Tahıl koridoru besin fiyatlarını düşürebilirTahıl Koridoru Anlaşması kapsamında İstanbul’daki koordinasyon merkezinden, 10 milyar dolarlık tahılın Ukrayna limanlarından deniz nakliyesi sağlanacak. Anlaşmanın ürün fiyatlarını düşürmesi, gıda enflasyonuna müspet etki yapması umut ediliyor.

Tüm dünyayı etkisi dibine alan gıda krizinin çözümü geçtiğimiz günlerde Türkiye’den geldi. Rusya ve Ukrayna ile yürütülen iyi ilişkiler, atılan tarihi imzalarla son buldu.

Ukrayna limanlarına sıkışmış olan 25 milyon ton tahılın sevkiyat düğümü İstanbul’da çözüldü. İstanbul’da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) içinde “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı.

İstanbul’da Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin açılışı da gerçekleştirildi.

Müşterek Koordinasyon Merkezi, Ukrayna’daki Odessa, Çornomorsk ve Yujnıy limanlarından çıkan tahıl yüklü gemilerin bütün hareketlerini yakından izleyecek.

Karadeniz’de açılan koridoru kullanacak olan gemiler, gerekmesi niteliğinde Boğazlardan geçmeden ilkin denetlenecek. Bu kapsamda ilk gemi İstanbula ulaştı..

Haberin ayrıntıları Ekonomist’in bu haftaki sayısında. Satın almak için tıklayın.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın