Erdoğan’dan öğrencilere ulaşım desteği müjdesiCumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel ekonomik krizin ve emniyet tehditlerinin giderek arttığı bir dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, emtia fiyatlarının yükselişi ile üretim ve tedarik kanallarının tıkanması ile süregelen ve resesyon ihtimali ile tırmanan bu sancılı devre normal olarak ülkemizi de etkilemektedir. Ülke ve milletçe gayri muntazam göç akınından yaşam pahalılığına kadar bir dizi sıkıntı ile savaşım ediyoruz. Ancak Türkiye diğer devletlerden değişik olarak upuzun bir süredir maruz kalmış olduğu saldırıların ve tuzakların da etkisi ile tehditleri evvelde görebilme ve hızla önlem alabilme kabiliyetine haiz bir ülkedir. Nitekim her küresel kriz ve ardından yaşanan münakaşa Türkiye’nin bu vasfını bir defa daha teyit etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile tahkim ettiğimiz güvenlik ve sosyal mimarimiz bizi bölgemizdeki diğer kaoslara karşı da korunaklı hale getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet tarihinin en yüksek istihdam rakamına ulaşmış olduk”

Diplomaside uzunca bir süredir uğranan çifte standartların yeni yöresel dalgalanmalar karşısında dengeli ve yapıcı politikalar geliştirme imkanı sağladığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Ekonomik saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde küresel krizin yıkıcı etkilerini minimum düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa başta olmak üzere bütün dünyayı kara kara düşündüren enerji krizini hem kaynak çeşitlendirmesine giderek hem yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek hazırlıklı yakalandık. İstihdam odaklı ekonomi programımız sayesinde resesyon tehlikesinin giderek daha yüksek sesle konuşulduğu bir dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence dibine aldık. İşte bugün ağustos ayı işsizlik rakamları belirtildi. Buna bakılırsa işsizlik oranı bir önceki aya gore 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9.6 ile tek haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun üzerine çıktı. Böylece Cumhuriyet tarihinin en yüksek istihdam rakamına ulaşmış olduk. Hükümetlerimiz sürecinin ortalama enflasyonu yüzde 13 iken, son günlerde yaşadığımız sıkıntıların değişik siyasal ve toplumsal saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını yine hatırlatmak istiyorum. Enflasyon ile mücadelemizi sürdürürken her kesimden insanımızın yaşam pahalılığının yol açmış olduğu huzur kaybını telafi edecek adımları da birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu ana kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Toplu Konut İdaresinin yapmış olduğu hazırlıkların ardından İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini daha önce paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söylemiş oldu:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakınları ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu ana kadar 7,2 milyon başvuru yapılmış oldu. Bu müracaat sahiplerinden 4 buçuk milyonu bütün şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar devam edeceği göz önüne alındığında bu rakamların daha da artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal mesken projesi olan bu kampanyamıza yayınlanan yoğun ilgi bizi daha ileri adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin ilk etabındaki rakamı 250 olan konut sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı zaten söylemiştik. İlk etap 250 bin konutumuzu 2 yıl içinde hak sahiplerine teslim edeceğiz. Konut inşası amaçlı arsa sayısını da 1 milyona çıkarma kararı aldığımızı bir süre ilkin duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı emek harcama ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile alakalı hazırlıkları bitirdi.”rent a car 34

“Müşterek parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada mesken inşa edilmesi talebinde bulunabilecek”

Sosyal konut projesine müşterek parsellerin de dahil edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müşterek parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada mesken inşa edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde zemin artı 4 yada 5 katı geçmeyecek. Bu şekilde inşa edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla da işbirliğine gidilecek. Konut amacı arsa ve işyerlerinin başvuruları bugün itibarıyla alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki gerçek sahibi yurttaşlarımız arsa tapularını aralık ayından itibaren alabilecekler. Arsa tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Müstakil parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan süregelen taksitler ve 10 yıla varan vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ödeme modeli ile yurttaşlarımıza satılacak. Hisseli parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlamış olacak biçimde belirlendi. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diye konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde tahsil tedris bulan öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız”

Üniversite öğrencilerine de müjdelerde bulunan Erdoğan, “Bir müjde de üniversite öğrencilerine vermek isterim. Ailelerinin yaşamış olduğu şehirlerden uzak yerlerde tahsil öğretim bulan öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 kez verilecek bu destek yardımıyla yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara herhangi bir yük getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” benzer biçimde konuştu.

“Esnafımız için Halkbank vasıtası ile 60 ay vade ile ve yüzde 7,5 faiz oranı ile istifade edebilecekleri 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlatıyoruz”

Bir öteki müjdelerinin de esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Her devre olduğu şeklinde salgın ve savaş şartlarının önümüze çıkarttığı sıkıntılı süreçte de esnaf ve zanaatkarlarımızın yanında olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı yer veriyoruz. Mesela geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Kadın Girişimci Kredisinden 140 bin hanımımız yararlanarak 17 milyar liranın üzerinde bir kaynak kullanmıştır. Gençlerimiz için muhtelif adlar altında başlattığımız girişim kredilerinden 52 bin şahıs, 10 milyar liralık bir kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Şimdi de Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız yeni bir kredi destek paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız için Halkbank vasıtası ile 60 ay vade ile ve yüzde 7,5 ürem payı ile istifade edebilecekleri 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlatıyoruz. Sadece bununla kalmıyor, kredi üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve taşıt kredisi limitlerini de 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Genç girişimcilerimizin sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını da 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp da takibe düşen esnaflarımıza 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli yüzde 4 faizli kredi ile borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

“TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 milyar metreküpten iki kat artış ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Enerji alanında da mühim adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak talepteki muhtemel artışlara ve beklenmedik kesintilere karşı hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile birlikte Avrupa’nın enerji arz güvenliği için de tehlikeli sonuç öneme haiz TANAP’ın kapasitesini senelik 16 milyar metreküpten 2 kat artış ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbon anlaşması ile bu ülkenin kıta sahanlığındaki petrol ve türevlerinin çıkartılması mevzusunda yeni bir işbirliği alanı oluşturduk. Ayrıca Umman, Katar, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile enerji alanında yeni işbirliklerimizin önünü açacak temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen yerine getiriyoruz”

Sınır güvenliği noktasında güvenlik güçlerinin 7/24 teyakkuz halinde olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Terör örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve güvenlik güçlerimize yönelik hiç bir saldırıyı cevapsız ve cezasız bırakmıyoruz. Sınır ötesi harekatlarımızı kendi önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakılırsa yürütüyoruz. Artık terör örgütleri ile birlikte ülkemize husumet besleyen her insanın korkulu rüyası haline gelen, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın