‘İlk Evim İlk İş Yerim” Merak edilen 16 soruya 16 cevap

‘İlk Evim İlk İş Yerim” Merak edilen 16 soruya 16 cevapÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki arsa ve iş yeri başvurularına ilişik merak edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığından meydana getirilen açıklamaya gore, kampanyaya ilişkin merak edilen sorular ve yanıtları şöyle:

1. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nelerdir?

CEVAP: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını halletmek, ülkemizi daha ileriye taşımak, gençlerimize oldukca daha güzel yarınlar bırakabilmek için çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bu anlamda salgınla birlikte tedarik zincirindeki bozulmalar, küresel ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle artan maliyetler barınma noktasında fahiş artışları da beraberinde getirdi. Bakanlık olarak, TOKİ eliyle “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

2. “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine kaç müracaat oldu?

CEVAP: “İlk Evim” toplumsal mesken projesi kapsamında e-Devlet ile Ziraat Bankası ve Halk Bank üstünden 10 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, lüzumlu evrakı beyan eden 4,5 milyon vatandaşımızın da müracaat süreçleri tamamlandı. Başvuru süreci 31 Ekim’de tamamlanacak. “İlk Evim Arsa” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ekim tarihi itibarıyla başvurular başladı, 7 Kasım tarihinde sona erecek.

3. Konut amaçlı arsa sayısı ne kadar olacak?

CEVAP: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin olarak planlanan konut amaçlı arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde konut arsası ihtiyacının tespiti yapılmış oldu. Bu yıl aralık ayı itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahibi belli olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 sene içinde de etaplar halinde tüm arsaların altyapı çalışmalarını tamamlayacağız.

4. Konut arsalarının illere nazaran dağılımı nasıl olacak?

CEVAP: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız konut arsalarının dağılımları belirlendi. Buna bakılırsa, arsaların yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon konut amaçlı arsamızın birtakım illerdeki dağılımı ise şu şekilde: “Konut amaçlı arsaların, 50 bini İstanbul’da, 100 bini Ankara’da, 25 bini İzmir’de, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’da, 25 bini Kayseri’de, 30 bini Diyarbakır’da, 28 bini Eskişehir’de, 26 bini 700 Van’da, 23 bini Antalya’da.”

5. Sosyal konut başvurusu icra eden vatandaşlar mesken arsasına da başvurabilecek mi?

CEVAP: Vatandaşlar hem konuta bununla birlikte konut amaçlı arsaya müracaat yapabilir. Her ikisinin de kurasına katılabilir. Şayet ikisi birden çıkarsa birini tercih edebilecek.

6. Konut arsası alan vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

CEVAP: İlk kez vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı hazırlanmış, ev yapmaya hazır arsa alternatifiyle düşük gelir grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kendi evlerini yapma imkanı sağlanacak. Bu arsaları, piyasa fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir halde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı alan vatandaşımız, burada belirlenen projeye müsait şekilde ve belirlenen süre içinde kendi evini yapabilecek. Gerekli teknik ve hukuki destekleri, Bakanlık olarak, TOKİ olarak istisnasız her vatandaşımıza sunacağız. Evin inşa sürecinde hak sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecek. Ayrıca, yeniden müşterek parsellerde hak sahiplerinin ekseriyat sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda da her türlü proje desteğini verecek. Sadece arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır hale getirip gerçek sahibi vatandaşlarımızın hayal ettikleri evi yapabilmeleri adına lüzumlu teknik destek de sağlanıyor.

7. Müşterek ve müstakil mesken arsalarının bilgileri nedir?

CEVAP: Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan en fazlaca brüt 150 metrekare mesken oluşturmaya uygun müstakil parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta ortaklaşa parseller bulunuyor. Müşterek parsellerde hak sahipleri çoğunluk sağlar ve inşa konusunda yardım talep ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar zemin artı 4 katı, 5 katı geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise hak sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilir. Bu yıl aralık ayı itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde gerçek sahibi belli olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 sene içinde etaplar halinde arsaların altyapı çalışmaları tamamlanacak.

8. Konut arsalarında ödemeler ne olacak?

CEVAP: Müstakil parseller, 192 bin 500 liradan başlamış olan toplam fiyat ve 1604 liradan başlamış olan taksitlerin 10 sene vadeyle faizsiz biçimde ödeneceği bir modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Hisseli parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan süregelen toplam fiyat ve 937 liradan süregelen taksitlerle tekrar 10 sene vadeyle ve faizsiz bir biçimde yapılabilecektir.

9. Konut arsası alan ne zaman ev yaptırabilecek?

CEVAP: Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine arsa tahsis tarihinden itibaren ilk sene içinde (altyapısı tamamlanmış ise) mesken inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması koşul olacak. Müşterek parseller için kura çekimi yapıldıktan sonra tapu senedinin tarihinden itibaren en geç bir sene içinde (altyapısı tamamlanmış ise) konutunu yapmaya başlamaları ve imar planı koşullarına gore bütün bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri koşul olacak.

10. Kuralar ne vakit çekilecek?

CEVAP: 2023’ün ilk çeyreğine kadar mesken ve arsalar için tüm kuraların çekilmesi ve hak sahiplerinin belirlenmesi umut ediliyor.

11. Konut arsasına kimler müracaat yapabilecek?

CEVAP: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, belediye sınırları arasında ikamet etmek veya o ilçe nüfusuna kayıtlı olmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı arasında ikamet etmek veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmak. Diğer belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içinde ikamet etmek veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmak) müracaat başlangıç tarihi olan 10 Ekim 2022 tarihinden ilkin projenin bulunmuş olduğu belediye sınırları içinde ikamet etmek yada aşağıda belirtildiği gibi ilgili nüfusa kayıtlı olmak.

12. 50 bin iş yeri nerelerde yapılacak?

CEVAP: Türkiye’nin 7 bölgesinde yer alacak. Proje kapsamında 50 bin iş yeri için ilk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni iş yeri yapılacak. Küçük ve orta ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

13. 50 bin iş yerinin ödemesi iyi mi olacak?

CEVAP: 50 bin iş yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan süregelen taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve genç girişimcilere sunuyoruz. Bu iş yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, piyasasına, istihdamına büyük katkı sunacak. 100 bine yakın ek istihdam sağlayacak. Böylece ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına hatırı sayılır katkı sunacağız. Tamirat ve imalatla uğraşan minik işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan makine üreticilerine kadar onlarca farklı sektörü içerisinde barındıracak bu sanayi/iş yeri alanlarımızla küçük işletmeciye yardımcı olacağız. Kendi işini kurmak isteyen genç kardeşlerimizi dükkan ve yazıhane sahibi yaparak onların geleceğine katkı sunmayı hedefliyoruz.

14. İş yeri başvuru şartları nedir?

CEVAP: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak yada o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak, başvuru zamanı itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi, Vergi Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dair belgelerden birine sahip olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından minik evlatları mülkiyetinde iş yeri olmaması.

15. Sosyal konut kampanyasının konut satışı ve kira fiyatlarına etkisi ne olacak?

CEVAP: 2003 yılı başından itibaren ürettiğimiz sosyal mesken sayısını 2 milyona, diğer projelerle beraber devlet olarak ürettiğimiz konutlarda oturan vatandaş sayımızı da 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Yaklaşık 900 milyar liralık yatırım değeri olan proje öteki sektörlerimizi de etkileyecek. 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe yol açacak. Böylesine kocaman bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği gibi, yurttaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracak. Bu kampanya hususi sektör yatırımlarında yol açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki konut sahipliği oranını daha da artıracaktır.

16. Sosyal konutların ilk temelleri ne vakit, nerelerde atılacak?

CEVAP: Sosyal konutlarımızın ilk temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ekim’de, Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak suretiyle 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

 

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın