Sürdürülebilirlikte teknolojinin kilit rolü – Dünyadan Haber

Son zamanlarda EastEnders’ın bir bölümünü izlediniz mi? Albert Meydanı’nda vızıldayan bir elektrikli araç (EV) veya The Queen Vic’in yakınında ustaca yerleştirilmiş bir geri dönüşüm kutusu görmüş olabilirsiniz. Sürdürülebilirlik, British Broadcasting Corporation’ın üretiminin önemli bir parçasıdır. programlamaveya hesaba katılmış kamera ARKASI üretme.

Her şey BBC’nin Sürdürülebilirlik Grup Direktörü Danielle Mulder’ın direktifi altında. 2021’de başarmak için bir görevle göreve atandı. net sıfır 2030 yılına kadar küresel BBC organizasyonu genelinde.

Bu küçük bir görev değil. 100 yıldan biraz daha uzun bir süre önce ilk yayınından bu yana, BBC artık küresel bir izleyici kitlesine ulaşıyor. 492 milyon insan. 22.000 çalışanı tarafından hazırlanan bir programı izlemiş, haberleri yakalamış, bir makale okumuş veya bir radyo programını dinlemiş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. 2022’de insanlar harcadı 53 milyar saat BBC içeriğini yalnızca Birleşik Krallık’ta tüketmek.

Ancak bu ölçekte yayın ve prodüksiyon, oldukça büyük bir karbon ayak izine sahiptir. BBC, sera gazı emisyonlarını hesapladı 2019/20’de geldi Dünya çapında 1,3 milyon ton CO2e. Bu, Londra ve New York arasındaki yaklaşık 283.000 gidiş-dönüş uçuşunun emisyon eşdeğeridir.

Stratejisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve teknolojinin BBC Group’un hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmada nasıl önemli bir rol oynadığını anlamak için Danielle Mulder ile konuştuk.

Net sıfıra ulaşmak için bilime dayalı hedefler

BBC’nin kamu hizmeti, uluslararası büroları ve ticari operasyonlarındaki sürdürülebilirlik girişimleri için küresel bir sorumluluğa sahip olan Mulder, net sıfır programının ortaya çıkardığı zorluktan heyecan duyuyor. “Bir nedenden dolayı büyük bir görev alanı,” diye düşünüyor. “Nerede oturursanız oturun, tüm organizasyonda tutarlı bir strateji olduğu anlamına gelir.”

Mulder’ın sürdürülebilirlik stratejisinin üç ayağı vardır. “Çekirdek sütun, net sıfıra ev sahipliği yapıyor” diye açıklıyor. “Biyolojik çeşitlilik ve doğanın kendisi üzerindeki etkimizin sorumluluğunu üstlendiğimiz, doğa üzerinde de bir dayanağımız var – buna doğa pozitif diyoruz. Ve üçüncü dayanağımız, programımızın hem insanlar hem de personelimiz üzerindeki etkisiyle ilgili olan insanlar için pozitiftir.”

Net sıfır hedefleri üç kategoriye ayrılmıştır: doğrudan fosil yakıtları içeren birinci kapsam, elektriği içeren ikinci kapsam ve tedarik zincirinden kaynaklananlar gibi dolaylı emisyonları içeren üçüncü kapsam.

Birinci ve ikinci kapsam hedeflerine ulaşmak için Mulder, binalarda, operasyonlarda ve şirket araçlarında fosil yakıt kullanımını azaltmaya ve ayrıca kullanılan elektriğin yenilenebilir enerji standardına göre onaylanmasını sağlamaya odaklanıyor. Üçüncü kapsam için en büyük katkı tedarik zinciri emisyonlarıdır, bu nedenle tedarikçilerle etkileşim çok önemlidir. BBC ayrıca, Sky ve ITV gibi meslektaşlarla birlikte karbondan arındırmak için işbirliği yapıyor. Karbon Saydamlık Projesi (SDP).

Küçük bir elektronik tablo endüstrisinden tek bir veri kaynağına geçiş

Böylesine geniş bir kapsamla, Mulder’ın ekibi kısa bir süre önce Microsoft’un Sürdürülebilirlik Yöneticisi karbon emisyonlarını ve genel sürdürülebilirlik performansını yönetmelerine yardımcı olmak için. Sürdürülebilirlik için Microsoft Bulut çözümü, şirketlerin çevresel etkilerini izlemelerine ve yönetmelerine yardımcı olmak için verileri bir araya getirir.

Mulder, ne tür bir şirket olursanız olun etkili hareket etmek için verilere ihtiyacınız olduğunu söylüyor. “Bilime dayalı hedeflere ve net sıfır hedefine kaydolduysanız, verileri tek bir güvenilir kaynakta toplamak ve birleştirmek için Microsoft’un Sürdürülebilirlik Yöneticisi gibi bir araca ihtiyacınız var. Size gerçeğin bir versiyonunu verir ve doğru bilgilere dayanarak bilinçli kararlar verebilirsiniz.”

Sürdürülebilirlik Yöneticisi, BBC’nin enerji tüketimini, seyahatini ve atık üretimini izlemek için kullanılıyor. BBC, bu faktörleri izleyerek kaynakları verimsiz kullandıkları alanları belirleyebilir ve çevre üzerindeki etkilerini azaltmak için stratejiler geliştirebilir. Araç ayrıca BBC’nin sürdürülebilirlik performansını raporlamasına olanak tanıyarak şeffaflığı ve hesap verebilirliği geliştirir.

Mulder, “Platformun kendisi küçük bir elektronik tablo endüstrisinden kaçınmamıza yardımcı olacak,” diyor. “Verimlilik yaratıyor – çok fazla zaman ve potansiyel olarak para da kazanabiliriz.”

Net sıfıra ulaşmada teknolojinin rolü

“Microsoft Sustainability Manager uygulamamız, bölüm düzeyinden maliyet merkezi düzeyine kadar iniyor, bu nedenle bütünsel bir genel bakışa sahibiz” diyor. “Her bir maliyet merkeziyle ilgili karbon emisyonlarını yakalamamızı sağlıyor ve bu çok güçlü.”

bu Karbon Güveni Mulder’ı gözden geçirdi ve ekibi verilerini doğruladı. BBC, şimdiden emisyonlarında %15’lik bir azalma elde etti. Sustainability Manager, verileri doğrulamalarına, ilerlemeyi izlemelerine ve gaz, dizel ve yağ kullanımını azaltma ve bina verimliliğini artırma gibi hedeflerine nasıl ulaştıklarının ayrıntılarını görmelerine olanak tanır.

Mulder, “Üretimden son kullanıcıya kadar, teknoloji her şeyin kırmızı ipliğidir,” diyor. “Üretim teknolojisinden verileri nasıl ilettiğimize ve dağıttığımıza kadar, medya sisteminin yaptığı pek çok şeyin temelini oluşturur. Bulut hizmetleri de bir rol oynuyor – bu teknolojinin enerji tüketimi açısından ne kadar verimli olduğunu bilmemiz gerekiyor.”

Ancak teknoloji her şey değildir. “Bu değişimin bir kısmı insanlara bağlı. Tüketicilerin olduğu kadar çalışanların da farklı seçimler yaptığı bir ortamda katılım ve davranış değişikliğine de ihtiyacımız var.”

Net sıfıra yolculukta bilgilendirmek, eğitmek, eğlendirmek

BBC’den biri kuruluş ilkeleri bilgilendirmek, eğitmek ve eğlendirmektir. Mulder, sürdürülebilirlik mesajını pekiştirmek için BBC’nin programlarını ve platformlarını kullanarak stratejisini bu temel üzerine inşa ediyor.

“6.000 saatten fazla TV içeriği devreye alındı, BBC Stüdyoları tarafından yaklaşık 3.000 saat içerik üretildi ve 70.000 saatten fazla radyo çıkışı var. Haber çıktısına gelince, analistlerimiz bana bir rakam veremediler çünkü çok farklı platformlarda üretiliyor ve dağıtılıyor” diyor Mulder. “Benim için zorluk, bunu nasıl sürdürülebilir hale getireceğim; devreye alma aşamasından üretime ve onu nasıl yayına aldığımıza kadar. Sonra bu içerikte mesajlaşma var.

Mulder için dönüm noktası şuydu: COP26 BBC’nin Genel Direktörü Tim Davie, diğer 11 Birleşik Krallık yayıncısı (ITV, Channel 4 ve Sky dahil) ile birlikte taahhüt imzaladı iklim değişikliği hikaye anlatımının kalitesini artırmak için. Tüm yayıncıları, en son iklim bilimini tüm içeriklerine ve tüm türlere entegre etmeye adadı.

Mulder, “Önemli bir dönüm noktasıydı,” diyor. “Diğer birçok sektör nasıl işbirliği yaptığımızı gördü ve bu bir ‘vay canına’ anıydı. Oradan gerçekten bir araya geldi.

Eastenders, Eastenders logosu ve bir Londra haritasıyla görüntüyü kapatıyor, ancak iklim değişikliği nedeniyle nehir bazı kısımlarda patlamaya başlıyor
EastEnders, iklim değişikliğinin Londra’yı nasıl etkileyeceğini vurgulayan kredileri bitiriyor

Bu momentumdan yararlanmak bir sonraki zorluktu. Tarafsızlık politikası nedeniyle haberler taahhütten çıkarıldı, bu yüzden Mulder programlara baktı ve komiserlerle başladı. Mulder, “İklim bilimini entegre etmek için ideal fırsat, bir programın yeşil ışık yaktığı devreye alma aşamasındadır” diyor. Komiserleri konu hakkında bilgilendirmek ve sürdürülebilirliğin ardındaki fikirleri anlamalarına yardımcı olmak çok önemli, diyor. Ve Mulder, BBC Doğa Tarihi Birimi’nin son zamanlardaki hitlerinden bazılarından bahsetse de – David Attenborough’nun Yeşil gezegenbitki yaşamına odaklanan veya Vahşi Adalar İngiliz vahşi yaşamını kutlayan – mesajın Bilim ve Doğa kategorisinin ötesine geçmesi gerektiğini hemen fark ediyor.

Primetime dergisi programından alıntı yapıyor Tek Gösteridüzenli olarak sürdürülebilirlik temalı özelliklere sahiptir. Büyük İngiliz Dikiş Arısı geçmiş yılların ‘yap, yap ve onar’ yaklaşımına geri dönüyor. Ve hatta pembe dizi DoğuEnders sürdürülebilirlik mesajının iletilmesinde etkilidir.

“İklim biliminin dolaylı olarak içeriğimize dahil edilmesinde oynanacak büyük bir rol var. Her şey sürdürülebilirliğin normalleşmesiyle ilgili. EastEnders’ta programda bir elektrikli araç (EV) şarj noktası veya Albert Meydanı çevresinde hızla dönen bir EV göreceksiniz. Bunu aynı zamanda hikayelere de yerleştiriyoruz – karakterler geri dönüşüm ve yeniden kullanımdan ve gıda bankalarından bahsediyor. biz bile yaşadık özel baskı bitiş jeneriği iklim değişikliğinin Londra’yı ve Thames Nehri’ni nasıl etkileyeceğini vurgulamak. İncelikli ama önemli konuları normalleştiriyor.”

Sürdürülebilirlik yolculuğunuza nasıl başlayabilirsiniz?

Mulder, iddialı net sıfır hedefinin getirdiği sorumluluğun farkındadır, ancak bu zorluğu benimser ve diğer şirketleri de aynısını yapmaya teşvik eder.

“Bunda hepimizin oynayacağı bir rol var” diye düşünüyor. “BBC’nin emisyonlarına bakarsanız, doğrudan operasyonel emisyonlarımız açısından diğer bazı kuruluşlar kadar büyük değiller. Ancak sorumlu bir işletme olarak bunları ele almamız gerektiğinin farkındayız.”

“2030’a kadar onları yarıya indirmek için üzerimize düşeni yapmalıyız, yapmaya kararlıyız.”

Sürdürülebilirlik yolculuğuna yeni başlayan şirketler için Mulder’ın bazı temel ipuçları var: “Gecikmeyin, sadece başlayın ve ilerledikçe her şeyi anlayacaksınız. İhtiyacınız olan yerde yardım alın. Ve tüm geçişi çok daha kolay hale getirdiği için baştan kabul ettiğinizden emin olun – ve bu başarı için çok önemlidir.”

Etiketler: bbc, net sıfır, Sürdürülebilirlik

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın