Pale Blue Dot, çevresel veri kıtlığını çözen bir Afrika iklim teknolojisi girişimi olan Amini’yi destekliyor

AminiAfrika’nın çevresel veri açığını yapay zeka ve uydu teknolojisi yoluyla çözmeye odaklanan Nairobi merkezli bir iklim teknolojisi girişimi olan , tohum öncesi bir finansman turunda 2 milyon dolar topladı.

Avrupalı ​​iklim odaklı girişim sermayesi şirketi Pale Blue Dot, 100 milyon dolarlık fon açıkladı geçen hafta, fazla talep gören raundu yönetti. Aynı zamanda Superorganism, RaliCap, W3i, Emurgo Kepple Ventures ve bir melek yatırımcı ağı da katıldı.

Kate KallotAmini’nin kurucusu ve CEO’su Arm, Intel ve Nvidia gibi şirketler için yapay zeka, makine öğrenimi, veri bilimi ve derin teknoloji rollerinde birkaç yıl çalıştı. Kallot, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda, doğal sermaye ile gelişen teknolojilerin kesişimine ilişkin bir çalışma sunumunun, United AI Alliance ile sosyal etki etrafında yaptığı çalışma da dahil olmak üzere, AI ve ML’deki deneyimlerini nasıl kullanabileceği konusunda kendisini nasıl büyülediğini açıkladı. kıtanın veri altyapısı eksikliğine, özellikle çevresel verilerle ilgili bir çözüm sağlamak.

CEO bir telefon görüşmesinde, “Afrika için veri altyapısının eksikliği, veri toplayamamaktan analiz etmeye kadar, çoğu kişinin düşündüğünden daha derin bir sorundur” dedi. “Bugün Afrika’daki iklim veya çevresel verilere bakarsanız, bunlar ya yok ya da erişmesi zor. Ve iklim değişikliğinin en çok Afrika’yı vuracağı tahmin edildiğinden, örneğin çiftçilerin neler olduğunu anlamaları için veri eksikliği var.”

Genellikle son sınır pazarı olarak övülen Afrika, dünyanın ekilmemiş verimli topraklarının %65’ine ve maden kaynaklarının %30’una ev sahipliği yapıyor, ancak küresel GSYİH’nın yalnızca %3’ünü oluşturuyor. Ek olarak, bu kadar büyük kaynaklara sahip olmasına rağmen, sık sık yiyecek ve su kıtlığı kıtanın başına bela olmaya devam ediyor. Bunun bir nedeni, ticari kararları ve sermaye tahsisini engelleyerek ve iklim değişikliğinin etkisini ölçmeyi zorlaştırarak Afrika’nın gelişimini onlarca yıldır engelleyen güvenilir ve güvenilir verilerin eksikliğidir. Kıtadaki hava durumu veya jeo-uzamsal verilere erişimde başka hiçlik örnekleri var.

Amini’ye girin. Altı aylık girişim, farklı veri kaynaklarını (uydulardan ve hava durumu verileri, sensörler ve özel müşteri verileri gibi diğer mevcut veri kaynaklarından) bir metrekareye kadar çeken, ardından birleştiren ve işleyen bir veri toplama platformu geliştirdiğini söyledi. Bu verileri API’ler aracılığıyla sağlamadan önce yerel ve uluslararası şirketlere ihtiyaç duyar.

Bugün Amini, çiftçilere ekin ekimi ile hasat arasındaki döngüden kullanılan su ve gübre miktarına kadar ayrıntılı veriler sağlayabilir. Platformun yaklaşık 20 yıllık tarihsel verilerden yararlanabileceğini de söyleyen Kallot’a göre, daha yüksek bir düzeyde platform, kuruluşların tüm kıtadaki doğal afetlerin, sel ve kuraklığın etkisini “birkaç saniye içinde” anlamalarına yardımcı olabilir. iki haftada bir üretilen güncel veriler.

Amini

Kate Kallot (Amini’nin kurucusu ve CEO’su). Görsel Kaynakları: Amini

Amini’nin başta şirketler ve çok uluslu şirketler olmak üzere mevcut müşterileri, tarım sigortası sektörü ve tedarik zinciri izleme alanında, özellikle de küresel tedarik zincirinin “son kilometresinde” veya ilk aşamalarında bulunuyor. Kallot, Amini’nin müşterilerinin isimlerini açıklayamazken, bir yıldan daha kısa bir süredir iklim teknolojisi girişiminin “dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden bazılarını ve dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden birini” imzalamak için görüşmelerde bulunduğunu da sözlerine ekledi. ”

Bu sektörlerdeki kuruluşlar için çevresel veri eksikliğinin ele alınması, gerekli bir değişikliği etkiler. Örneğin, Nestlé veya Starbucks gibi Afrika’da franchise’ları olan küresel yiyecek ve içecek şirketlerini ele alalım. SEC İklim Bildirimi kuralları ve bu şirketlerin karbon emisyonlarını ve çevresel etkilerini ve operasyonlarının ve tedarik zinciri süreçlerinin Afrika da dahil olmak üzere çeşitli bölgelerde yerel tarım uygulamalarını nasıl etkilediğini anlamalarını zorunlu kılan Avrupa Yeşil Anlaşması gibi uluslararası düzenleyicilerden artan bir baskı var.

Amini gibi platformlar, Afrika’da çıkarları olan bu küresel kuruluşlar için çok ihtiyaç duyulan veri şeffaflığını getiriyor ve tedarik zinciri sorunlarını son dakikada çözmelerine ve çiftçilere tarım sigortası sağlamalarına yardımcı oluyor. “Platformun güzelliği, kolayca ölçeklenebilir olmasıdır, çünkü örneğin sigorta için tarımsal verileri bir kez topladığınızda, aynı veriler, %80 ila %90, Afrika’da tedarik zincirleri olan yiyecek ve içecek şirketlerine satılabilir veya satılabilir. tarımın ülkeleri üzerindeki etkisini anlamaya çalışan hükümetlere.”

Amini’nin işi, uzun bir satış döngüsüne girecek şekildedir. Uluslararası müşteriler, iki yıl boyunca “milyonlarca” sabit bir lisans ücreti ödedikten sonra platformun API’sine erişim elde eder. Yerel müşteriler, ihtiyaç duydukları şeylere erişmelerine ve zaman içinde büyümelerine olanak tanıyan, duruma göre kademeli tanıtım fiyatlarına sahiptir.

Büyük İstihbaratgıda, tarım ve iklim ekonomileri ve katılımcılarına karar verme araçları ve analitik sağlayan Kenya merkezli, ancak New York merkezli yapay zeka destekli bir içgörü şirketi olan , endüstri gözlemcileri bir anlam ifade etmeye çalıştıklarında en çok gelen isimdir. Kallot’a göre Amini’nin işi. Bununla birlikte, genel müdür gözle görülür farklılıklar olduğunu söylüyor: Amini, Gro gibilerinin topladığı ve gıda, iklim, ticaret, tarım ve makroekonomik koşullar arasındaki karşılıklı ilişkileri aydınlatmak için kullandığı verileri toplar ve üretir.

Kallot, kısa süre önce Seraphim Space Accelerator programına kabul edilen ilk Afrika şirketi olan Amini’nin (küresel erken aşama uzay şirketlerinin ilk %2’sinden gelen keşifçiler), bir takımyıldızı yerleştiren Planet Labs gibi jeo-uzamsal şirketlerle doğrudan rekabeti olduğunu söylüyor. dünya çapında veri toplayan ve kilometrekare başına 15 dolara erişim sağlayan uydular. Kallot’a göre, bu tür bir teknolojiyi kullanmak Afrika’daki veya kıtaya bakan kuruluşlar için oldukça pahalı ve Amini bir alternatif sunuyor.

Bu parça küresel risk sermayesi finansmanı soğumasına rağmen Afrika’da iklim teknolojisi etrafındaki risk sermayesi faaliyetinin geçen yıldan bu yana kızıştığını vurguluyor. Geçen yıl, kıtanın iklim teknolojisi girişimleri 860 milyon doların üzerinde sermaye fonu sağladı. gibi firmalar Novastar Girişimleri, Katalizör Fonu Ve Ekvator Seri A girişimlerine tohum öncesi için iklim teknolojisi fonları topluyor veya artırdı.

Genellikle Avrupalı ​​iklim teknolojisi girişimlerine çek yazan firmasının neden Afrikalı bir girişim olan Amini’ye yatırım yaptığını yorumlayarak, Heidi LindvallPale Blue Dot’un genel ortağı, şunları söyledi: “Afrika’daki yüksek kaliteli çevresel verilerin kıtlığı, başkalarının çiftçi sigortasını iyileştirmek, iklim riskini veya tedarik zincirlerini izlemek gibi önemli iklim çözümleri oluşturmasını engellediği için bir endişe kaynağı. Amini’nin arkasındaki ekiple tanıştığımızda, hırsları ve uzmanlıkları karşısında şaşkına döndük ve Afrika’nın çevresel veri açığını doldurmak için en iyi konumda olduklarına inanıyoruz.”

Amini’yi piyasaya sürmeden önce Kallot, African web3/crypto’da kurucu ortak ve baş etki sorumlusuydu. Mara. Mwenda Mügendi, Muthoni Karubiu ve tümü Amini’nin yönetim ekibinin bir parçası olan Eshani Kaushal, Microsoft, NASA ve MTN dahil olmak üzere çok uluslu şirketler için çalışarak makine öğrenimi, veri bilimi, jeo-uzamsal analiz ve fintech alanlarında zengin bir deneyim getiriyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın