Tanso, endüstriyel üreticiler için CO2 ayak izi yazılımı için bir tohum hazırlıyor

Munch merkezli iklim teknolojisi girişimi TansoEndüstriyel üreticilerin sürdürülebilirlik raporlaması ve karbon muhasebesi yapmasına yardımcı olmak için yazılım satan , erken aşama büyüme finansmanı için 6,5 milyon Euro yatırdı.

Yatırım, Köln merkezli yatırımcı Capnamic tarafından yönetilen ve UVC Partners gibi mevcut yatırımcıların da katıldığı; ve blok kapsamında bir AB inovasyon hibesi aracılığıyla geçen ay 2,5 milyon avro aldı. EIC Hızlandırıcı programı.

AB programı, yerli girişimleri ölçeklendirmek için desteklemeyi amaçlıyor ve hızlandırıcının 2023 çalışma programı, bloğun 2050 yılına kadar ‘iklim nötr’ olma şeklindeki kapsayıcı hedefiyle uyumlu olarak, bir dizi yeşil teknoloji odak alanı arasında “çevresel zekayı” da içeriyor.

Tanso ile ilk kez konuştuk. 2021 güz Üç kurucusu tohum öncesi finansmanı yeni yakaladığında. O zamandan beri, ilk “iklim zekası” ürünlerini piyasaya sürmek ve artan sayıda üretim işletmesini karbon emisyonlarını raporlamak için desteklemekle meşguller.

Tanso’nun müşterileri, kurucu ortak ve CPO Gyri Reiersen’e göre bu noktada çift haneli rakamlarda. Tanso da büyüyor: Ekip şu anda yaklaşık 20 kişi ve daha fazlası yolda.

Reiersen, TechCrunch’a girişimin Almanca konuşulan DACH bölgesinde, yani Avusturya ve İsviçre’de ve Almanya’nın ana pazarında müşteriler topladığını söyledi. “Çoğunluk otomotiv, makine imalatı ve çelik üretimi gibi sektörlerde” diye ekliyor. “Bir sonraki aşamada, imalat ve komşu coğrafyalardaki diğer heyecan verici sektörlere bakacağız.”

AB, Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi (CSRD) gibi yönetmelikler ve ayrıca Karbon Sınırı Ayarlama Mekanizması (CBAM) gibi emisyon ticareti kuralları ve mekanizmaları aracılığıyla şirketler için sürdürülebilirlik raporlama gerekliliklerini genişletiyor. Ve Tanso, 2025’ten itibaren, yıllık cirosu 40 milyon avroyu aşan ve bilanço toplamı 20 milyon avroyu aşan (veya 250’den fazla çalışanı olan) her şirketin yıllık raporlamasının bir parçası olarak kendi karbon ayak izini hesaplaması ve yayınlaması gerekeceğini belirtiyor. – yani artan talep beklentisiyle bir yazılım araçları paketi oluşturmak.

Sürdürülebilirlik düzenlemelerinin daha fazla şirketi rekabetçi kalabilmek için emisyonları azaltmaya yönelik ürünlerinde iyileştirmeler yapmaya zorladığını öne sürüyor – örneğin, tedarikçi seçiminde bir kriter olarak sürdürülebilirliğe giderek daha fazla önem veren BMW ve Bosch gibi ev markalarına işaret ediyor.

“Karbonun, tedarik süreçlerinde ve tedarikçilerin karbon performansları üzerinden kıyaslama yapıldığında bir faktör haline geleceğine inanıyoruz. Bu, sözleşmeleri kazanmak için ürünlerin çevresel etki hesaba katılarak tasarlanması ve üretilmesi gerektiği anlamına geliyor” diyor Reiersen. “Müşterilerimizi, ürünlerini ve şirketlerini başkalarıyla kıyaslamada ve rekabet gücünü korumak için sıcak noktaları ve azaltma potansiyellerini belirlemede destekliyoruz.”rent a car 34

Temel ürün, diğer adıyla Tanso Climate Intelligence Suite, geçen sonbaharda piyasaya sürüldü. Tanso’nun, ağır sanayinin ne kadar kirletici olma eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, karbonsuzlaştırma konusunda özel bir baskı altında olduğunu iddia ettiği endüstriyel imalat şirketlerine (bu nedenle çoğunlukla orta ölçekli işletmeler) odaklanmaya devam ediyor. Üretim şirketlerinin Avrupa’nın karbon emisyonlarının yaklaşık üçte birinden sorumlu olduğunu öne süren rakamlara atıfta bulunuyor, ancak birçoğunun şimdiye kadar sürdürülebilirlik raporlama gerekliliklerine yakalanmadığını söylüyor.

Bununla birlikte, önümüzdeki birkaç yıl içinde AB’nin sürdürülebilirlik raporlaması gereklilikleri genişledikçe, bu üreticilerin çok daha fazlası olacak.

Tanso’nun ISO uyumlu yazılımı, hedef endüstriyel kurumsal müşterilerini hem şirket hem de ürün düzeyinde karbon emisyonlarını hesaplama, yönetme ve azaltma konusunda desteklemek için tasarlanmıştır. “Temel ürünümüz, şirketlerin tam Kapsam 1-3 için dünya çapındaki tüm üretim tesislerinde tam karbon muhasebesini sürekli olarak yönetmek için standart bir süreç oluşturduğu kurumsal karbon ayak izi (CCF) modülüdür. [emissions reporting]”diye açıklıyor Reiersen.

“Akıllı içe aktarmalar ve entegrasyonlar, ham verileri ERP’den otomatik olarak eşler [enterprise resource planning] ve lojistik sistemleri hesaplama motorumuzdaki emisyon faktörlerine. Böylece çabayı azaltıyoruz ve derine inmek için değer kattığı en ayrıntılı düzeyde detaya inerek sağlam veri analizi için temel oluşturuyoruz. Müşteriler ayrıca Bilime Dayalı Hedef (SBTi) uygunluk hedefleri belirleyebilir, azaltma önlemlerini gerçek emisyonlarına göre stratejik olarak planlayabilir ve emisyonlarını aktif olarak yönlendirebilir.”

Bu alanda yaklaşan bir lansmanı işaretleyen Reiersen’e göre, ürün karbon ayak izlerinin (PCF) üstesinden gelmek, “tedarik zincirindeki bilgi darboğazlarını” ele almakla ilgilidir.

“Önümüzdeki hafta, Avrupa’nın en büyük endüstri derneği VDMA ile birlikte bireysel ürünler için basit bir PCF hesaplayıcısını kullanıma sunacağız. [Germany’s Mechanical Engineering Industry Association] Tedarik zincirindeki bilgi transferini hızlandırmak için 3.500’den fazla üye ile.

“Bunu beta aşamasında 60’tan fazla şirketle zaten test ettik. Buna ek olarak, müşterilerimizin tam ürün portföyü için halihazırda otomatikleştirilmiş PCF hesaplamalarının yanı sıra tedarikçileri PCF değişimlerinde desteklemek için bir tedarikçi katılım modülü geliştiriyoruz. Tedarikçilerin verileri paylaşmasının önündeki en büyük engel, hesaplama ve dahili veri karmaşıklığı konusundaki uzmanlıktır.”

Reiersen, en son finansman enjeksiyonu planının, ürün geliştirmenin bir sonraki aşamasına geçmek olduğunu söylüyor – bu, yazılımı daha modüler hale getirmek anlamına geliyor;

“Bu amaçla, ekibimizi önemli ölçüde genişletiyoruz ve ürün teklifimizi daha da geliştirmek ve genişletmek için yaşam döngüsü değerlendirmeleri ve veri analitiği alanlarından bir dizi uzmanı işe alacağız” diye ekliyor, finansmanın startup’a izin vereceğini de belirtiyor. ana ürün için satış ekibini güçlendirirken aynı zamanda ek ürün modülleri oluşturmaya daha fazla kaynak ayırmak. Yani başkalarının ayaklarını gazdan çekmesine yardımcı olmak için ayak gaza basıyor.

“Misyonumuz, yazılımımızda yalnızca Avrupa’nın endüstriyel emisyonlarını ‘yönetim altında karbon’ olarak bulundurmak değil, aynı zamanda iklim değişikliğini hafifletmek için ihtiyaç duyduğumuz dekarbonizasyonun kilidini açmak ve hızlandırmak” diye ekliyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada