Petrol fiyatları bugün ne kadar oldu? 29 Ağustos Brent petrol fiyatıBrent petrolün varili uluslararası piyasalarda 99,42 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 101,21 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 99,01 dolar seviyesinde bitirdi. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.26 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,41 artarak 99,42 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 93,53 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların yükselişinde, büyük petrol üreticilerinin üretimi kısma ihtimali sebebiyle piyasalarda artan arz endişeleri müessir oldu.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman’ın geçen hafta başında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı müstahsil ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun petrol fiyatlarında son dönemde yaşanmış olan düşüşlere mukabil üretimi kısabileceğini açıklaması, piyasalarda arz daralması endişelerine yol açmıştı.

OPEC+ grubu, eylül ayı için beklenenden daha düşük bir üretim artışına giderek petrol üretimini günlük 100 bin varil artırma kararı almıştı. Grup, temmuz ve ağustos ayları için günlük 648 bin varil üretim artışı hedeflemişti.

Küresel ekonomik daralmaya ilişkin endişeler ise fiyatlardaki yükselişi kısıtlıyor.

Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell başta olmak üzere merkez bankaları yetkililerinin geçen hafta cuma günü Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda verdiği “şahin” mesajlar iktisat ve petrol talebine ilişkin endişeleri güçlendirdi.

Powell, fiyat istikrarını tekrar sağlamanın birazcık zaman alacağını belirterek, enflasyonla mücadelenin “acı vereceği” şeklinde değerlendirmede bulunmuş oldu.

Öte taraftan, petrol sahası hizmetleri firması Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere nazaran, dünyanın en büyük petrol üreticisi Amerika’de petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı 20-26 Ağustos haftasında önceki haftaya nazaran 4 artışla 605’e yükseldi.

Brent petrolde teknik olarak 99,79 ile 100,20 dolar aralığının direnç, 99,38 ile 98,97 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın