Petrol fiyatları rekor kırarken Ortadoğu’da neler oluyor? Güncel

Petrol fiyat aralıkları rekor kırarken Ortadoğu’da neler oluyor? Güncel, başvuru sitemizde Petrol fiyat aralıkları rekor kırarken Ortadoğu’da neler oluyor? ile alakalı araştırma yaptık. 

Petrol fiyat aralıklarının bir yılı aşkın sürenin en yüksek düzeysine çıkması, Ortadoğu’daki petrol üreticileri için hem fırsatlar hem de zorluklar yarattı. Suudi Arabistan, petrol fiyat aralıklarının maliyetlerini karşılamasının bunun yanında, Çin’deki rafinerilere yatırım yaparak pazar payını artırmaya çalışıyor.

BAE ise, hem petrol piyasalarında hem de iklim değişikliği karşılaşmasında rol oynamaya hazırlanıyor. Bu makalede, bölgedeki son gelişmeleri ve petrol piyasalarını nasıl etkilediklerini inceleyeceğiz.

Suudi Arabistan: Çin’de ham petrol satın almak

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, petrol fiyat aralıklarının bir süredir varsayılan mali başabaş noktasının üzerinde varil başına 10 dolardan fazla seyretmesinin keyfini çıkararak, OPEC+ üretim kesintileri öncesinde bir araya gelen kayıpları telafi ederek Çin özel rafinerilerindeki azınlık hisselerini satın almaya geri döndü.

Bu hamle, Suudi Arabistan’ın Asya’nın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin pazarında rekabet gücünü artırma stratejisinin bir parçası olarak görülüyor. Suudi Arabistan, Çin’in ham petrol ithalatının hemen hemen %15’ini karşılıyor.

Suudi Arabistan’ın son aylardaki üretim kesintileri, Orta Doğu’nun mali “istikrarını” artırmanın bunun yanında, Dubai’nin gerilemesini de büyük miktarda artırdı; orta vadeli göstergenin nakit-vadeli işlemlere farkı son haftalarda varil başına hemen hemen 3 dolara yükseldi. Dubai’de aylık değişimin varil başına 0,55 dolara ulaşması, formül fiyat aralıklarında yeni bir artışa zemin hazırladı.

Böyle bir ortamda Suudi Arabistan’ın Asya fiyat aralıklarını oldukça önemli miktarda artırması bekleniyordu. Şaşırtıcı bir biçimde, beklenen OSP artışı gerçekleşmedi. Suudi Arabistan’ın orta ekşili kalitelerinin her biri varil başına 0,10 dolar artırıldı ve Arab Light, Umman/Dubai’ye kıyasla varil başına 3,60 dolarlık bir prim düzeysine yükseldi.rent a car 34

Aslına bakılırsa, Ekim ayında dikkate değer bir artış kaydeden tek Suudi kalite, ayda 1-2 kargo gören, çok nadir, yoğunlaşmış su benzeri bir kalite olan ve varil başına 0,50 dolar artış gösteren Arab Super Light oldu. Genel olarak, fiyatlandırma hırsının olmayışı, 2023’ün geri kalan aylarında Çin talebinin sağlığına ilişkin daha kapsamlı endişelerin bunun yanında, son haftalarda mühim ölçüde düşen Hindistan adaylıklarını da göz önüne seriyor.

Hindistan’ın Suudi ham petrol ithalatının, günlük 500.000 varilin altında, hemen hemen on yılın en düşük aylık düzeysine ulaşması bekleniyor.

Saudi Aramco bunun yanı sıra Avrupalı müşterileri için formül fiyat aralıklarını da düşürdü; hem Kuzeybatı Avrupa hem de Akdeniz, Eylül OSP’lerine kıyasla her bir kalitenin varil başına 0,10 dolar düştüğüne tanık oldu. Asya’daki ufak artışlar sürpriz olsa da piyasa, spot ticaret farklarının birkaç haftadır düşüşte olduğu Avrupa’da aylık bazda ufak düşüşler bekliyordu.

Talep endişelerinin bunun yanında, Ekim ayına yönelik bu kadar düşünceli fiyatlamanın olası açıklamalarından biri, Suudi ham petkarakterinin daha yüksek bulunabilirliği olabilir. Aksine, bu ay Suudi ihracatının ağustos ayına kıyasla günde 300-400.000 varil arttığı görüldü ve hatta üretimdeki durgunluğun arka planına rağmen bu trend daha da devam edebilir. Genel olarak, formül fiyat aralıklarının bu kez varil başına 0,20 dolar kadar arttığını gören tek pazar ABD oldu.

BAE: Dubai’deki COP28 zirvesine hazırlanmak

BAE’nin ulusal petrol şirketi ADNOC, hem petrol piyasalarının içinde hem de dışında sürekli olarak Dubai’deki COP28 zirvesi için iki ay içinde son rötuşları yaptı ve karadaki üretimi için yeni deniz suyu arıtma tesisleri başlattı.

Bu tesisler, ADNOC’un üretimini artırma planlarının bir parçası olarak, petrol kuyularına basınç uygulamak için deniz suyunu arındırarak kullanacak. ADNOC, OPEC+ anlaşmasının sona ermesinin ardından günlük 5 milyon varillik üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyor.

ADNOC bunun yanı sıra iklim değişikliği karşılaşmasında de rol oynamaya hazırlanıyor. Şirket, COP28 zirvesinde karbon yakalama ve depolama (CCS) teknolojilerini tanıtmayı ve BAE’nin net sıfır emisyon hedefine nasıl katkıda bulunacağını göstermeyi planlıyor.

ADNOC, şu anda Ortadoğu’daki en büyük CCS projesini işletiyor ve 2030 yılına kadar karbon yakalama kapasitesini beş katına çıkarmayı amaçlıyor.

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, ülkenin hafif ekşi Murban endeksi Dubai’ye kıyasla hafif güçlendi, fakat bu seneın başlarında görülen varil başına 3-4 dolarlık primlerin çok ufak bir kısmını korudu.

Murban’ın Ekim yüklemeli kargolar için kesin fiyatı Eylül ayına göre varil başına 6,5 dolar artarak varil başına 87,28 dolara yükseldi. Kalite yönünden Dubai’ye çok andıran Yukarı Zakum’un farkı, sürpriz bir biçimde, Eylül ayında Murban ile pariteden satıldıktan sonra varil başına 60 sent düştü

Yorum yapın