Sosyal konut projesine yoğun alaka

Sosyal konut projesine yoğun alakaCumhuriyet tarihinin en büyük sosyal mesken hamlesi kapsamında 500 bin toplumsal mesken, 250 bin mesken amaçlı arsa, 50 bin işyeri hedefinin, ilk etabı 250 bin toplumsal konut, 100 bin mesken arsası ve 10 bin işyeri inşa edilecek. 81 ilde, 609 ilçede yapılacak sosyal konut projeleriyle vatandaşlar, toplamda 608 bin lira fiyata haiz 2 artı 1 konutlara, aylık 2 bin 280 liradan süregelen taksitlerle ve 240 ay vadeyle haiz olacak. Toplam 850 bin lira fiyata haiz 3 artı 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle yapabilecekler. İstanbul’da hane gelirinin 18 bin liranın, öteki illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşlara müracaat kapısı açık olacak.

Ekim ayının sonuna kadar yapılabilecek başvurularda ilk günde 225 bini aşkın istek geldi. Bu proje kapsamında 100 bine yakın ilave istihdam sağlanması ve 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketlilikle mesken ve kira fiyatlarının düşmesi planlanıyor.

Ekim ayı sonucunda inşaat firmalarıyla orta gelir ve üzerindeki vatandaşlar için konut sahibi olabilecekleri kampanyalar gerçekleştirilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal mesken hamlesinin detaylarını deklare etti.

TOKİ’nin bugüne kadar yüzde 90’ı sosyal konut olmak suretiyle tam 1 milyon 170 bin konut inşa ettiğini belirten Kurum, “TOKİ’mizle; 1000 yıllık Anadolu hikâyemizden tevarüs eden zamanı şehir merkezlerimizi, istikbale taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Konya’da, Yeni Mevlâna Meydanı, Edirne’de Selimiye Camii ve çevresi, Bursa’da, Ulu Cami ve etrafını, Selçuklu şehri Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanımızı tekrar ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 zamanı meydanımızı, bulunmuş olduğu bölgenin cazibe merkezi yapıyor, milletimize aslına uygun şekilde kazandırıyoruz. Bugün tam 70 milyon metrekare büyüklüğe ulaşmış, 455 millet bahçemizi de; Edirne’den Hakkâri’ye, 7’den 70’e her yaş grubundan insanımıza sunuyoruz. 2012 yılından bugüne 3 milyon yuvamızı dönüştürdük, yeni yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın yaşamını değiştirdik. Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de tarihinin en büyük dönüşümünü başlattık. Antalya’da, Muğla’da, Doğu Karadeniz’in tamamında; afet alanlarında dev bir yenilenmeye imza attık” dedi.

“Her bir haneden sadece tek bir müracaat yapılabilecek”

500 bin toplumsal mesken, 250 bin mesken amaçlı arsa, 50 bin işyeri gayemizin, ilk etabı olan 250 bin toplumsal konutu, 100 bin konut arsasını ve 10 bin işyerinin inşa edileceğini belirten Kurum, “Konut ve işyeri projelerimizin adını de Cumhurbaşkanımız açıkladılar. İlk Evim ve İlk İşyerim olarak duyuru ettiler.

Cumhurbaşkanımızın ‘pozitif ayrımcılık’ olarak ifade ettiği kontenjan sıralamamız ise şu şekilde; şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500, Engelli kardeşlerimize yeniden 12 bin 500, emeklilerimize ve gençlerimize 50’şer bin konut kontenjanı sunuyoruz.

Burada gençlerimize ayrı bir parantez açmamız elzem. Gençlerimiz bu projeyle ilk defa hususi bir konut hakkına haiz olacak. Eylül 1992 tarihinden sonra dünyaya gelen genç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üstünden müracaat edebilecekler. Tabi müracaat için 18 yaşı kıstasımız var. Sosyal konut projesinden faydalanacak yurttaşlarımızın başvuracakları illerde en az 1 sene ikamet etmesi yada il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Her bir haneden sadece tek bir başvuru yapılabilecek.

Vatandaşlarımızın, eşinin ve evlatlarının üstünde konuta başvuracaklarsa mesken, işyerine başvuracaklarsa işyeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” diye konuştu.

Aylık 2 bin 280 liradan başlamış olan taksitlerle ve 240 ay vade

81 ilde, 609 ilçede yapılacak sosyal konut projeleriyle vatandaşların, toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2 artı 1 konutlara, aylık 2 bin 280 liradan başlamış olan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olacağını vurgulayan Kurum, toplam 850 bin lira fiyata sahip 3 artı 1 konutların ödemesinin 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle yapabilecekleri kaydederek, İstanbul’da hane gelirinin 18 bin liranın, öteki illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşlara müracaat kapısının aleni olduğunu duyurdu.

Toplam daire bedelinin yüzde 10’unun peşinat olarak ödeneceğini belirten Kurum, “Taksitler, sözleşme imzalandıktan sonrasında başlamış olacak. Bu noktada, 250 bin konutun birtakım illerimizdeki dağılımlarını ifade etmek isterim. Yeni yuvalarımızın 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da, 12 bin 500’ünü İzmir’de, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da, 4 bin 500’ünü Kayseri’de inşa edeceğiz. 20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız konut sayısını toplamda 2 milyona çıkaracağız. Toplamda, sosyal mesken sahibi vatandaşımızın sayısı ise 10 milyonu aşacak. Ben yeni yuvalarımız şimdiden hayırlı olsun diyorum” diye konuştu.

Toplam 60 milyon metrekarelik alanda planlarının hazırlandığı 100 bin konutluk arsaların da hazır olduğunu bildiren Kurum, “Vatandaşımız gidecekler, kendi evlerini bu arsalara yapabilecekler. Arsalarımıza dair piyasa fiyatlarını hesapladık ve çok altında bir bedel belirledik. Faizsiz bir biçimde vatandaşlarımıza sunuyoruz. İki çeşit arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak konut büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 1.604 liradan başlamış olan taksitlerin, 10 yıl vadeyle, faizsiz biçimde ödeneceği bir yöntemle arsasını alacak.

İkincisi ise; hisseli parseller olacak. Burada da mesken büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan süregelen toplam fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle, tekrar 10 yıl vadeyle ve faizsiz bir halde insanımız arsasına kavuşacak. Arsalarımızı şehirlerimizin çeperlerindeki bölgelerden seçtik. Verdiğimiz arsaların tamamı imarlı durumda olacak, tüm altyapıları hazır olacak, vatandaşımız da bütçesine nazaran dilediği tarzda evleri inşa edebilecek. İnşaatlar yapıldığı bölgenin değerine değer katacak. Birçok bölgede vatandaşımıza verdiğimiz bu arsalarımızın yanına yeniden biz de mesken projeleri yapacağız. Bu sayede bölge oldukca hızlı ve sağlıklı bir biçimde ihya edilmiş olacak” gibi konuştu.

Esnaf, sanayici ve gençlere yeni iş bölgeleri

Bir diğer yatırımın ise esnaf, sanayici ve gençlere sunulacak yeni işyerleri bulunduğunu söyleyen Kurum, şu bilgileri paylaştı: “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni işyeri yapıyoruz. Küçük ve orta ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. (Türkiye haritasında da 28 ilimizdeki iş yeri sayılarını görüyorsunuz.)
Bu işyerlerinin de ödeme şekillerini anlatayım. 350 bin liradan süregelen fiyatlar ve 2 bin 633 liradan süregelen taksitlerle;
120 ay vadeyle sanayicimize, genç girişimcilerimize sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına büyük katkı sunacak. 100 bine yakın ek istihdam sağlayacak.

Bu seferberliğin en büyük sonuçlarından biri de projemizin toplam yatırım değerinde görülecek. Buranın altını önemle çizmek isterim; yuvalarımızın, işyerlerimizi toplam yatırım değeri, 900 milyar lira olacak. 2 trilyon liradan fazla finansal ve üretime dönük hareketi başlatacaktır. İnşallah ev ve kira fiyatlarını çok aşağılara düşürecektir.

Özel sektör harekete geçerek, yatırım yapma noktasında aksiyon alacaktır. Müracaatlar bugün itibariyle başladı. Ekim ayı sonuna kadar devam edecek. İlk temeli de inşallah yine aynı coşkuyla, Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gelecek ay etap etap temelleri atıyoruz. Başvuruları bu gece başlattık. Ekim ayı sonuna kadar sürecek. An itibariyle şu ana kadar meydana getirilen başvuru sayısı 150 binin üzerindedir. Yine arsa ve sanayi işyeri için başvurularımız 10 Ekim’de başlıyor, 7 Kasım’a kadar da devam edecek. İlk etap konutlarımızı en geç 2 yıl içinde teslim edeceğiz.”

Tüm bu açıklamaların arkasından, bu büyük hamle neticesinde ortaya çıkacak 6 temel nokta ve kazanımlar hakkındaki açıklamada bulunan Kurum, “Devlet-ulus olarak, birbirimize sımsıkı bağlıyız. Hedefimiz milletimizin mutluluğu. Konut projelerimizi de bu bağlılığın bir nişanı, milletimizi mutlu etmenin bir vesilesi olarak görüyoruz.

İki, milletimizin can sağlığı en mübarek değerimiz. Bu değerimizi tehdit eden depreme ve afetlere karşı da, yeni konut hamlemizin, güçlü yapısı, kaliteli araç-gereç ve doğru yer seçimiyle büyük bir avantaj sağlayacağına inanıyoruz.

Üç, bu konutlar Türkiye’de yeni bir şehircilik hareketine kapı açacaktır. Evvela kendi özgünlüğüyle model olacak, kent merkezlerindeki sıkışıklığı giderecek, trafik sorununu azaltacak, şehir çeperlerini harekete geçirecektir.

Dört, tüm şehircilik yatırımlarımızı medeniyetimizin çevre hassasiyetinin ışığında gerçekleştiriyoruz.
Bilhassa Saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde başlayıp, bugün küresel bir muhit seferberliğine dönüşen sıfır atık hareketinin bir gereği olarak; tüm yapılarımızı sıfır atığa ahenkli, çevreye saygılı, enerji verimli, iklim dostu teknolojilerle, uygulamalarla inşa ediyoruz.

Beş, dünyanın içinden geçtiği pandemi süreci; hammadde sorununun en sert biçimde yaşandığı, tedarik zincirlerinin bozulması sebebiyle her alanda daralmaların oluştuğu, inşaat malzemelerinin fiyatlarını artıran bir devre oldu. Buna karşın bizler, maliyetin bile üstünden yüzde 40’lara, 50’lere varan indirimler yaparak milletimizi ev sahibi yapıyoruz. Bu sayede de mesken ve kira fiyatlarını düşmesine destek oluyoruz.

Altı, ilk çiviyi çaktığımız anda 250 alt sektörü harekete geçiriyoruz. Önce 100 bin peşinden 200 bin yeni istihdam oluşturuyoruz. Toplamda yapılacak 900 milyarlık yatırımın cevabında tam 2 trilyon liralık bir ekonomik devinime, hareketliliğe sebep oluyoruz” dedi.

Projeyle alakalı merak edilenler

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal mesken projesinde akla gelen sorular cevaplandı. Buna nazaran;

  • Hisse sahibi olanlar projeye başvurabilecek.
  • 18 yaşını geçen gençler evimizdeki ikametlerine bakılmadan konuta başvurabilecek.
  • Üzerine tarla ve arsa olanlar konut için müracaat yapabilecek.
  • Borç bitmeden konut devredilemeyecek.
  • Konutlarda kiralamalar yapılabilecek.
  • Projeye başvurmak isteyen gurbetçi vatandaşların yurt dışındaki gelirleri dikkate alınacak.
  • İhaleler saydam, bütün projelerdeki benzer biçimde sayıştay denetimiyle yapılacak.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın