Teknoloji gerilerken SoftBank, VC birimini Masayoshi Son’un erkek kardeşi tarafından yönetilen Singapur merkezli bir firmaya satıyor

SoftBank bunlardan birini satıyors risk sermayesi kolları, Güney Kore merkezli SoftBank Ventures Asya (SBVA), Singapurlu bir yatırım şirketi olan The Edgeof’a iki şirket.

Anlaşmanın mali şartları açıklanmadı, ancak Singapurlu VC firması satın almayı bu yıl tamamlamayı hedefliyor.

Geçen ay, SoftBank CEO’su Masayoshi Son’un küçük erkek kardeşi taizo oğlu Ve Atsushi Tairagenel müdür ökse otu, The Edgeof’u “αStartups için destekleyici bir ortam yaratarak Asya’daki startup ekosistemini dönüştürmek amacıyla” kurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre “αStartup”ları, dünyadaki temel sorunları ileri teknoloji ile çözmeyi misyon edinmiş girişimler olarak tanımlıyorlar.

Satın alma, Japon firması ve Vision Fund’ın teknolojideki çöküş ve makroekonomik yavaşlama nedeniyle büyük kayıplar vermesinin ardından geldi. Şubat ayında SoftBank, yatırım araçlarının yayınlandığını söyledi. 6 milyar dolara yakın kayıp Aralık ayında sona eren çeyrekte üst üste dördüncü çeyreklik kaybını işaret ediyor. Geçen Mayıs ayında, Japon teknoloji devi söz konusu Mart 2023’e kadar başlangıç ​​​​yatırımlarını %50-75 oranında azaltacağını söyleyen bir kazanç çağrısında.

SoftBank Ventures Asia, yaklaşık 2 milyar dolarlık yönetim altındaki varlığa (AUM) sahiptir ve Güney Kore’nin ev iç uygulaması da dahil olmak üzere Asya genelinde bir dizi portföye yatırım yapmıştır. OHouseJaponya’nın spor ayakkabı satış platformu SODAEndonezya’nın bulut mutfağı girişimi Lezzetli ve hiper-yerel sosyal ticaret şirketi Süper.

Seul merkezli VC firmasının yatırım yaptığı portföy şirketlerinden bazıları, birkaç yıl sonra SoftBank’ın Vision Fund tarafından daha önemli yatırımlara yol açtı. Bunlar arasında, Endonezya merkezli bir e-ticaret platformu olan Tokopedia yer alıyor. 2014 yılında SBVA ve SoftBank’ın 2018 Vizyon Fonu; Çevrilmiş altyazı ve diğer medya yerelleştirme hizmetleri sağlayıcısı olan Iyuno, SBVA’dan fon topladı ve Vizyon Fonu sırasıyla 2018 ve 2021’de; ve Singapur’un çapraz satış girişimi Carro da SBVA Ve Vizyon Fonu. Nijeryalı fintech Opay, hem SBVA’dan hem de Vizyon Fonu.

SoftBank Ventures Asia CEO’su JP Lee yaptığı açıklamada, “The Edgeof ile bu yeni yolculuğa başlamaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “SBVA, güçlerini birleştirerek, vizyoner girişimcileri çabalarında desteklemek ve Asya’yı aşan kalıcı bir küresel etki yaratmalarını sağlamak için uzmanlığından, içgörülerinden ve ağından yararlanabilecek.”

İki kurucu, Son ve Taira, dünya çapında 250 girişime yatırım yapan risk sermayesi şirketi Mistletoe’u 2014 yılında kurdu. Mevcut VC firması, “oyun değiştiren” girişimleri keşfetmeye yardımcı olmak için The Edgeof ile işbirliği yapacak. Şirkete göre Edgeof, satın alma anlaşması tamamlandıktan sonra yeni bir marka kimliğini ortaya çıkaracak.

Son, “Kolektif güçlerimizin ve kaynaklarımızın, dünya çapında αStartup’ları geliştirme ve genişletmede bizi önemli bir etki haline getirerek, devrim niteliğindeki teknolojiler ve çözümlerde yeni bir çağı ateşleyeceğine eminiz” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın