Google her tür cihazda çalışabilecek Android uygulamalarına kapı açıyor

Google her tür cihazda çalışabilecek Android uygulamalarına kapı açıyorGoogle, geliştiricilerin muhtelif cihazlar arasında bir şekilde bağlantı kuran Android uygulamaları oluşturmasını kolaylaştırmaya çalışıyor. Şirket, konuyla ilgili bir blog yazısında, geliştiricilerin uygulamalarının Android cihazlarda ve sonucunda Android ile yüklü olmayan telefonlarda, tabletlerde, TV’lerde ve arabalarda iyi bir halde kullanılmasını sağlamak için ihtiyaç duyduğu araçları içeren yeni bir cihazlar arası yazılım geliştirme kitini (SDK) kullanıma sunduğunu dile getirdi.

SDK’nın geliştiricilerin uygulamalarıyla üç önemli işlevi yerine getirmesine müsaade edecektir. Bunlar yakınlardaki cihazları keşfetme, cihazlar arasında güvenli linkler kurma ve bir uygulamanın deneyimini birden fazla cihazda barındırma olarak sıralanıyor. Google’a göre, cihazlar arası SDK, çoklu cihaz bağlantısı sağlamak için Wi-Fi, Bluetooth ve ultra geniş bant bağlantılarını kullanıyor.

Google, cihazlar arası SDK’sı için muhtelif kullanım örneklerini dokümantasyon sayfasında detaylandırıyor ve bunlar birçok senaryoda kullanışlı olabilir şeklinde görünüyor. Örneğin, bir grup yemek siparişi oluştururken, ayrı cihazlarda birden fazla kullanıcının bir menüden öğeleri seçmesine izin vererek, telefonunuzu odanın içinde elden ele gezdirmekten sizi kurtarabilir. Ayrıca, telefonunuzdan tablete geçiş yaparken bir makalede kaldığınız yerden devam etmenize ve hatta bir arabadaki yolcuların aracın navigasyon sistemiyle muayyen bir harita konumunu paylaşmasına izin verebilir.

Bu, Android’deki kullananların Chromebook’lara ve diğer Android’lere dosya aktarmalarını elde eden Nearby Share’in bir uzantısı gibi görünüyor. Nisan ayında, Esper’den Mishaal Rahman, Google’da celse açtığınız cihazlar içinde hızla dosya paylaşmanıza imkan tanıyan bir Yakınlarda Paylaşım güncellemesi fark etti. Ayrıca Google, CES 2022 dahilindeki açılış konuşmasında, Yakınlarda Paylaşımı bu yılın ilerleyen zamanlarında Windows cihazlarına getireceğini söylemişti.

Cihazlar arası araç seti şu anda geliştirici önizlemesinde mevcut ve şimdilik yalnızca Android telefonlar ve tabletlerle çalışıyor. Google, en sonunda bu desteği iOS ve Windows dahil olmak suretiyle “diğer Android ortamlarına ve Android olmayan işletim sistemlerine” genişletmek istiyor, ancak bunun ne vakit olacağına dair bir bilgiyi henüz paylaşmadı. Bu olanak henüz ilk aşamalarında olduğu için, muhtemelen yakın zamanda iOS ve Android cihazlar içinde bağlantı kuran uygulamaları görmeyi bekleyemeyiz. Ancak geliştiricilerin adım atmak için yeni imkanı nasıl uyguladıklarını ve belirli uygulamaları kullanmayı daha kolay hâle getirip getirmeyeceğini görmek ilgi çekici olacaktır.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın