FaZe Clan, Başkan istifa ederken Nasdaq’a öfkeleniyor

rent a car 34

Bu Ekim ayında San Francisco’da düzenlenen ve “Playing the Edge” temasını keşfedeceğimiz GamesBeat Next’in geri dönüşünü duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Burada konuşmak için başvurun ve buradan sponsorluk fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinin. Etkinlikte ayrıca duyuracağız 25 en iyi oyun girişimi 2024’ün Oyun Değiştiricileri olarak. Bugün başvurun veya aday gösterin!


Espor ekibi ve yaşam tarzı şirketi FaZe Clan, Temmuz 2022’de SPAC birleşmesiyle 725 milyon dolarlık değerlemeyle halka açıldı. Halka açık tek e-spor takımı olmasa da şirket, grubun en yüksek profiline sahip ve en yüksek değere sahip takımı konumunda.

Ancak kamuoyunun incelemesi FaZe Clan’a pek de nazik davranmadı. Hisse senedi fiyatı o tarihten bu yana yaklaşık %97 oranında düştü. listelenmesini neredeyse garantiledi SPAC (özel amaçlı satın alma şirketi) birleşmesi yoluyla. Espor şirketleri zor durumda olsa da hiçbiri FaZe kadar ileri gidemedi.

2023’ün ilk yarısı için FaZe bildirilen kazanç 28,4 milyon dolarlık net zarara karşılık 24,2 milyon dolar. 2022’nin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında şirketin kazancı 34,6 milyon dolardan %30 düştü, net zararı ise 18,9 milyon dolardan %50 arttı. FaZe gelir maliyetini 3,2 milyon dolar düşürürken genel ve idari maliyetleri 8,8 milyon dolar arttı.

FaZe 2023 2. Çeyrek kazançları, e-spor ve yaşam tarzı şirketinin artan kayıplarını ortaya koyuyor
FaZe’nin 2023 2. Çeyrek mali kazanç raporu artan zararları gösteriyor

Özellikle mevcut ekonomik dalgalanmalar göz önüne alındığında, yatırımcıların azalan gelirleri ve artan maliyetleri gözden kaçırması zordur. Mevcut piyasa değeri yaklaşık 20 milyon dolar ve eldeki nakit 21,2 milyon dolar ile piyasa, FaZe’yi aslında 0 dolar olarak değerlendiriyor.

Eski e-spor sevgilisi için durum son aylarda daha da vahimleşti. Açık 24 Mart 2023şirket, Nasdaq’tan çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı(FAZE) çünkü hisse fiyatı art arda 30 gün boyunca 1 dolarlık minimum teklifin altına düştü. Bunu önlemek için FaZe hisselerinin 19 Eylül’den önce art arda 10 iş günü boyunca bu minimumun üzerinde kapanması gerekiyor.

FaZe’den bir sözcü, GamesBeat’e “Listeden çıkarılmayı beklemiyoruz ve mevcut eksikliği gidermek için gereken adımları attık” dedi.

Ancak yalnızca 20 gün kala, hisse fiyatının 0,25 dolar civarında seyrettiği göz önüne alındığında FaZe’nin bu gereksinimleri karşılaması pek mümkün görünmüyor. Sırasında Espor Avukatı FaZe’nin uyumluluğu sağlamak için ters stok bölünmesini düşündüğünü bildirdi ancak bu henüz gerçekleşmedi.

Bu şu soruyu akla getiriyor: Ne yanlış gitti?

FaZe Markasını Karartmak

FaZe Clan, dünya çapında en tanınmış espor markalarından biridir. Organizasyon köklerinin izini sürüyor 2010’un Call of Duty hileli çekim montajları ve gürültülü kişilikleri.

Üst düzey oynanışın erken dönem içerik oluşturucu kültürüyle birleşimi, markaya rakiplerinden daha geniş bir ana akım çekicilik kazandırdı. Sonunda marka, hedef kitlesini genişletmek için en iyi sporcularla ve müzik ikonlarıyla anlaştı; en iyi isimler, hisse bazlı tazminat yoluyla şirkette sahiplik hissesi aldı.

Marka yükselişe geçerken, FaZe’nin yüksek profilli (ve parasal) başarıya giden mütevazi başlangıç ​​hikayesi, büyük bir izleyici kitlesi oluşturmasına yardımcı oldu. Hayranlar bu yokluktan zenginliğe uzanan başlangıç ​​hikâyesini benimsediler ve bu hikayenin bağdaştırılabilir yaratıcı ekibini alkışladılar. FaZe sonuçta tıpkı hayranları gibi olma hayalini sattı ancak oyun oynamak onları lüks bir yaşam tarzına fırlattı.

Başarı – hem rekabet hem de parasal açıdan – FaZe markasının temelidir. Ve temel olarak bu marka şirketin en büyük varlığıdır. Bu olmadan FaZe yatırımcılara aynı çekiciliği sağlayamaz.

FaZe, mali kazançlarını halka açık bir şirket olarak raporlamaya başlamak zorunda kaldığında, Bugatti ve Benjamins’e yol açarak bu oyun hayalini paramparça etti. Başarı ve statüyle eş anlamlı olmak isteyen bir marka için her ay milyonlar kaybettiğinizi kabul etmekten daha zarar verici bir şey olamaz.

Ayrıca CEO Lee Trink, şirketin Şubat 2023’te mali disiplinini artırması gerektiğini kabul etti. hissedarlara mektupişten çıkarmaları duyururken (bildirildiğine göre) Personelin %20’si).

Kötü zamanlama

FaZe için halka açılma pek iyi gitmese de, hisse senedi fiyatı ikileminde zamanlama da önemli bir rol oynadı.

Var Espor takımlarının halka açık listeleme peşinde koşmasının birçok nedeni var. Ancak hepsi, daha fazla likiditeye (yani nakit) erişimin, espor takımlarının kârlılığa giden yolu açmasına olanak tanıyacağı varsayımıyla hareket ediyordu.

Maalesef e-spor ve yaşam tarzı organizasyonları büyük rüzgarlarla karşı karşıya kaldı. FaZe Clan’ın halka açılacağını ilk duyurmasından bu yana mevcut ekonomik ortam büyük ölçüde değişti. Ekim 2021. Kripto kışı, enflasyon, faiz artışları ve artan jeopolitik gerilimler nedeniyle piyasalar önemli ölçüde soğudu.

FaZe Clan'ın PUBG ekibi.
FaZe Clan’ın PUBG ekibi.

Özellikle gelgitler tersine döndü Halka arzlar Ve SPAC’den arındırılmış şirketler. 2021, SPAC’lar için zirveydi 613 kapatılan anlaşmanın ortalama 265 milyon dolarlık brüt kamu geliri var. Buna karşılık 2022’de yalnızca 86 anlaşma tamamlandı ve ortalama anlaşma %40 oranında küçüldü.

Sırasında Instacart’ın yaklaşan halka arzı Yeni listelemeler için daha fazla güven yaratabilecek olsa da, çıtayı 2021’dekinden çok daha yükseğe koyuyor. FaZe ve neredeyse tüm espor ekipleri hâlâ kâr arayışında. Bu arada Instacart art arda beş çeyrektir kâr ediyor.

FaZe Clan, Temmuz 2022’de halka açılarak yatırımcıların spekülatif varlıklar değil, kesin bahisler istediği bir pazara girdi. Likiditeye erişimin artması kârlılığa yol açsa bile FaZe’nin bunu gerçekleştirecek yolu yoktu.

Batan gemi

Sadece yatırımcıların değil yöneticilerin de FaZe Clan’a olan güvenini kaybettiğine dair işaretler birikmeye başlıyor. Açık 30 AğustosFaZe, Daniel Shribman’ın şirketin yönetim kurulu başkanlığından istifa ettiğini duyurdu. Shribman hâlâ FaZe Clan ile birleşen SPAC’a sponsor olan B. Riley Financial’ın Baş yatırım sorumlusu olarak listeleniyor.

Ancak son aylarda şirketten ayrılan tek yönetici Shribman değil. Mayıs 2022’den bu yana (şirket halka açılmaya hazırlanırken), en az 16 diğer yüksek profilli yönetici ve yönetim kurulu üyesi FaZe Clan ile yollarını ayırdı.

* Mevcut konumları değil

Özellikle önemli finansal ve hukuki pozisyonlardaki bu yönetici değişimleri, güçlü liderliğin gerekli olduğu bir zamanda gerçekleşiyor. FaZe yakın zamanda atandı Christoph Pachler, COO rolüne ek olarak CFO olarak görev yapacak. Benzer şekilde Erik Anderson, daha önce Esports Başkanı olarak görev yaptıktan sonra FaZe’nin Başkanı olarak atandı. Liderlikteki bu süreklilik, FaZe tarihinin çok önemli bir döneminde bir artıdır.

Açık savaş ve kayıp miras

Belki de daha açıklayıcı olanı, şirket liderleri ile orijinal FaZe Clan üyeleri arasındaki açık anlaşmazlıktır. FaZe, Stranger Things oyuncusu ve Twitch yayıncısı Grace “bluefille” Van Dein ile sözleşme imzaladığını duyurduğunda, eski ortak sahibi Nordan “FaZe Rain” Shat hareketi patlattı marka için orijinal değil. Dram hızla büyüdü ve çirkinleşti. Kurucu FaZe Banks ve ilk CEO’su FaZe Temperrr, FaZe’nin Van Dein’i imzalamayı destekleyen açıklamasına tepki gösterdi.

Oyunun gidişatı en iyi ihtimalle kaba olsa da, FaZe yöneticileri ile kurucu üyeler arasındaki gerilim, kültürel bir çatışmanın yanı sıra farklı teşviklere de işaret ediyor. Sonuçta halka açılma hamlesi, hisse bazlı tazminat alanlar da dahil olmak üzere hisse sahiplerine, bu hisseleri daha kolay nakde çevirmenin bir yolunu verdi.

Ancak hissedarlar, FaZe’nin Temmuz 2022’de halka arz edilmesinden hemen sonra satış yapamadı. Sektör standartlarına uygun olarak FaZe’deki hisseleri altı ay süreyle kilitlendi. Bu süre zarfında FaZe’nin hisse fiyatı %80’in üzerinde düştü. Yetenek, servetlerinin ve kurdukları markanın çöküşünü izledi.

FaZ dışarı mı çıktı?

Maalesef FaZe zor durumda. Gerilimin ortasında FaZe’nin marka değeri, liderliği ve mirası tehlikede. Şirket, uyumluluğu yeniden kazanmak için NASDAQ’tan uzatma talep edebilirken, bu ek süre ile hisse senedi fiyatını mevcut hisse fiyatının üç katından fazla artırmanın nasıl yapılacağı belirsiz.

FaZe’nin ödenmemiş borçlarının ne olduğuna bağlı olarak şirketin satılması mümkün olabilir. Marka, devasa hayran kitlesine ulaşmak isteyen başka bir şirket için değerli olabilir.

Alternatif olarak ters stok bölünmesi mümkün olabilir. Ancak kârlılığa ulaşma planı olmadan bu sadece kaçınılmaz olanı geciktirir.

Sonuçta FaZe’nin halka açık listelemedeki başarısızlığı, e-spor kışının acı soğuğuna işaret ediyor. Başka hiçbir e-spor takımı FaZe’nin kaynaklarına (veya Sports Illustrated kapağı ve Snoop Dogg’un Super Bowl LVI devre arası performansı sırasında taktığı mücevherlerle kaplı zinciri içeren PR saldırısına) sahip değildi.

Pek çok kişi şirketin esporda marka değeri açısından altın standardı belirlediğine inanıyor. Şimdi, bir kez 1 milyar dolarlık değerleme yaklaşık %98’lik bir düşüşle 20 milyon dolara ulaştı. Eğer diğer tüm e-spor takımları (farklı operasyonlar olmadan) FaZe Clan’dan daha az değere sahipse, e-spor endüstrisi zor durumda demektir.

13:35 PT güncellendi: Yayının ardından FaZe, ayrılan yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerin listesi hakkında ek bilgi verdi. GamesBeat, bu bilgiyi daha doğru yansıtacak şekilde listeyi güncelledi.

GamesBeat’in inancı Oyun endüstrisini ele alırken “tutkunun işle buluştuğu yer” söz konusudur. Bu ne anlama gelir? Sadece bir oyun stüdyosunda karar verici olarak değil, aynı zamanda bir oyun hayranı olarak haberlerin sizin için ne kadar önemli olduğunu size anlatmak istiyoruz. İster makalelerimizi okuyun, ister podcast’lerimizi dinleyin, ister videolarımızı izleyin, GamesBeat sektör hakkında bilgi edinmenize ve onunla etkileşimde bulunmanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Brifinglerimizi keşfedin.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın