Starlink uyduları her ay binlerce kez yörüngedeki nesnelerden kaçıyor

Starlink uyduları, alçak Dünya yörüngesi daha kalabalık hale geldikçe binlerce kaçınma manevrası yapıyor ve bu da feci bir etkinin kaçınılmaz olduğuna dair endişeleri besliyor.

SpaceX’in yörünge iletişim uyduları, 1 Aralık 2022 ile 21 Mayıs 2023 arasındaki altı aylık dönemde 25.000’den biraz fazla manevra gerçekleştirdi, şirket Federal İletişim Komisyonu’na yakın tarihli bir dosyalamada söyledi. Şirket, manevra için endüstri standardından daha katı olan “bir büyüklük sırası” olan bir eşik kullandığını açıkladı. SpaceX’in uyduları, çarpışma olasılığı 100.000’de 1’den büyük olduğunda hareket ederken, NASA ve diğer endüstri firmaları 10.000’de 1 eşiğini kullanıyor.

Yine de bu, bir önceki raporlama döneminde Starlink uydularının yaptığı kaçınma manevralarının sayısının iki katıdır. Çarpışmadan kaçınma hareketlerinin sayısı, Starlink takımyıldızının büyümesiyle aynı çizgide ilerliyor: Bu en son dönemde, SpaceX yörüngeye 457 uydu eklediğini bildirdi.

25.000 manevradan 1.300’den fazlası, Rusya’nın Kasım 2021’de uydusavar silah gösteri testinden kaynaklanan enkazdan kaçınmak içindi. Dosyalama, bu testten çıkan enkazın yalnızca% 9’unun hala yörüngede olmasına rağmen, Starlink uyduları için en büyük genel riski oluşturduğunu söyledi.

Elbette, yörüngede bir mega takımyıldız kurmayı planlayan tek şirket SpaceX değil. Bu projelerden bazıları başarısız olsa bile, muhtemelen on yılın sonunda uzayda on binlerce nesne daha olacak.

rent a car 34

SpaceX’in raporunu sunmasından sadece birkaç gün sonra, Astronomy & Astrophysics dergisinde yayınlanan bir araştırma, Starlink uydularının astronomik araştırmaları etkileyebilecek “istenmeyen elektromanyetik radyasyon” yaydığını ortaya çıkardı. Çalışma yazarları, 68 Starlink uydusundan gelen radyasyonu tespit etmek için çok hassas bir Düşük Frekans Dizilimi teleskopu kullandılar. Bu, astronomların zaten iletişim uydularından gelen sinyal türlerinden farklı.

Çalışma yazarları, radyasyondan bileşik bir etki gösteren birkaç uydu takımyıldızından etkinin simülasyonlarını gerçekleştirdiler.

Almanya’nın Max Planck Radyo Astronomi Enstitüsü’nden çalışmanın ortak yazarı Benjamin Winkel, “Simülasyonlarımız, takımyıldızı ne kadar büyük olursa, tüm uydulardan gelen radyasyon arttıkça bu etkinin o kadar önemli hale geldiğini gösteriyor” dedi. “Bu, bizi yalnızca mevcut takımyıldızlar hakkında değil, planlananlar hakkında ve ayrıca radyo astronomi bantlarını istenmeyen radyasyondan koruyan net düzenlemelerin olmaması konusunda da endişelendiriyor.”

Çalışmanın baş yazarı Federico Di Vruno, Uluslararası Astronomi Birliği Karanlık ve Sessiz Gökyüzünün Korunması Merkezi’nin eş direktörüdür. IAU, uydu takımyıldızlarının astronomi üzerindeki potansiyel etkileri konusunda sesini en çok duyuran kuruluşlardan biri olmuştur. Çalışmayla ilgili bir basın açıklamasında, yazarların SpaceX ile “yakın temas halinde” olduğu ve şirketin bu emisyonların etkisini azaltmaya yardımcı olmak için yeni nesil Starlink uydularında değişiklikler başlattığı belirtildi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın