Emtia piyasasında ibre geçen hafta yukarı döndü: 3 neden

Emtia piyasasında ibre geçen hafta yukarı döndü: 3 nedenEmtia piyasasında, yükselen hava sıcaklıkları, enerji emtiaları öncülüğünde geçindiren arz endişeleri ve Çin’in ekonomiyi canlandırmak için açıkladığı teşviklerle geçen hafta yukarı yönlü bir seyir seyredildi.

Bir önceki hafta dolara olan talebin artmasıyla aşağı yönlü bir seyir izleyen emtia piyasasında, dolar endeksindeki yükselişe karşın yükselen hava sıcaklıkları, enerji emtiaları öncülüğünde geçindiren arz endişeleri ve Çin’in ekonomiyi canlandırmak için açıklamış olduğu teşviklerle geçen hafta pozitif bir seyir seyredildi.

Çin, büyümeyi desteklemek ve tekrarlanan Kovid-19 kapanmalarının ve emlak piyasasındaki krizin etkilerini azaltmak için 1 trilyon yuan (146 milyar dolar) tutarında ekonomik teşvikini hızlandırdı. Bu da emtia piyasasında olumlu olarak algılandı.

Değerli metallerde kayıplar görülürken, baz metallerde ise yükselişler hakim oldu. Geçen hafta altın yüzde 0,5, gümüş yüzde 0,7, paladyum yüzde 0,7 değer yitirdi.

Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) eylüldeki para politikasına ilişik belirsizlikler altının ons fiyatında dalgalanmalara sebep oldu.

Tezgah üstü piyasada bakır yüzde 2,1, alüminyum yüzde 3,9, çinko yüzde 1,7, artış kaydetti.

Arz endişeleriyle Brent petrol yüzde 3’ün üzerinde terfi etti

Geçen hafta enerji emtiaları pozitif yönde seyretti. Haftayı, Brent petrol yüzde 3,6 kıymet hasılatıyla kapattı.

Fiyatların yükselişinde, Suudi Arabistan’ın, petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşlere karşılık OPEC’in üretimi kısabileceğine yönelik açıklaması müessir oldu. Uluslararası medyada yer edinen haberlere nazaran, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, OPEC’in, son dönemdeki fiyat düşüşlerini önlemek için üretim kesintisine gitmeye hazır bulunduğunu belirtti.

ExxonMobil ve Chevron gibi petrol üreticilerinin Rusya üzerinden Avrupa’ya taşınan Kazak petrolünü hasarlı ekipman sebebiyle ihraç edemeyebileceğine yönelik haber akışı da arz endişelerini destekleyerek fiyatların yukarı yönlü hareketine katkı yaptı.

Rusya üstünden Kazak petrolünü küresel pazarlara sevk eden ve küresel petrolün ortalama yüzde 1’ini taşıyan Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu (CPC), Karadeniz’de bir terminaldeki üç demirleme noktasının ikisinden yapılan ihracatın askıya alınabileceğini duyurdu.

BP, geçen hafta bir elektrik yangını nedeniyle Amerika’nin Indiana eyaletindeki günlük 430 bin varil kapasiteye haiz Whiting rafinerisinin birtakım ünitelerini kapattığını bildirdi.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki azalış da talebin yüksek seyrettiği algısıyla tutarları destekledi. Amerika Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 3 milyon 300 bin varil azalarak 421,7 milyon varile gerilediğini deklare etti. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 450 bin varil azalacağı yönündeydi.

Dünyanın kabul edilen navigasyon şirketlerinden Tomtom’un Trafik Endeksi verileri de Asya Pasifik, Avrupa ve Kuzey ABD araçla seyahat seviyelerinin 24 Ağustos itibarıyla kuvvetli bir haftalık büyüme kaydettiğini gösteriyor.

New York Ticaret Borsasında muamele gören doğal gaz yüzde 0,2 kıymet yitirdi. ABD doğal gaz vadeli işlemleri, Teksas’taki Freeport LNG ihracat tesisindeki ilk operasyonların yeniden başlamasında daha fazla rötar olduğu haberleriyle düşüş kaydetti.

Yükselen hava sıcaklıkları ziraat emtiasını etkiledi

Geçen hafta Chicago Ticaret Borsasında işlem gören buğday yüzde 5,2, mısır yüzde 6,7, soya fasulyesi yüzde 4,3, pirinç yüzde 1,3 kıymet kazanmıştır.

Avrupa’da geçindiren sıcak havalar nedeniyle arza yönelik endişeler, özellikle buğday ve mısır fiyatlarında yükselişe neden oldu.

Dünya pirinç üretim tahminlerinin önceki aya bakılırsa düşüş göstermesi de pirinç fiyatlarını artırdı. Haftayı kahve fiyatları yüzde 12,2, kakao yüzde 1,9, pamuk yüzde 1,6 ve şeker yüzde 2,1 kazançla tamamladı.

Brezilya’da kahve ihracatındaki artışla beraber talebe yönelik beklentiler, fiyatlarda yükselişe neden oldu.

Petrol fiyatlarında yaşanmış olan yükselişle birlikte şeker arzına yönelik endişeler, fiyatlarda yükselişe niçin oldu. Dünya pamuk üretim tahminlerinin önceki aya gore düşüş göstermesiyle pamukta yukarı yönlü bir seyir izlendi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın