Yapay zeka insan işleri için bir tehdit değildir. Büyüme ve yenilik için bir katalizördür

rent a car 34

VB Transform 2023 oturumlarını görüntülemek için isteğe bağlı kitaplığımıza gidin. Buradan Kayıt Olun


gelişi yapay zeka çoğu zaman, diğer şeylerin yanı sıra, bu yaşayan, duyarlı derebeyi, insanlık üzerinde her şeyi kapsayan algoritmik bir toprak sahibi haline gelmesi korkusuyla karşılanır. Bununla birlikte, erken dönem yapay zeka kullanım örnekleri çok daha güçlü bir gelecek gösteriyor. Daha insanlar için işler ve fırsatlar, daha az değil.

Onlarca yıldır yapay zekanın kamyon şoförlerinden alışveriş merkezi polislerine, sanatçılara ve CEO’lara kadar her şeyin yerini alacağını öngören onlarca yıllık haber başlıkları ve bilim kurgu romanları göz önüne alındığında, bu şok edici bir iddia gibi görünebilir. Ancak bunlar korkular önemli bir hususu göz ardı edin: Yapay Zeka joystick’inin arkasındaki insanlar ve onların insan doğası tarafından yönlendirilmeye devam edecekleri gerçeği.

İnsan doğası, insan işleri

İnsanlar sadece hayatta kalma noktasına değil, başarma arzusuyla hareket ediyorlar. A Princeton çalışmak en yüksek gelirlilerin daha uzun saatler çalışma ve boş zaman ya da sosyal aktivitelere daha az zaman ayırma eğiliminde olduklarını buldu. Ne zaman New York Times Ultra zenginlerin çoğunun finansal ihtiyaçları karşılandıktan sonra neden çalışmaya devam ettiği sorulduğunda, basit cevap: “Zenginler paraya mı, rekabete mi yoksa sadece kendilerini önemli hissetmeye mi bağımlıdır? Evet.”

Buradaki ifadeler tartışılabilir, ancak asıl önemli nokta şu: Statüye ulaşmak ve bunu sürdürmek, başarılı insanlar için temel motivasyon kaynağı olmaya devam ediyor. Başarı düzeyi ne olursa olsun, büyümeye ve rekabeti yenmeye devam edecekler ve bu, yapay zeka çağında insan işlerinin geleceği konusunda iyimser olmak için zorlayıcı bir neden.

Etkinlik

VB Dönüşümü 2023 İsteğe Bağlı

VB Transform 2023’ten bir oturumu kaçırdınız mı? Tüm öne çıkan oturumlarımıza ilişkin isteğe bağlı kütüphaneye erişmek için kaydolun.

Şimdi üye Ol

Sonuçta yapay zeka bir kişinin işinin 10 katını yapabiliyorsa kodlayıcışirketlerin çoğunluğu 10 yazılım mühendisinden dokuzunu kovmuyor. Şu anki 10 kişilik ekipleriyle üretebilecekleri çıktının 100 katını elde edecekler.

Aslında muhtemelen daha fazlasını ekleyecekler çünkü her işe alımda yatırımlarından katlanarak daha yüksek getiri elde edecekler. Diyelim ki bir ev aldınız ve bir yıl içinde değeri ikiye katlandı. Bu karardan pişman olur musun?

Hayır. Muhtemelen o mahallede daha fazla ev satın almış olmayı dilerdin.

Bugünün yapay zekası, yarının tamamen kendi kendini yöneten yapay zekası değil. Bu erken aşamadaki vaadi, insan elinin daha büyük, daha hızlı ve daha iyi inşa edilmesine yardımcı olma yeteneğidir: Bu, sonunda bizi çamur evlerden gökdelenlere dönüştürebilecek dijital bir forklifttir.

AI yürüyüşte

O halde web’in yapay zeka tarafından oluşturulan şeylerde bir patlama yaşaması şaşırtıcı değil.

Bu, halihazırda insanların kullanımına sunulan dijital uygulamaların sayısında ve çeşitliliğinde önemli bir artışa yol açtı; pazar araştırması yaparak, satış hunileri oluşturup genişleterek, düzenlenebilecek ve iyileştirilebilecek pazarlama metni taslakları yazarak ve daha birçok şey yaparak insanlara yardımcı oldu.

Yakında insanların tüketebileceği çevrimiçi içerik miktarında şaşırtıcı bir artışa yol açacak; içerik oluşturucular fikirlerini alıp yeni kurslar, videolar ve yazılı gönderiler oluşturarak bu fikirleri hâlâ yeterince yararlanılmayan ve yeterince kullanılmayan bir kitleye sunabilecek.

Elbette bazı şirketler yapay zekayı, personel kitlelerini işten çıkarmak için bir bahane olarak kullanacak. 12.000 kişiyi serbest bırakacağını duyururken Ocak ayında, Google, şirketin sağlığı konusunda iyimser kalmanın nedenleri olarak “önce yapay zeka” olma kararını ve “ürünlerimizde yapay zeka”yı kullandığını gösterdi.

Bazı durumlarda şirketlerin algoritmaları bile var ateşlemeyi yap.

Bununla birlikte, işgücü zaten yıllardır daha da merkezsizleşiyor ve küresel olarak dağıtılıyor. Yeni teknolojiler sayesinde dünyada, artık “dijital göçebe” ve “yalnız girişimci” gibi ifadeleri içeren bağımsız çalışma yaşam tarzlarına öncülük eden serbest çalışanların sayısında büyük bir artış görüldü.

Yapay zeka sayesinde, bu insanların giderek daha fazlası, kendi zamanları, enerjileri ve yatırımları dışında çok az masrafla kazançlı fırsatlar elde edecek. Onları istihdam etmek için Google’a, Microsoft’a veya Facebook’a güvenmek zorunda kalmayacaklar çünkü kendi başlarına milyon dolarlık işletmeler haline gelmek için yapay zeka araçlarına sahip olacaklar.

Bu arada, hâlâ geleneksel bir çalışan düzenlemesinde çalışmak isteyenlerin de bunu yapmak için pek çok fırsatı olacak. Microsoft Excel’in gelişimi finans sektörünün yerini değiştirmedi: Onu büyüttü.

Elektronik tabloları kullanmak nasıl gerekli ve hatta kazançlı bir beceri haline geldiyse, yapay zekayı etkili bir şekilde kullanmak da öyle olacak; en aç ve en rekabetçi şirketlerin daha fazlasını yapıp daha fazla büyüyebilmeleri için memnuniyetle para ödeyeceği bir beceri haline gelecek.

İşgücü değişecek, ancak değiştirilmeyecek. Ve yapay zekanın insanlığın bu dönüşümden elde etmesine yardımcı olacağı şey heyecanlanmaya değer.

Jack O’Holleran, arkasındaki ekip olan SKALE Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’sudur. SKALE.

Veri Karar Vericileri

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri çalışması yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların veriyle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En son fikirleri, güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ile veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’ta bize katılın.

Hatta düşünebilirsiniz bir makaleye katkıda bulunmak kendinin!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını Okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın