Otomobil satışında yeni dönem geliyor: 6 ay ve 6000 km sınırı

Otomobil satışında yeni dönem geliyor: 6 ay ve 6000 km sınırıTicaret Bakanı Mehmet Muş, araba satışı için planlanan yeni uygulamayı deklare etti. Bakan Muş, “İlk tescilden sonrasında şirketler, galeriler, rent a carlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak” dedi.

Otomobil alım satımında fahiş fiyatların önüne geçilmesi için yeni bir düzenlemeye gidiliyor.

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre vasıta satışı için planlanan yeni uygulamayı açıkladı. Sabah’ın aktardığı habere nazaran yönetmeliğin hazır olduğu bilgisini paylaşan Muş, “İlk tescilden sonrasında şirketler, galeriler, rent a carlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak” dedi.

“GERÇEK ANLAMDA İHTİYACI OLANLAR ALSIN”

Muş,Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el vasıta ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen vaziyet laf mevzusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat tayin yada piyasayı manüpile gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağızdedi.

En oldukca satan 20 ikinci el araba ve fiyatları: En ucuzu 235 bin TL (Güncel fiyatlar)

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın