Uh-oh – Drake ve The Weeknd tarafından AI tarafından üretilen bir şarkı viral oldu

A şarkı Drake ve The Weeknd’in seslerini içeren “Heart On My Sleeve” adlı şarkı, TikTok’ta 250.000’den fazla Spotify akışı ve 10 milyon görüntüleme topladı. Ancak iki ünlü müzisyenin şarkıyla hiçbir ilgisi yoktu – “hayalet yazar” adıyla anılan bir sanatçı, şarkıyı yapay zeka kullanarak oluşturdu.

Drake ve The Weeknd şarkıya henüz yanıt vermedi, ancak Drake kısa süre önce yapay zeka tarafından üretilen ve sesini yırtan müzik hakkında yorum yaptı. Drake, Ice Spice’ın “Munch” şarkısını söylediği bir AI modelini fark ettiğinde, Instagram hikayesine “Bu bardağı taşıran son damla AI” yazdı. o olabilir etrafı karışıtırıyorancak artan deepfake şarkı sayısına itiraz eden ilk büyük sanatçı olmaktan çok uzaktı.

2020’de Jay-Z’nin ajansı Roc Nation teslim oldu telif hakkı ihtarları AI tarafından oluşturulan Jay-Z derin sahtekarlıklarının YouTube yüklemelerine karşı, ancak YouTube sonunda videoları eski haline getirdi. Ve daha geçen hafta aynı şey Eminem’in başına geldi; Bu iki rapçiyi de temsil eden UMG, bir telif hakkı ihtarı Eminem’in kediler hakkında rap yaptığı yapay zeka tarafından oluşturulan YouTube videolarında.

Ghostwriter ve Spotify, TechCrunch’ın yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Telif hakkı yasası, üretici yapay zeka ile ilgili belirli yönergelere sahip olacak kadar teknolojik olarak gelişmiş değildir. Ancak kanunun mevcut durumunda dönüştürücü parodiye izin verilmektedir. Ancak bu kanunlar çok yoruma açıkçünkü çalışmayı “dönüştürücü” yapan şeyin ne olduğu fikri özneldir ve emsal teşkil edecek çok az içtihat vardır – tarihsel olarak, bu davaların çoğu bir yargıca ulaşmadan karara bağlanmıştır.rent a car 34

UMG yakın zamanda, kayıt sanatçılarını soyan yapay zeka tarafından üretilen müziğin çoğalmasını önlemek için adımlar attı. Financial Times’a göre raporUMG, Spotify gibi akış hizmetlerinden yapay zeka şirketlerinin modellerini eğitmek için müziğini kullanmasını engellemelerini istedi.

Bir UMG temsilcisi, “Sanatçılarımıza karşı, müziklerinin yetkisiz kullanımını önlemek ve platformların sanatçıların ve diğer içerik oluşturucuların haklarını ihlal eden içeriği almasını durdurmak için çalışmak konusunda ahlaki ve ticari sorumluluğumuz var.” söz konusu.

Herhangi bir sanatsal çalışma bir veri kümesinin parçası olduğunda, onu kaldırmak zor olabilir. Teknologlar Mat Dryhurst ve Holly Herndon, kontrolü sanatçılara geri getirmeye yardımcı olmak için Yumurtlama yapay zekası. projelerinden biri, “Eğitim Aldım mı”, kullanıcıların çizimlerini aramasına ve izinleri olmadan bir AI eğitim setine dahil edilip edilmediğini görmelerine olanak tanır.

Ancak bazı durumlarda, kişinin yapay zeka modellerinden fikri mülkiyetini kaldırmak samanlıkta iğne aramak gibi olabilir. “Dungeons & Dragons” gibi franchise’lar için ayrıntılı, yüksek fantezi çizimleri yapan yaşayan bir illüstratör olan Greg Rutkowski, Kararlı DifüzyonEylül’de piyasaya sürüldüğünde en popüler arama terimlerinden biri haline geldi ve kullanıcıların kendine özgü tarzını kolayca kopyalamasına olanak sağladı. Rutkowski, çiziminin algoritmayı eğitmek için kullanılmasına asla izin vermedi ve sel kapakları bir kez açıldığında, Rutkowski’nin işi üzerinde eskiden sahip olduğu kontrolü yeniden kazanması için çok geç olabilir.

Şimdilik Ghostwriter’ın sahte Drake and The Weeknd şarkısı Spotify’da kalıyor, ancak uzun süre orada olmayabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada