Sümela’ya ziyaretçi akınıKonuyla alakalı açıklamalarda bulunan Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Tamer Erdoğan, Sümela Manastırında restorasyon çalışmalarının tamamlandığını, ışıklandırma çalışmalarının ise sürdüğünü belirterek şapelin bulunmuş olduğu alana yürüyüş yolu projesinin de bitmek üzere bulunduğunu kaydetti.

“Sümela’da restorasyon emek harcamaları tamamen sonlanmış oldu”

Bu sene pandeminin peşinden Sümela Manastırına önceki yıllara oranla yoğun ziyaretçi akını bulunduğunu anlatım eden Erdoğan, “Sayın Bakanımızın esirgemez dikkatli takip edeni kararı Sümela’da restorasyon çalışmaları tamamen yüzde yüzü sonlandı. 1 Mayıs itibariyle de yerli ve yabancı ziyaretçi sayımız 220 bin rakamlarına ulaştık. Sümela’da şu an ışıklandırmalarında montaj aşamasındayız yarısı bitmek üzere. İnşallah gelecek hafta içinde de ışıklandırma periyodu bitecek. Şapel dediğimiz alana yürüyüş yolu projemiz bitmek üzere oraya terasla oraya güzel bir yürüyüş yolu yapacağız ziyaretçilere inşallah şapeli de açacağız. Pandeminin getirmiş olduğu negatif durumdan kaynaklı bu yıl Trabzon’da bilhassa Sümela Manastırında ziyaretçi yoğunluğu geçmiş yıllara bakılırsa kat kat fazla durumda. Önümüzdeki yıllarda da bu daha da artarak devam edecek” dedi.

“Yapılacak emek verme ile kesafet azalacak”

Sümela Manastırında insan yoğunluğunu azaltmak için proje çalışması başladığını da anlatım eden Erdoğan, “Sümela Manastırında oluşan yoğunluğu azaltmak için geçen hafta bakanlığımızdan arkadaşlarımızın gelmesiyle bir proje emek harcaması başlatıldı. Projemizi en kısa sürede kurula sunduktan sonra yürüyüş parkurunun orada Ayavarvara Kilisesi’nin hemen girişine 4 adet turnikeler kurulacak. Hemen gerisinde de 4 tane gişe bunun bir tanesi müze kart gişesi olarak hizmet verecek böylece oradaki yoğunluğu azaltmış olacağız. Dolayısıyla vatandaşımız sıra beklemeden hızlı bir halde Sümela Manastırına ulaşmış olacak” diye konuştu.

“Turizm pik seviyede konaklama tesislerinde yer bulmakta zorlanıyoruz”

Trabzon’da turizmin şu an pik seviyesine çıktığını belirten Erdoğan, konaklama tesislerinde yer bulmakta sıkıntıların yaşandığını söyledi. Erdoğan “Trabzon tarih, kültürü, turizmiyle potansiyeli çok yüksek olan bir şehir. Uzungöl Trabzon’un marka olan destinasyonlarından biri. Körfez ülkelerinden gelen turistlerimiz buraya fazlaca alaka gösteriyorlar. Bu alaka gelecek yıllarda da giderek artacak. Trabzon turizmi şu an pik seviyeye çıkmış durumda. Uzungöl olsun Trabzon merkez olsun konaklama tesislerimizde yer bulmakta güçlük çekiyoruz. İnşallah gelecek yıllarda daha da kapsamlı yatak sayısı artarak devam edecek” benzer biçimde konuştu.

“İç ve dış hatlarla beraber gelen ziyaretçi sayısı 500 bin civarında”

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Tamer Erdoğan, Trabzon Havalimanına Ocak-Ağustos ayı itibariyle yaklaşık 3 bin uçağın iniş kalkış yaptığını belirterek bu uçaklarla şehre gelen yolcu sayısının da 500 bini bulduğunu söyledi. Erdoğan, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:
“Bu senenin Ocak-Ağustos ayını baz alırsak ortalama 3 bin iniş kalkış meydana getiren tayyare sayımız var. İç ve dış hatlarla beraber gelen ziyaretçi sayımız 500 bin civarında. Bu sayı gelecek günlerde daha da artacak. Ağustos ayı itibariyle pik seviyedeyiz. Eylül-Ekim ayında da yoğunluk devam edecek. Ziyaretçi profilimiz bilhassa Suudi Arabistan, Umman, Kuveyt, Katar, Irak, Ürdün Körfez ülkelerinden gelen turistler oluşturuyor. Gelen ziyaretçilerimiz Uzungöl, Hıdırnebi başta olmak üzere plato ve serin yerleri tercih ediyor. Özellikle şelale, nehir benzer biçimde alanlara oldukça ilgi gösteriyorlar. İnşallah yeni destinasyon bölgelerimiz de olacak otel yatırımlarımız olacak Bakanlığımız bu mevzuda çalışmalarını sürdürüyor.”

“Arap turistler için en oldukça kuymağı seviyor”

Körfez ülkelerinden gelen turistlerin genel anlamda kuymak, balık ve et çeşitlerini tercih ettiğini belirten Erdoğan, “Trabzon yemek kültürü bakımından oldukca zengin bir mutfağı olan bir yer. Bununla alakalı gastronomi çalışması yapıyoruz. Özellikle kuymak, balık çeşitleri, et çeşitlerine oldukca ilgi gösteriyorlar. Bunlarla alakalı oldukça tesislerimiz restoranlarımız var” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın