Stoke Space, CIA’in girişim kolundan tekrarlanan yatırımlar aldı

Stoke Uzay TechCrunch, Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın risk sermayesi kolu In-Q-Tel’den çok sayıda yatırım aldığını öğrendi.

Stoke Space ve In-Q-Tel ilişkilerini daha önce kamuya açıklamadı. In-Q-Tel yasal olarak herhangi bir devlet kurumundan ayrı bir varlık olsa da, tüm finansmanını savunma ve istihbarat topluluğu da dahil olmak üzere devlet ortaklarından alır.

In-Q-Tel Müdürü William Morrison, Şubat ayı sonunda kapanan en son yatırımı kendisinin yönettiğini ve firmanın daha önce şirkete birden fazla yatırım yaptığını doğruladı. Bir In-Q-Tel sözcüsü, yatırıma ek olarak, iki kuruluşun bir “teknoloji geliştirme anlaşması” da imzaladığını söyledi. Stoke, firmadan yatırım alan Rocket Lab ve ABL Space Systems dahil çok küçük bir fırlatma şirketi kadrosuna katıldı.

Morrison, “Ekip uygulamada inanılmazdı, sermaye açısından delicesine verimliydi,” dedi.

Kent, Washington merkezli Stoke, 2019 yılında Andy Lapsa ve Tom Feldman tarafından kuruldu. Şirketi, Blue Origin’de tahrik mühendisi olarak yıllarca çalıştıktan sonra kurdular; ayrıldıklarında, Lapsa yönetici seviyesinde bir pozisyona sahipti ve Feldman kıdemli bir mühendisti. Stoke, hem güçlendiriciyi hem de ikinci aşamayı Dünya’ya geri döndürebilen tamamen yeniden kullanılabilir bir fırlatma aracı geliştiriyor. Roket, özellikle savunma müşterilerinin ilgisini çekecek bir özellik olarak, günlük olarak uçacak şekilde tasarlanıyor. ABD Uzay Kuvvetleri, hızlı geri dönüşlü fırlatma yeteneklerinin tedarik edilmesiyle ilgilendiğini kamuoyuna açıkladı.

Stoke, Aralık 2021’de Bill Gates’in Breakthrough Energy Ventures, Toyota Ventures ve Spark Capital gibi yatırımcılardan A Serisi turunda 65 milyon dolar topladı. Daha yakın bir zamanda USSF, 1960’larda çok sayıda havalanmanın meydana geldiği tarihi Cape Canaveral – Fırlatma Kompleksi 14’te Stoke’un kullanımı için özel bir alan ayıracağını söyledi. Web sitesine göre Stoke şu anda yeniden kullanılabilir üst aşamayı dikey bir kalkış ve iniş “hopper” test uçuşunda uçurmaya hazırlanıyor.

Lapsa, TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “Uzay erişimi, fırlatma kullanılabilirliği kısıtlı olmaya devam ediyor” dedi. “Sağlam bir ticari fırlatma ekonomisi oluşturmak, endüstriyel üssümüzü sürdürmek ve savunma ve ulusal güvenlik ihtiyaçları için uzay erişimi sağlamak için kritik öneme sahiptir.”

In-Q-Tel, 1999 yılında federal hükümetin özel sektörde artan yeniliklerden ve ortaya çıkan teknolojilerden yararlanmasına yardımcı olmak için kar amacı gütmeyen bir girişim olarak kuruldu. Firma, CIA ve Ulusal Güvenlik Departmanı gibi diğer devlet kurumları için yeni başlayanlardan teknoloji sağlıyor. In-Q-Tel’in temel değer önermelerinden biri, özel şirketler ile istihbarat topluluğu da dahil olmak üzere devlet ortakları arasındaki bağlantıları kolaylaştırmaktır.

In-Q-Tel, Stoke dahil uzay sektörüne 25 yatırım yaptı. Diğer yatırımlar arasında Capella Space, Palantir ve SpaceX tarafından satın alınan Swarm Technologies yer alıyor. Firma web sitesinde, çeklerin genellikle 250.000 ila 3 milyon dolar arasında değiştiğini söylüyor. Bir In-Q-Tel sözcüsü, Stoke’daki tüm yatırımlarının bu pencerede olduğunu doğruladı.

Morrison, ayrı bir yazılı açıklamada, uzaya erişimin firma için önemli bir odak alanı olduğunu ekledi. “Stoke Space’in benzersiz mimarisi, hepimizin alanı tasarlama ve kullanma biçimimizi değiştirme potansiyeline sahip” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın