Spotify CEO’su, AI ilerlemesinin hem “gerçekten harika hem de korkutucu” olduğunu ve yaratıcı endüstri için risk oluşturabileceğini söyledi

onun içinde ilk çeyrek kazanç çağrısı, akışlı müzik hizmeti Spotify, AI ilerlemelerinin işini nasıl etkilediği hakkında daha ayrıntılı konuştu. Olumlu tarafı, şirket, kullanıcı tarafından benimsenmesiyle ilgili bir güncelleme sundu. yeni AI DJ özelliğigerçekçi ses tonuyla sunulan kişiselleştirilmiş müzik seçimleri sunan DJ sesi AI tarafından desteklenmektedir. Ancak, mevcut sanatçıların seslerini izinleri olmadan klonlayan müzik oluşturmak için yapay zekanın kullanılması da dahil olmak üzere, diğer yapay zeka ilerlemelerinin zarar verme potansiyeli var, bu da kendisi gibi yayıncılar için telif hakkı endişelerine ve başka komplikasyonlara yol açıyor.

İkinci sayı yakın zamanda manşetlere taşındı. Drake ve The Weeknd’in seslerini klonlamak için yapay zekayı kullanan bir şarkı Spotify, Apple Music, Tidal, YouTube ve Deezer dahil olmak üzere bir dizi akış hizmetine yüklendi.

Spotify ve diğerleri hızla izini sürdüler, ancak Universal Music Group gibi yayıncıların, müzik ekosistemindeki paydaşların “tarihin hangi tarafında” yer almak istediğini soran eleştirilerle karşılaştı: sanatçıların, hayranların ve insan yaratıcı ifadesinin tarafında, yoksa derin sahtekarlıklar, dolandırıcılık ve sanatçıların tazminatlarını reddetme tarafı mı?

2023’ün ilk çeyreği yatırımcı çağrısında, Spotify’a ileriye dönük bu tür bir soruna nasıl yaklaşmayı planladığı soruldu.

Yanıt olarak, Spotify CEO’su Daniel Ek, sorunu karmaşık ve hızlı ilerleyen olarak nitelendirdi ve şu anda önerilen bir çözüme sahip görünmüyordu.

“Öncelikle, buranın inanılmaz derecede hızlı hareket eden ve gelişen bir alan olduğunu kabul edelim. Teknolojiyle olan tarihimde, şu anda AI’nın gelişimi kadar hızlı hareket eden bir şey gördüğümü sanmıyorum” dedi.

Ek, Spotify’ın yaratıcı çalışmalar etrafında yeniliğe izin veren bir platform olmak ve mevcut yaratıcıları ve sanatçıları koruması gereken bir platform olmak da dahil olmak üzere iki hedefi dengelemesi gerektiğini belirtti. Her iki rolü de çok ciddiye aldığını söyledi.

“Sektörle bu konularda sürekli diyalog halindeyiz. Ve her şeyin olduğunu belirtmek önemlidir… sanatçıların tek bir kovaya düşen sahte parçalarından… ifadeye izin vermek için yapay zekayı kullanarak artırmaya kadar, bu muhtemelen daha yumuşak ve daha kolay kovalara düşüyor,” diye devam etti Ek.

“Bunlar, tek bir doğru yanıtı olmayan çok, çok karmaşık sorunlar… Ancak ortaklarımız, yaratıcılar ve sanatçılarla sürekli görüşme halindeyiz ve yeniliğe izin vermek ile tabii ki sanatçıları korumak arasında bir denge kurmak istiyoruz.” ekledi.

Daha sonra yapay zeka gelişmelerinin işletme üzerinde ne gibi önemli etkileri olabileceği sorulduğunda Ek, yapay zekadaki ilerlemenin hem “gerçekten harika hem de korkutucu” olduğunu ve daha geniş ekosistem için bir risk olduğunu kabul etti.

“Bence tüm endüstri bunu anlamaya çalışıyor ve çözmeye çalışıyor. [AI] eğitim…Bunu kesinlikle risk hesabına koyardım çünkü bence tüm ekosistem için çok fazla belirsizlik var” dedi.

Ek, şirketin diğer alanlarda yapay zeka kullanımından yararlandığını vurguladı.

Örneğin, Spotify’ın yakın zamanda piyasaya sürülen AI DJ özelliği ilgi görüyor.

Özellik henüz ilk günlerinde, yalnızca ürün lansman etkinliğinden önce Spotify kullanıcılarına sunulmaya başlandı. Akış Açık Şirketin ayrıca yenilenen bir modeli de tanıttığı Mart ayında, video odaklı kullanıcı arayüzü, Algoritmalar ve makine öğrenimi ile diğer şeylerin yanı sıra sanatçılar ve podcast yayıncıları için yeni araçlar tarafından desteklenmektedir.

Spotify’ın bildirdiğine göre, Kuzey Amerika pazarıyla sınırlı ve hala beta sürümünde olmasına rağmen, AI DJ artık her hafta “milyonlarca” aktif kullanıcıya ulaşıyor ve DJ özelliğini kullandıkları günlerde kullanıcı tüketiminin %25’inden fazlasını temsil ediyor.

Bu, hâlâ deneysel olan yeni özellik için sağlam bir ilgi ve ayrıca Spotify’ın yapay zeka teknolojilerine yaptığı yatırımın olumlu bir göstergesi.

CEO ayrıca yapay zekanın insanların karmaşık müzik prodüksiyon araçlarını nasıl kullanacaklarını anlamak zorunda kalmadan müzik yaratmalarına yardımcı olma potansiyelinden de bahsetti. Sanatçıların yapay zekaya bir şarkının sesini “biraz daha iyimser” yapması için talimat vermesini, örneğin yalnızca bir sesli komut kullanarak veya yapay zekaya “karışıma biraz konga eklemesini” söylemesini tasavvur etti.

“Bence bu, pek çok sanatçının yaptığı yaratıcı yolculuğu anlamlı bir şekilde tartışma şansına sahip,” dedi.

Ek ayrıca, DJ gibi yapay zeka destekli bir özellik gibi bir şey ile yapay zekanın sahte parçalar yaratma konusundaki endişeleri arasındaki farkı vurgulamanın önemli olduğunu hissetti.

“Yapay zekalı DJ’i yapay zeka konuşmasından bir şekilde ayırmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Yani AI DJ, başlı başına – bence sektörden olumlu tepkiler dışında hiçbir şey almadık. Bence telif hakkı endüstrisinden veya plak şirketlerinden ve medya şirketlerinden gelen AI geri tepmesi… gerçekten çok önemli konular ve isim ve benzerlik gibi konularla ilgili; gerçek bir telif hakkı nedir; bir şey yüklediğiniz ve bunun Drake olduğunu iddia ettiğiniz bir şeyin hakkına kim sahiptir ve bu gerçekten değildir; ve benzeri. Ve bunlar haklı kaygılar,” dedi Ek.

Ve açıkçası bunlar, hem yeniliğe izin verdiğimiz hem de platformumuzda sahip olduğumuz tüm içerik oluşturucuları koruduğumuz bir konum oluşturmaya çalışırken ortaklarımızla birlikte üzerinde çalıştığımız şeyler.

Şirket, ilk çeyrek gelirinin yıldan yıla %14 artışla 3,04 milyar Euro’ya ve reklam gelirinin yıldan yıla %17 artışla 329 milyon Euro’ya ulaştığını bildirdi. Spotify, 500 milyon kullanıcıya ulaştığı haberiyle yeni bir kilometre taşına imza attı, ancak premium abone kısmı %40 oranına düştü 210 milyon premium abone ve reklam destekli planda 317 milyon ücretli ücretli dinleyici.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın