoruz. Ziraat Bankamızın tarım sektörüne yönelik hizmetleri de aynı yelpaze genişliğine haizdir. Tarım sektörünü yeni düzenlemelerle, desteklerle güçlendirirken aslında sistemin tamamına hitap ediyoruz. Örnek uygulamalar, başarı hikayeleri, deneyim paylaşımlarıyla genç ve hanımlarımızı tarıma yönlendirmeye çalışıyoruz. 81 ilden 2 bine yakın çiftçimizle bugünkü buluşmamızı bu gayretlerin özeti olarak değerlendiriyorum. Çiftçilerimizin ürünlerini sergiledikleri stantları ziyaret ettik. Sadece Ziraat Bankası vesilesiyle kullandığımız 232 milyar lirayı aşkın ziraat kredilerinin yerine ulaştığını, toplam kredi miktarının yüzde 88’ine mukabil gelen 204 milyar liraya uyguladığımız faiz desteğinin doğruluğunu, 634 bin çiftçimizin 60 milyar ücretinde kredi faizini karşılamamızın isabetini, toprağı aşkla işleyen 1 milyonu aşkın çiftçinin kendilerine sunulan kredi imkanını üretime dönüştürdüğünü, ziraat sektörüne bugüne dek verdiğimiz emeklerin ve desteklerin boşa gitmediğinin ispatıdır. Bu tablo karşısında biz de tüm kurumlarımızla beraber yürüttüğümüz emekleri ancak sürdürmekle kalmayıp, daha ileri seviyeye çıkarma şevki kazanıyoruz. Ülkemizin tarıma müsait her karış toprağının en yüksek verimle ekilmesinin karşılığını sağlamayı hedefliyoruz. Savunma alanında iyi mi kendi kendimize yeterliliği stratejik öncelik olarak görüyorsak, tarımsal üretime de aynı anlayışla yaklaşıyoruz. Bunun için devletimizin bütün imkanlarını seferber ediyor, her talebi dikkatle ele alıyor, her imkanı kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çiftçilere müjde üzerine müjde verdi

Verilen müjdelerle Türkiye’nin toprak muhafızları, üretim akıncıları olan çiftçilerini daha da güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ilk olarak Çiftçi Destek Kredisi’ni uygulamaya geçireceğimizin müjdesiyle başlıyoruz. Bu krediyi çiftçilerimiz hasat dönemine kadar yapacakları her türlü harcamaları için kullanabilecektir. Çiftçilerimiz gelir elde edemedikleri dönemdeki gereksinimlerini rahatça karşılayabilecektir. Kişi başına 250 bin liraya kadar verilecek bu kredinin senelik ürem payı yüzde 9,75, vadesi süresi 36 aya kadar olacaktır. İkinci müjdemiz tarımsal KOBİ kredimizdir. Tarım ürünlerini işleyen minik ve orta boy işletmeleri destekleyebileceğimiz bu kredi sayesinde nihai malın katma değerinin üreticimizde kalmasını sağlamak istiyoruz. Tarımsal KOBİ kredimizin üst limiti 15 milyon lira. Devlet tarafınca ödenen kısmı dışında kalan yıllık ürem oranı yüzde 4,75’tir. Yatırım kredilerinde 10 yıla, işletme kredilerinde 24 aya kadar vade uygulanabilecektir. Süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze kurutma, dondurma, meyve suyu, salça, turşu, konserve, reçel, marmelat, pekmez, zeytin, su ürünleri paketleme, tütsüleme, doğal tarım ürünleri gibi pek fazlaca başlıktaki işletme faaliyetinde bu kredi kullanılabilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü başlığın ziraat borç transferi kredisi bulunduğunu anlatım ederek, “Bu krediyle başka bankalardan yüksek faizle kredi kullanmış çiftçilerimizi Ziraat Bankamızda sağlayacağımız müsait şartlarla bu yükten kurtarmayı amaçlıyoruz. Üst limiti 5 milyon lira olacak bu kredinin de ürem oranı yüzde 9,75, vadesi 60 aydır. Önümüzdeki günlerde Ziraat Bankamızın yanında Ziraat Katılım’ın da çiftçilerimize düşük maliyetli finansman sağlayabilmesini temin edecek bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Tüm bu kredi imkanlarının çiftçilerimize ve işletmelerimize hayırlı olmasını diliyorum. Genç ziraatçi ve hanım çiftçi kredi limitlerinin 500 bin lira bulunduğunu biliyorum. Biz gençlerimizin ve kadınlarımızın tarımın geleceğinde fazlaca daha fazla söz sahibi olmalarını istiyoruz. Bunun için buradan Ziraat Bankası genel müdürümüze genç ve hanım ziraatçi kredi limitlerini 500 binden 1 milyon liraya çıkaralım diyorum. Ziraat Bankası’nın ziraat kredilerindeki takip oranının yüzde 1’in altında olması, çiftçilerimizin borçlarına sadık olduklarını ve ödemelerini hassasiyetle yaptıklarını gösteriyor. Buna rağmen yüzde 1’in altında bile olsa borcunu ödemekte zorluk çeken çiftçimiz var ise onlara destek olmak da boynumuzun borcudur. Tarım kredisi takip hesabındaki çiftçilerimizden anaparasını peşin ödeyenlerin faizlerinin silinmesi bu kardeşlerimizi rahatlatacaktır. Anapara ödemesini peşin yapmakta zorlananlar kesinlikle olacaktır. Peşin parası olmayanların borçlarını herhangi bir rötar ve temerrüt faizi uygulanmadan taksitle yapabilmelerine olanak tanımak lazım” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’mizi 5 temel esas üstüne büyüteceğiz”

“Konu çiftçilerimiz, üreticilerimiz, milletimizin meselesi olduğunda çözümler anında geliyor. Geçtiğimiz 20 yılda ülkemizi asırlara bedel eser ve hizmetlere kavuşturmuş bir hükümet olarak Türkiye Yüzyılı’nın hazırlıklarını da dört bir koldan hızlıca yürütüyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Konu üretim olduğunda, hele de toprağın bereketi olduğunda bizim için akan sular durur. Ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla kanalıyla büyüme üstüne inşa eden bir iktidar, hükümet olarak bu 5 temel esas üstüne Türkiye’mizi büyüteceğiz. Bu mücadelede çiftçilerimizden alacağımız destek yaşamsal öneme haizdir. Biz ülkenin ve milletin sahip olduğu değerlerin, zenginliklerin, imkanların kıymetini bilmeyenleri hiç muhatap almıyoruz. Çifti, çubuğu, bağları bahçeyi, ekini, hasadı, davarı, malı bilmeyenlere dönüp bakmıyoruz, bizim onlarla işimiz yok. Oturdukları yerden esip gürleyerek avara kasnak şeklinde boşa dönüp duranları gülerek izlemekle yetiniyoruz. Zihninde vizyon, gönlünde eser ve hizmet, dilinde hayırlı söz olmayanların topunu bir araya getirseniz şuradaki buluşmamızın hasılasının yanına yaklaşamazlar. Çalışmak için dertli olmak lazım dertli, mücadele etmek için yaşamış olmak lazım, üretmek için de ter dökmek lazım. Başarı kazanmak için edinim ve hazırlık lazım. Hepsinden önemlisi hepsi için sarsılmaz bir inanç, mangal benzer biçimde bir yürek, çelikten bir irade lazım. Türkiye’yi 1990’ların güvensizlik ve istikrarsızlık ikliminden 2023 hedeflerine, Türkiye Yüzyılı vizyonunu getirene kadar hangi badireleri atlattığımızın, hangi oyunları bozduğumuzun şahidi sizlersiniz. İnşallah Cumhuriyetimizin ilk asrını geride bırakıp yeni yüzyılına gireceğimiz 2023’ü de itimat ve istikrardan ödün vermeden geçirerek hep birlikte hayallerimizi gerçeğe dönüştüreceğimiz bir döneme gireceğiz. Geçtiğimiz 20 yılda ülkemizin asırlık eksiklerini nasıl tamamlamışsak, milletimizin asırlık hak ve özgürlük taleplerini nasıl karşılaşmışsak, Türkiye Yüzyılı’nın inşasını da aynı inanç ve azimle başlatalım istiyoruz. Çiftçi kardeşlerimizin bu kutlu yolda bugüne dek hep olduğu benzer biçimde yeniden en güçlü biçimde yanımızda yer alacaklarına yürekten inanıyorum.”

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın