Açık kaynaklı bir vektör veritabanı başlangıcı olan Qdrant, AI geliştiricilerinin yapılandırılmamış verilerden yararlanmasına yardımcı olmak istiyor

Birçok, ChatGPT ve üretici yapay zeka yutturmaca treni yapay zekanın gelişini işaret ediyor ana akıma. Ancak, kamuoyu farkındalığı açısından son altı ayda sismik bir deniz değişikliğine dair çok az soru olsa da, yapay zekaya yönelik artan talep, güç sağlamak için gereken altyapıyı geride bırakıyor olabilir. ortaya çıkan sayısız kullanım durumu – ve bu, Alman girişiminin yaptığı bir şey Qdrant adres arıyor.

2021’de Berlin’de kurulan Qdrant, açık kaynaklı bir vektör arama motoru ve yapılandırılmamış veriler için veritabanıyla yapay zeka yazılım geliştiricilerini hedefliyor. sınıflandırılır veya etiketlenir.

Qdrant, teknolojisini ticari alana daha derinden taşımaya yardımcı olmak için bugün, 42cap, IBB Ventures ve Cloudera’nın kurucu ortağı Amr Awadallah da dahil olmak üzere bir avuç melek destekçinin katılımıyla lider yatırımcı Unusual Ventures’tan 7,5 milyon dolarlık bir başlangıç ​​finansmanı duyurdu. Bu ek olarak 2 milyon € (2.2 milyon $) Qdrant’ın geçen yıl topladığı tohum öncesi fonlamada.

yapılandırılmamış

Deneyimsiz olanlar için vektör veritabanları, resimler, videolar ve metin gibi yapılandırılmamış verileri depolamaya yöneliktir ve insanların (ve sistemlerin) etiketlenmemiş içeriği aramasına izin verir; bu, büyük dil modellerinin (LLM’ler) kullanım durumlarını genişletmek için özellikle önemlidir. GPT-4 gibi (ChatGPT’ye güç sağlar).

Buna göre Gartner’a göre yapılandırılmamış veriler, kuruluşta üretilen yeni verilerin %90’ını oluşturuyor ve yapılandırılmış muadillerinden üç kat daha hızlı büyüyor. Aynı zamanda, büyük çoğunluğu Qdrant CEO’su ve kurucu ortağı Andre Zayarni, AI araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) projelerinin hiçbir zaman üretime geçemediğini düşünüyor. daha kullanışlı yapay zeka uygulamaları oluşturmak isteyen herkes için çok sayıda fırsatın kapısını açabilir.

Zayarni, TechCrunch’a “Vektör veritabanları (LLM’ler) yeteneklerinin doğal uzantısıdır” dedi. “GPT’nin en büyük sınırlaması, yalnızca modelin eğitilmesinden önce meydana gelen olayları “bilmesi”dir, ancak bir vektör veritabanına bağlıysa, bir LLM’nin sanal “hafızası” gerçek zamanlı olarak genişletilebilir ve gerçek dünya verileri.

Yatırımcılar da not alıyor. Daha geçen yıl, Qdrant’a Pinecone adlı benzer bir önerme 28 milyon doları kaçırdıZayarni, Qdrant’ın açık kaynak kuruluşunu müstakbel müşteriler için önemli bir satış noktası olarak görse de.

Zayarni, “Mühendisler açık kaynağa güveniyor ve benzer – hatta daha iyi – bir OSS ürünü varsa, özel mülk yazılımların bu pazarda rekabet etmesi zor olacak” dedi.

Milvus açık kaynak vektör veri tabanını ticarileştiren bir girişim olan Zilliz gibi başka açık kaynak oyuncular da zaten mevcut. 60 milyon dolar topladı geçen sene. Ve bu ayın başlarında Chroma 18 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı “AI-yerel” açık kaynaklı vektör veritabanını büyütmek için.

Qdrant’ın şu anda tohum fonunda 7,5 milyon dolar toplamış olması, yatırımcıların şu anda kafalarının nerede olduğunu anlatıyor – AI ve makine öğrenimini ilerletmeyi ve yeteneklerini tüm geliştiricilere genişletmeyi vaat eden herhangi bir teknoloji, açıkça çekici bir teklif.

Zayarni, Qdrant’ın bir ayın büyük bir kısmını tohum fonlama turu için satış konuşmasını ince ayar yapmakla geçirdiğini ve destesini gönderdikten sonraki ikinci günde ilk ön hazırlık belgesini aldığını, ardından iki gün sonra başka bir ön belgenin geldiğini söyledi. O.

Zayarni, “20’den fazla risk sermayedarıyla ilgilendik – neredeyse tamamı daha sonra ortak yatırımcı olarak katılmak istedi – ve büyük olasılıkla daha fazla teklif alırdık” dedi. “Ancak Unusual Ventures’ın OSS (açık kaynaklı yazılım) ile ilgili derin deneyimi ve sadece bir yatırımcı yerine aktif bir operasyonel ortak olma modeli bizim için inanılmaz derecede çekiciydi, bu yüzden onlarla gitmeye karar verdik.”

Bugünün finansman haberleri, Qdrant’tan birkaç ay sonra geliyor başlattı onun yönetilen bulut teklifigeliştiricilere tek tıklamayla dağıtımlar, otomatikleştirilmiş sürüm yükseltmeleri, yedeklemeler ve yakında piyasaya sürülecek bir veritabanı yönetici arabirimi aracılığıyla yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Yeni nakit enjeksiyonu ile Zayarni, Qdrant’ın şirket içinde veya özel bir bulutta barındırılabilen ve bu yıl içinde piyasaya sürmeyi umduğu bir kurumsal ürün üzerinde çalıştığını söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın