Peak XV Partners, uzay durumsal farkındalığını ilerletmek için Hindistan’ın Digantara’sını destekliyor

rent a car 34

DigantaraUzay durumsal farkındalığı üzerinde çalışan Hintli bir uzay teknolojisi kuruluşu olan Peak XV Partners (eski adıyla Sequoia Capital Hindistan ve Güneydoğu Asya) ticari alan operasyonlarını ve uydu trafik yönetimini başlatmayı planlıyor. Bu, özellikle tecrübeli yatırımcının ilk uzay teknolojisi yatırımı.

Tamamı özkaynaklardan oluşan A1 Serisi fonlama turu, girişimin mevcut yatırımcısı Kalaari Capital’den katılım gördü. Ayrıca Japonya’nın risk sermayesi şirketi Global Brain, Campus Fund ve IIFL Wealth’in kurucularını sermaye tablosuna dahil etti. Dört yaşındaki girişim, 2021’de Kalaari Capital’den 2,5 milyon dolarlık başlangıç ​​turu da dahil olmak üzere bugüne kadar 12,5 milyon dolar topladı.

Uzay büyüleyici bir alana dönüştü ve hükümetlerin, NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) gibi kamu kurumlarının ve ayrıca dünya çapında çeşitli özel şirketlerin dikkatini çekti. Ancak uzay endüstrisine katılan oyuncuların sayısının artmasıyla birlikte, uzay aracına zarar verebilecek potansiyel olarak tehlikeli enkaz ve nesneler hakkında artan bir endişe var. Bu nesneler genellikle algılanamayacak kadar küçüktür ve başarılı uzay görevleri için önemli bir tehdit oluşturur. Digantara, bir dizi uydu ve yazılım tarafından desteklenen altyapısını kullanarak bu sorunu çözmeye çalışmaktadır.

Hintli mühendisler Anirudh Sharma, Rahul Rawat ve Tanveer Ahmed tarafından Aralık 2018’de kurulan Bengaluru merkezli girişim, uzayın zorluklarını ele almak için ‘Space – Mission Assurance Platform’ veya ‘Space – MAP’ adlı uçtan uca bir çözüm geliştiriyor. operasyonlar ve durumsal farkındalık. Bu, girişimin kendi uyduları ve ticari uydu operatörlerinin yanı sıra devlet kurumları ve özel şirketler dahil olmak üzere farklı kaynaklardan gelen verileri kullanacaktır.

Digantara’nın kurucu ortağı ve CEO’su Sharma bir röportajda, “Google’ın Google Haritalar ile yaptığına benzer bir şey yapıyoruz, bu da verileri kitle kaynaklı hale getiriyor” dedi.

Veriler toplandıktan sonra, başlangıç, daha sonra karar verme zekası sunmak için analitiğe dönüştürülen yörünge konumlarına işler.

“Dünyanın daha önce kullandığı hiçbir yazılım gibi olmamalı. Kurucu ortak, yazılım platformumuzla kullanıcılara sunduğumuz daha sürükleyici bir deneyim” dedi.

Başlangıç, üç modül sunacak: biri hacimsel tarama ve uydu davranış modeli analizi gibi işlevlere sahip savunma için, ikincisi makine tasarım hizmeti olan ticari müşteriler için ve üçüncüsü her yörünge ve risk belirleme için risk raporları içeren sigorta için.

Sharma, TechCrunch’a uydu sayısı arttıkça sigortanın uzay endüstrisinde çok önemli hale geleceğini söyledi. Digantara’nın platformu, sigorta şirketlerinin bu gibi durumlarda riskleri daha iyi anlamalarına yardımcı olacağına inanıyor.

ABD, Avrupa ve Rusya’daki uzay ajansları, kendi uzay durumsal farkındalık programları bir süre yörüngedeki nesneleri izlemek ve hareketlerini tahmin etmek için. Ancak Sharma, bu programların bir uydu operatörünün daha iyi kararlar alması için yeterli olmadığını söyledi. Aslında, Digantara’nın platformunun, bu ajansların sunduklarına “ek bir katman” görevi göreceğini belirtti.

Uzay ajanslarının yanı sıra, girişimler ve şirketler de dahil olmak üzere Aslan Laboratuvarları, Sapan Havacılık ve ABD’deki ExoAnalytic Solutions, uzay nesnelerini izlemek için rekabetçi çözümler sunuyor. Yine de Sharma, Digantara’nın bunu farklı şekilde yaptığını söyledi. Bu mevcut oyuncuların çoğunun uzay nesnelerini izlemek için yer tabanlı radarlar ve teleskoplar kullandığına ve yazılım aracılığıyla analitik sunmak için standart bir sürece sahip olduğuna dikkat çekti.

Digantara, sensör ve veri füzyonunu birleştirerek farklı bir yaklaşım benimsiyor. Kurucu ortak, bunun yalnızca tek bir sensör türünden değil, aynı zamanda birden fazla sensör ve kaynaktan veri toplamaya olanak tanıdığını ve verilerin kitle kaynaklı kullanımına olanak tanıdığını vurguladı.

Başlangıcından bu yana Digantara, Ocak ayında SpaceX ile sonuncusu da dahil olmak üzere iki gösteri görevi başlattı. Bununla birlikte, 311 ila 497 mil (500-800 kilometre) arasındaki yörüngelerde sekiz uydudan oluşan bir grup fırlatacağı ticari uydu görevini henüz başlatmadı. Alçak Dünya yörüngesi (LEO) olarak adlandırılan uzayın bu kısmı, büyük ticari trafik ve yüksek moloz yoğunluğu ile uzaydaki en yoğun yörüngeleri kapsayacak. Örneğin SpaceX’in Starlink’i LEO’da çalışıyor.

Sharma, bu sekiz uydu görevinden birinin bu yıl içinde fırlatılacağını belirterek, sonucuna göre girişimin bir sonraki fırlatmalarla devam etme kararı alacağını da sözlerine ekledi.

Digantara, yazılım platformunu 2024’ün ikinci çeyreğinde bir SaaS modeli olarak piyasaya sürmeyi planlıyor. Başlangıçta Hindistan ve Singapur’daki devlet kurumlarına bir beta hizmeti olarak sunulacak. Başlangıç ​​ayrıca İngiltere hükümeti ile çalışmayı planlıyor.

Son zamanlarda, Digantara varlığını Singapur’a genişletti ve ayrıca kuzeydeki Uttrakhand eyaletinde Hindistan’ın ilk ticari uzay durumsal farkındalık optik gözlemevini kurdu. Sharma TechCrunch’a, girişimin Güneydoğu Asya ve Hindistan’daki yeni ve mevcut müşterilerle çalışmanın yanı sıra ABD ve Avrupa’da ofisleri olmasını planladığını söyledi.

Yeni fonlar, planlanan uyduları fırlatarak ve yazılım geliştirmesini ölçeklendirerek donanım altyapısını oluşturmanın yanı sıra girişimin pazardaki varlığını genişletmeye yardımcı olacak. Başlangıç ​​ayrıca 30 kişilik ekibini genişletmek için daha fazla personel işe almak istiyor.

“Digantara’daki ekip, en gelişmiş SSA veri toplama altyapısını oluşturmak için çalışıyor. Bunun hızla büyüyen bir pazar olan uydu yönetimi yaşam döngüsünde önemli bir kabiliyet kazandıracağına inanıyoruz. Bu yolculukta Anirudh, Rahul ve Tanveer ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Genel olarak Hindistan, gelişmekte olan uzay teknolojisi girişimlerine para yatırmak isteyen yatırımcılar için çekici bir pazar haline geldi. Güney Asya ülkesi halihazırda uydu geliştirme, rampalar ve hiperspektral dünya görüntüleri gibi çok çeşitli alanları kapsayan 100’den fazla girişime sahip. Hindistan hükümeti son zamanlarda yeni uzay politikasını tanıttı ülkenin uzay ekosistemi için yönergeler ve kurallar oluşturmak ve kamu ve özel katılımı detaylandırmak. Dahil olmak üzere büyük teknoloji Google Ve Microsoft Hintli uzay teknolojisi girişimlerine de ilgi göstermeye başladı.

Indian Space Association (ISpA) tarafından TechCrunch ile paylaşılan en son verilere göre, Hintli uzay teknolojisi girişimleri, 2023’te 37.62 milyon $ ile yaklaşık 294 milyon $ topladı.

Bununla birlikte, uluslararası VC’lerden fon toplamak isteyen küresel yatırımcılar ve yeni başlayanlar, şu anda uzay endüstrisinin iş potansiyellerini daha etkin bir şekilde değerlendirmek için net doğrudan yabancı yatırım yönergeleri beklemektedir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın