Dahili geliştirici portalları hakkında bilmeniz gerekenler

3d duvar kağıdı

Platform mühendisliği ekipleri için asıl soru şudur: İnşa mı yoksa satın alma mı?

Geliştiricilerin daha fazlasını yapmasına yardımcı olma daha kısa sürede sağlamak kuruluşlar için bir öncelik haline gelmiştir. SaaS’ın kapsamı daha da genişledikçe ve DevOps daha popüler hale geldikçe şirketler, genellikle kendilerine sunulan tüm mikro hizmetlerin farkında olması gereken geliştiricilerin üzerindeki bilişsel yükü hafifletmeleri gerektiğini keşfediyor.

Bu sorun başlangıçta hizmet kataloglarıyla ele alınmış olsa da, kategori daha iddialı bir şeye dönüşmüştür: geliştiricilerin ekosistemlerindeki tüm mikro hizmetlere ve araçlara erişmesine olanak tanıyan tek durak noktası.

Dahili geliştirici portalları olarak adlandırılan bu kategori, geliştirici deneyimlerini ve dolayısıyla verimliliği iyileştirmeye çalışan yazılım ağırlıklı şirketlerde hızla ilgi görüyor. Buna göre ForresterDevOps liderlerinin %87’si, geliştirici üretkenliğini artırmanın önümüzdeki 12 ay için bir öncelik olduğu konusunda hemfikir.

Başına Gartner“Bu portallar, yazılım mühendisliği liderlerinin, yazılımın yeniden kullanımını artıran, geliştiricinin katılım deneyimini iyileştiren, yazılım dağıtımını kolaylaştıran ve bilgi paylaşımını kolaylaştıran çok yönlü bir ‘uygulama mağazası’ oluşturmasını sağlıyor.”

Ancak bu geliştirici portalları kendiliğinden oluşmadı. Ortaya çıkışları başka bir eğilimle yakından bağlantılıdır: Platform mühendisliğinin ortaya çıkışı.

Boldstart Ventures’ın ortağı Shomik Ghosh, TechCrunch+’a özetle, platform mühendisliği ekiplerinin “kuruluştaki diğer geliştiriciler için geliştirici deneyimini iyileştirme rolü verilen, tipik olarak daha büyük kuruluşlar içindeki gruplar” olduğunu söyledi.

Platform mühendisliği ekipleri, dahili geliştirici portallarında olduğu gibi büyük kuruluşlarda giderek daha yaygın hale geldi. Gartner bekler 2026 yılına kadar yazılım mühendisliği kuruluşlarının %80’inin bir platform ekibine sahip olacağı ve 2025 yılına kadar platform ekiplerine sahip kuruluşların %75’inin mühendislerine self servis geliştirici portalları sağlayacağı.

Dahili geliştirici portallarının neden ve nasıl ortaya çıktığını daha iyi anlamak için biraz geçmişe gidelim.

Katalogların ötesine geçmek

Dahili geliştirici portalları, platform mühendisliği ekipleri için önemli bir araçtır, ancak aslında her iki kavram da tam olarak tasarlanmadan önce ortaya çıkmışlardır. Aslında, DevOps’un ardından ortaya çıktılar: Mühendisler birdenbire kendilerini, yazdıkları kodu dağıtma ve çalıştırma görevinde buldular. Ancak gerçekte – ve üretimde – belirli bir mikro hizmetin kime ait olduğu genellikle belirsizdi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın