DrakeGPT’den Infinite Grimes’a, AI tarafından üretilen müzik bir akoru vurur

Geçen hafta, bir şarkı Drake ve Weeknd’in seslerinin AI derin sahtelerini kullanmak viral oldu, ancak hiçbir büyük sanatçı onun yaratılmasına dahil olmadı. Bu arada, Grimes teklif etmek için Twitter’a gitti. %50 telif ücreti Sesini kullanan yapay zeka tarafından oluşturulmuş herhangi bir şarkıda, ardından ” ile ilgilendiğini beyan etti.telif hakkını öldürmekBu muhtemelen ilk etapta telif ücreti toplama yeteneğini baltalayacaktır. yaşıyor olabiliriz en tuhaf zaman çizelgesiancak Grimes herhangi bir gizli boyutlar arası geçiş projesi üzerinde çalışmıyorsa (bunu asla bilemezsiniz), müzik endüstrisi bundan sonra ne yapacağını düşünmek zorundadır.

Holly Herndon ve YACHT gibi müzisyenler kucakladı Yaratıcılıklarının sınırlarını zorlamak için bir araç olarak AI. YACHT, bir yapay zekayı 14 yıllık müzikleri üzerine eğitti, ardından sonuçları “” albümünde sentezledi.Zincir Açma;” Herndon yarattı Holly+herkesin kendi sesini kullanarak deepfake müzik oluşturmasına özgürce izin veren bir web sitesi.

Herndon, insanları kendi benzerliğini kullanarak AI sanatını denemeye açıkça davet etse de çoğu sanatçı, insanların çok geç olmadan seslerini modelleyebileceklerini bile bilmiyor. Sorun burada yatıyor.

Direktörü Kevin Erickson, “Gerçekten merkezlenmesi gereken unsur, bu rıza sorularıdır” dedi. Müzik Koalisyonu’nun Geleceği, TechCrunch ile bir konuşmada. “Teknolojinin herkesin rızasını devre dışı bırakma yeteneğine sahip olduğu için ona ayak uyduracağımıza karar verirsek… emekle ilgili en merkezi ve önemli sorular.

Spotify’ın son üç aylık kazanç çağrısında CEO Daniel Ek, şirketin yapay zeka tarafından üretilen müziğe yaklaşımı hakkında konuştu. Spotify’ın Drake ve Weeknd’in derin sahtelerini kullanan yapay zeka şarkısı “Heart on my Sleeve”i kaldırmasına rağmen Ek, hızla gelişen teknoloji konusunda temkinli bir şekilde iyimser görünüyor.

“[AI] daha fazla müziğe yol açmalı,” dedi Ek aramada. “Daha fazla müzik, açıkçası, kültürel açıdan harika olduğunu düşünüyoruz.”

Spotify gibi büyük bir işletme için bu doğru olabilir: Daha fazla kişi daha fazla müzik dinlemek için akış hizmetlerini kullanırsa, daha fazla para kazanırlar. Ancak birçok sanatçı ve müzik tutkunu için yapay zeka bir tehdit oluşturuyor.

Eğlence avukatı Henderson Cole, TechCrunch’a “Sanatçılar zaten mücadele ederken, bu tehlikeli bir adım gibi görünüyor” dedi.

Arasında berbat akış ödemeleri ve COVID-19’un canlı müzik endüstrisi üzerindeki uzun vadeli etkisi, müzisyenler en hafif tabirle zor zamanlar geçiriyor. Şimdi, görsel sanatçılar gibibu sanatçılar, çalışmalarını izinsiz olarak sahiplenen teknoloji için kobay haline geldi.

Erickson, TechCrunch’a “Müziğin teknolojinin gelişmesinde özel bir sosyal rolü var” dedi. “Bir kullanım durumu sağlamanın veya genel ilgiyi satmanın ve yatırımı çekmenin bir yolu olarak her türlü gelişen teknolojiye eklenebilir.”

Bunun ile olduğunu gördük kripto endüstrisibir noktada statükoyu değiştirmeye hazır görünüyordu. müzik telifleri Ve Biletlemeancak henüz kitlesel benimsemeye yakın bir şeye ulaşmadı.

Yine de bazen bu yeni teknolojiler tutunuyor. Tarihsel bir örnek olarak Erickson, örneklemeye veya yeni kayıtlarda diğer sanatçıların çalışmalarından parçalar üzerinde yineleme uygulamasına işaret ediyor. Bir müzisyen, sanatçıdan ve plak şirketinden izin aldığı sürece, örnekleme adil bir oyundur.

Erickson, örnekleme hakkında “Teknolojinin kendisinden ziyade topluluk merkezliydi” dedi. Tabii ki, sanatçıların izni olmadan müziğin örneklendiği durumlarda, bazıları yüksek profilli davalar takip etti. Şimdi, hak sahiplerinin yapay zeka tarafından üretilen müziği atlattığını görmemiz an meselesi.

Belirli koşullar altında, telif hakkıyla korunan materyal, “”adil kullanımadil kullanım analizi bir çalışmanın kâr amacıyla yaratılıp yaratılmadığını, kullandığı telif hakkıyla korunan materyalin miktarını, ne kadar dönüştürücü olduğunu ve orijinali ekonomik olarak etkileyip etkilemeyeceğini değerlendirir.

AI müziği lehine bir adil kullanım argümanı oluşturulabilse de, Cole bunun pratikte çok fazla ağırlığı olacağının şüpheli olduğunu düşünüyor.

“Böyle bir dünyada Ed Sheeran Ve Robin Thicke Sadece hit bir şarkıya benzediği için dava ediliyorsa, bir sanatçının sesini veya müzikal sesini kopyalamak için AI kullanan birine izin verilmesi pek olası görünmüyor” dedi Cole.

Hukuk sisteminin yeni teknolojiye ayak uydurması uzun zaman alıyor, ancak şimdilik Universal Music Group (UMG) gibi büyük plak şirketleri üretken yapay zeka kullanımına karşı seslerini yükselttiler.

Bir UMG temsilcisi yaptığı açıklamada, “Sanatçılarımıza karşı, müziklerinin yetkisiz kullanımını önlemek ve platformların sanatçıların ve diğer içerik oluşturucuların haklarını ihlal eden içeriği almasını durdurmak için çalışmak konusunda ahlaki ve ticari bir sorumluluğumuz var.” dedi. Temsilci, yapay zeka tarafından üretilen müziğin yükselişinin “müzik ekosistemindeki tüm paydaşların tarihin hangi tarafında yer almak istediği sorusunu gündeme getirdiğini söyledi: sanatçıların, hayranların ve insan yaratıcı ifadesinin tarafında mı yoksa derin sahtekarlıkların tarafında mı?” , dolandırıcılık ve sanatçıların hak ettikleri tazminatı almamaları.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın