2. El araba satılmasında yeni tertip yürürlüğe girdi: 6 ay ve 6000 km sınırı

2. El araba satılmasında yeni tertip yürürlüğe girdi: 6 ay ve 6000 km sınırıBakanlık tarafınca hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

  • Buna nazaran, ikinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını yada satışını, ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe 1 Temmuz 2023 tarihinden ilkin direkt veya endirekt olarak yapamayacak. Bakanlık, bu zamanı 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak.
  • İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına bu düzenlemenin yürürlüğe girmiş olduğu tarihten ilkin tescil edilen araba ve arazi taşıtlarının ise 15 Eylül 2022 tarihine kadar pazarlanması veya satılması olası olacak.

Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütecek.

BAKAN SÖYLEMİŞTİ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomobil satışı için planlanan yeni uygulamayı açıklamıştı. Bakan Muş, “İlk tescilden sonrasında şirketler, galeriler, rent a carlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak” demişti. Bakan Muş şöyleki konuşmuştu:

“Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el vasıta ilanları var. Dolayısıyla yeni vasıta alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen vaziyet laf mevzusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra firmalar, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına engelleme getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme yada piyasayı manüpile benzer biçimde konular varsa o Rekabet Kurulu’nun vazife alanı ve tahkikat açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha çok erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız”

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın