Arm, çip tasarımcısına 54,5 milyar dolar değerinde halka arzda 4,7 milyar dolar toplayacak

Bu Ekim ayında San Francisco’da düzenlenen ve “Playing the Edge” temasını keşfedeceğimiz GamesBeat Next’in geri dönüşünü duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Burada konuşmak için başvurun ve buradan sponsorluk fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinin. Etkinlikte ayrıca duyuracağız 25 en iyi oyun girişimi 2024’ün Oyun Değiştiricileri olarak. Bugün başvurun veya aday gösterin!


Kol TutacaklarıSoftBank Group’un sahip olduğu çip mimarisi firması, şirkete 54,5 milyar doların üzerinde değer katan ilk halka arzında yaklaşık 4,7 milyar dolar toplamaya hazırlanıyor.

Reuters daha önce halka arza altı kat fazla talep geldiğini bildirmişti. Bu nedenle şirket, bir rallinin diğer şirketlerin de aynısını yapması için pencere açabileceği umuduyla halka arz pazarındaki buzları kırabilecek bir konumda. Ancak SoftBank CEO’su Masayoshi Son’un Perşembe günü satışa çıkacak 95,5 milyon hisse için hisse başına 51 dolarlık fiyatın ihtiyatlı olduğuna karar verdiği bildirildi.

SoftBank’in kendisi de daha yüksek bir değerleme umuyordu, çünkü SoftBank geçen ay Arm’ın şirkette sahip olmadığı %25’lik hissesini 64 milyar dolar değerlemeyle satın almıştı.

Cambridge, Birleşik Krallık merkezli Arm, ABD’de halka açılmayı seçti ve bu, son iki yılda ABD’deki en büyük halka arz için talep yarattı. Cep telefonlarında %99 pazar payına sahip olan şirket, PC işlemcileri ve sunucular gibi pazarlara da giriş yaptı. Arm’ın cihazları her zaman enerji açısından verimlidir, çünkü şirketin mimarisi, enerji verimliliğine odaklanan RISC bilgi işlemin soyundan gelirken, Intel’in rakip mimarisi daha çok performansa odaklanmıştır.

Etkinlik

VB Dönüşümü 2023 İsteğe Bağlı

VB Transform 2023’ten bir oturumu kaçırdınız mı? Tüm öne çıkan oturumlarımıza ilişkin isteğe bağlı kütüphaneye erişmek için kaydolun.

Şimdi üye Ol

Ancak zayıf küresel pazar satışlara zarar verdi. Genel satışlar, 31 Mart’ta sona eren 12 ayda, önceki yılın aynı dönemindeki 2,7 milyar dolara kıyasla 2,68 milyar dolara ulaştı. Arm, otomotiv çip pazarına ve diğer alanlara da agresif bir şekilde yönelerek bu durumu telafi etmeye çalıştı.

Yarı iletken çiplerin önemi

Kol çiplerine talep var.

Çipler modern elektronik endüstrisinin temelidir. Bunlar, işlendiğinde yüzeylerinde transistör olarak bilinen milyarlarca bileşene sahip olan, küçük resim boyutundaki silikon şeritleridir. Dünyanın sokak haritasından daha karmaşık olacak devrelerle düzenlenmişler. Bugünlerde tipik bir yarı iletken işlemci, Dünya’daki insan sayısının 16 katından daha fazla transistöre sahip.

1971 yılında Intel’in ilk mikroişlemcisinde 2.300 transistör vardı. Bugün, en yeni Arm tabanlı Apple Watch’ta 5,9 milyar transistör bulunuyor. Bunun nedeni, Intel’in eski CEO’su Gordon Moore’un 1965 yılında yaptığı ve bir çip üzerindeki transistör sayısının her birkaç yılda bir ikiye katlanacağını öngören Moore Yasasının bileşik etkisidir.

Verimlilikteki bu tür gelişmelerle birlikte elektronik ürünlerimiz her birkaç yılda bir daha da iyiye gidiyor. Daha hızlı, daha ucuz hale geliyorlar, daha küçük elektronik cihazlara olanak tanıyorlar. Moore Yasası son zamanlarda yavaşladı ancak ilerlemeler hâlâ hızla devam ediyor. Apple’ın Mac’lerine yönelik en yeni M2 Ultra işlemcisi 134 milyar transistöre sahiptir.

Sektör, bu tür çiplerin kıtlığının, pandemi sırasındaki talep değişiklikleri nedeniyle darbe alan birçok sektörü sekteye uğrattığı 2022 yılında 574 milyar dolara ulaştı. 2022’de yaşanan çip kıtlığı, bitmiş arabalara koyacak yeterli çip bulunmadığından Ford’un fabrikalarını yılın birçok haftası boyunca boşta bıraktı. Oyun konsollarının Xbox Series X/S ve PlaySTation 5 döngüsünde bu kadar kısa sürede tedarik edilmesinin nedeni de budur. Bunun gibi eksiklikler dünya ekonomisine anlatılmaz zararlar verdi.

Çipler o kadar stratejik bir endüstriydi ki, Kongre 2022’de CHIPS ve Bilim Yasasını onayladı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yarı iletken çiplerin yurt içi araştırmalarını ve üretimini artırmak için 280 milyar dolarlık yeni finansman yetkisi verdi. Arm da elektronik ekipmanın beyni olan işlemciler için mimari adı verilen çerçeveyi tasarlayan şirketlerden biri.

Yarışma

Arm çeşitli pazarların peşinden gidiyor.

Intel ve Gelişmiş Mikro Cihazlar, çoğunlukla PC’lerde, sunucularda ve oyun konsollarında kullanılan x86 mimarisine odaklanan rakiplerdir.

MIPS de bir rakip ve Arm aynı zamanda telif ücreti olmadan açık kaynaklı bir alternatif olarak sunulan yeni bir teknoloji olan RISC-V ile de rekabetle karşı karşıya. Arm’ın araştırma amacıyla bile talep ettiği ücretlerden utanan bir grup akademisyen tarafından yaratıldı.

RISC-V çip tasarım firması SiFive’ın kıdemli başkan yardımcısı Jack Kang, rakip Arm’ı halka arzından dolayı tebrik etti ve bunun “tüm yarı iletken ekosistemi için ileriye doğru atılmış çok önemli bir adımı temsil ettiğini” söyledi.

Bir açıklamasında şunları söyledi: “Bu halka arz, bilgi işlem mimarilerinin, özellikle de talimat seti mimarisinin (ISA) kritik rolü ve sektörümüzü yönlendirmek için yüksek kaliteli, yüksek performanslı işlemci IP’sine olan ihtiyaç konusunda kamuoyuna daha fazla farkındalık getirdi. ileri.”

Kang, sağlıklı bir yarı iletken endüstrisi için rekabetin şart olduğunu ve heyecanın bir kısmının pazar fırsatlarının ne kadar büyük olduğunun yeni tanınmasından kaynaklandığını belirtti.

“Ve hepimize yer var. Bu pazarların, müşterilerimizle yaptığımız görüşmelerde tutarlı temalar olan hızlı inovasyona ve kişiselleştirmeye ihtiyacı var. Kang, SiFive’ın kurucularının kapalı, özel mimarilerin sınırlı özelleştirme seçeneklerine yanıt olarak RISC-V’yi geliştirdikleri bir sır değil” dedi.

Sayılara göre silahlandırın

Sayılara göre silahlandırın.

Arm’ın 85’ten fazla ülkeden 5.963 çalışanı bulunmaktadır. Bunların yaklaşık %80’i araştırma, tasarım ve teknik inovasyona odaklanmıştır. Şirketin mühendisleri, Armv8 işlemcili çipler için temel yazılım ve araçları oluşturmak için 10 milyon saat yatırım yaptı. Arm, Armv9 işlemcileri için temel yazılım ve araçları oluşturmak için 30 milyon saat harcadı.

Arm, 2023 yılında çipleri için adreslenebilir pazarın toplam çip değerinin 200 milyar dolar olacağını ve bunun 2025 yılına kadar 250 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

Arm, akıllı telefonların yanı sıra yapay zeka, otomotiv, bilgisayar altyapısı, nesnelerin interneti ve cihazlara ve diğer cihazlara gömülü çiplerin de peşinde.

Arm, 1.000’den fazla ekosistem ortağına sahip olduğunu, bunun da Arm’ın mimari tasarımlarına dayalı çipler üreten lisans sahipleri ve diğer destekçiler anlamına geldiğini söyledi. Bu, Arm’ın bir arabanın iskeletini tasarlaması ve ardından çip tasarımı ve üretim firmalarının, bir motor ve dört tekerleğe sahip genel yapıya dayalı bireysel araba modelleri yaratması gibidir.

Ancak Arm’ın jeopolitik konulara da dikkat etmesi gerekiyor. ABD ve Çin’in soğuk bir ilişkisi var ve her iki taraf da çip tedarik zincirlerini güvence altına almak için yarışıyor. Çin, geçtiğimiz mali yılda Arm’ın gelirinin %24,5’ini oluşturdu.

Japonya merkezli SoftBank, halka arzın ardından Arm’ın yüzde 90’ından fazlasına sahip olmaya devam edecek. Nvidia, Arm’ı en az 40 milyar dolara satın almaya çalıştı ancak düzenleyiciler bu anlaşmaya son verdi. Arm, hissedar desteğini desteklemek için aralarında Apple, Nvidia, Alphabet, Advanced Micro Devices, Intel ve Samsung Electronics’in de bulunduğu birçok müşteriyi halka arzında temel yatırımcı olarak kaydetti.

GamesBeat’in inancı Oyun endüstrisini ele alırken “tutkunun işle buluştuğu yer” söz konusudur. Bu ne anlama gelir? Sadece bir oyun stüdyosunda karar verici olarak değil, aynı zamanda bir oyun hayranı olarak haberlerin sizin için ne kadar önemli olduğunu size anlatmak istiyoruz. İster makalelerimizi okuyun, ister podcast’lerimizi dinleyin, ister videolarımızı izleyin, GamesBeat sektör hakkında bilgi edinmenize ve onunla etkileşimde bulunmanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Brifinglerimizi keşfedin.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın