Bakan Akar’dan tahıl krizi açıklaması

Bakan Akar’dan tahıl krizi açıklamasıMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cezayir’in 68’inci sene dönümü nedeniyle Ankara’da bir otelde düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada konuşan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan aracılığıyla Rusya ve Ukrayna arasında mutabık kılınan Tahıl koridoru anlaşması sonrası şu ana kadar toplam 10 milyon tondan fazla tahılın ihtiyaç sahiplerine sevk edildiğini ve çünkü sevinç yaşadıklarını bildirdi.

“Biz bu anlaşmanın devam edeceği yönünde mevcut verileri değerlendiriyoruz”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’ya limanlardan tahıl çıkması ve bu koridorun insani yardım amacıyla kullanılması icap ettiğini belirttiklerinin altını çizerek, “Oradaki limanlardan ancak tahıl çıkması ve koridorun insani yardım amacıyla kullanılması konularında taraflar arasında mutabakat var. Şu anda Şoygu, bizim verdiğimiz bu bilgiler çerçevesinde kendi makamlarıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bugün, yarın kendilerinden bir cevap bekliyoruz. Bu faaliyetlerin herhangi bir biçimde aksamadan, herhangi bir sıkıntıya sebep vermeden, yeniden başa dönülmemesi icap ettiğini muhataplarımıza hatırlattık. Bu yönde ilerlemeler devam ediyor. Biz bu anlaşmanın devam edeceği yönünde mevcut verileri değerlendiriyoruz” diye konuştu.

“Umudumuz, eskiden olduğu şeklinde Ukrayna limanlarından tahılların yüklenmesi, belirlenmiş olan koridordan intikali, İstanbul’da ortaklaşa kontrolü ve bunun devamı”

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Kubrakov ile görüşmelerinde çatışma şartları ve tahılların nakliyesi olmak üzere iki temel mevzuyu ele aldıklarını aktaran Bakan Akar, “Çatışma şartlarını ayrı, tahıl nakliyatını ayrı görürsek olayların çözülmesi daha kolay olur diye muhataplarımıza bildirdik. Özellikle şunu belirtmek isterim; bütün tarafların bu tahıl nakliyatının aksamaması bakımından herhangi bir halde aksatıcı tedbirlerden, yanlış birtakım eylemlerden, provokasyonlardan, tarafların uzak kalması icap ettiğini ve kesinlikle bu anlaşmanın korunması bakımından da bu tahıl koridorunun güvenliği bakımından herkesin hassas, kırılgan olması gerektiğini tekrar yine kendilerini söylüyoruz. Umudumuz, eskiden olduğu benzer biçimde Ukrayna limanlarından tahılların yüklenmesi, belirlenmiş olan koridordan intikali, İstanbul’da müşterek kontrolü ve bunun devamı.” ifadelerini kullandı.

“Türk bandıralı gemilerin çıkışında herhangi bir sıkıntı yaşanmadı, yaşanmıyor”

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasına katılımını askıya almasının Türk gemilerine herhangi bir sıkıntı teşkil etmediğini belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, laflarına şu şekilde devam etti:

“Şu ana kadar Ukrayna limanlarından ayrılmış olan ve denizde seyir halinde olan gemiler yollarına devam ediyorlar. Bizim oradaki Türk bandıralı gemilerin çıkışında herhangi bir sorun yaşanmadı, yaşanmıyor. Onlar çıkışa devam edecekler. Rus limanlarındaki tahılın, gıda maddelerinin ve gübre benzer biçimde kimyasalların oradan çıkmasıyla alakalı olarak Rus tarafı Birleşmiş Miletlerle görüşmelerini sürdürüyorlar. Biz de Türkiye olarak üzerimize düşen ne varsa bunları yapmak ve kolaylaştırıcı rolümüzü etkin halde uygulamak için çalışmalarımızı sürdürürüz.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın