Pale Blue Dot, 100 milyon dolarlık ikinci bir fonla iklim vizyonuna yatırım yapmaya devam ediyor

İsveç merkezli VC fonu Soluk Mavi Nokta 2020’de sahneye sıçradı 53 milyon avroluk fon iklim odaklı girişimlere yardımcı olmak için. Bu fon büyüdü Nisan 2021’de yine 34 milyon €ve 28 iklim ileri şirketine yatırım yaptıktan sonra, yatırımcı bu hafta ikinci fonunu resmen kapattığını duyurdu. Bu, aynı tez göz önünde bulundurularak 93 milyon Euro (bugünkü değerlemeyle yaklaşık 101 milyon $) değerindedir: iklim teknolojisi odaklı girişimleri desteklemek.

Genel ortaklar Joel Larsson, Heidi Lindvall ve Hampus Jakobsson tarafından kurulan Pale Blue Dot, ABD’den de anlaşmalara açık olmasına rağmen Avrupa merkezli şirketlere tohum öncesi ve tohum yatırımları yapmak istiyor.

TechCrunch’a yaptığı açıklamada Lindvall, “İklim teknolojisi burada kalacak” diyor. “İklim krizi çözülmediği sürece, teknoloji çözümlerine daha fazla yatırım yapmaya devam etmemiz gerekecek. Bireyler, şirketler ve hükümetler karbondan nasıl arındırılacağını ve yeni bir dünyaya nasıl hazırlanacağını bulmaya çalışırken bu alan hızlanan bir büyüme görmeye devam edecek.”

Firma, 500.000 € ile 2 milyon € arasında çek yazarak turları yönetmeyi tercih ediyor. Firma, bugüne kadar yaptığı 28 yatırımdan bazılarını şu şekilde öne çıkarıyor: fitoformbir İngiliz-ABD biyoteknoloji-tarım teknolojisi işletmesi, iklim riski veri analitiği firması İklim X; İngiltere merkezli lojistik şirketi kovanDanimarka EV şarj platformu Monta ve Fransız fintech firması Yeşil Var. Firma resmi olarak ikinci yatırım aracından fon dağıtmaya başlamadan önce ilk fondan yapılacak birkaç yatırım kaldı. GP’ler, iklim değişikliğine yönelik olumlu bir fark yaratmaya odaklanmaları koşuluyla, bu fonla gıda ve tarım teknolojisi, endüstri, mobilite ve fintech gibi sektörlerde 35 girişime yatırım yapmayı hedefliyor.

Soluk Mavi Nokta ekibi. Görsel Kaynakları: Soluk Mavi Nokta

Larsson, Lindvall ve Jakobsson’un hepsi eski girişim kurucularıdır ve bu onlara yatırım yapmayı seçtikleri şirketlerde güçlü bir kurucu odağı sağlar. Ayrıca yatırım ekibinin hiyerarşisi olmayan tek üyeleridir. GP’lerle görüşme teklif edilen herhangi bir girişim, üçüyle de görüşür. Bir yatırım yapmayı seçerlerse, kurucular GP’lerin startup’larının büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için kendileriyle yakın bir şekilde çalışmasını bekleyebilirler.

Jakobsson, “Sektörden ilgi ve takdir görmek güzel,” dedi, “ancak harika kurucuların yolculuklarında ortakları olmamız için bizi seçmeye devam etmeleri, sabahları uyanma nedenimiz ve en büyük güven oyu.”

93 milyon avroluk yeni fon, Avrupa ve ABD’den seri girişimciler, aile ofisleri ve kurumsal yatırımcıların yatırımlarıyla oluşturuldu. .

Pale Blue Dot, TechCrunch’a yeni girişimleriyle iklim değişikliğiyle mücadele etmek isteyen farklı geçmişlere sahip hırslı kurucularla tanışmak için can attığını söylüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın