Sophie’ye sorun: ABD’de öğrenci vizesiyle bulunuyorsam bir startup kurabilir miyim?

İşte başka bir baskı teknoloji şirketlerinde çalışmakla ilgili göçmenlikle ilgili soruları yanıtlayan tavsiye sütunu “Sophie’ye Sor”.

“Sorularınız, dünyanın her yerindeki insanların sınırları aşmasına ve hayallerinin peşinden gitmesine olanak tanıyan bilginin yayılması için hayati önem taşıyor” diyor. sophie alcorn, bir Silikon Vadisi göçmenlik avukatı. “İster insan operasyonlarında, ister bir kurucuda veya Silikon Vadisi’nde bir iş arıyor olun, sorularını cevapla bir sonraki köşemde.”

TechCrunch+ üyeleri, haftalık “Sophie’ye Sor” sütunlarına erişim elde eder; %50 indirimle bir veya iki yıllık abonelik satın almak için ALCORN promosyon kodunu kullanın.


Sevgili Sophie,

İlk tercihim olan bir Amerikan üniversitesine kabul edildiğimi öğrendim!

Bir gün, hayalim ABD’de kendi girişimimi kurmak olurdu Hayalimi gerçekleştirmek için koymama izin verilen herhangi bir temel var mı?

— İleriye Dönük Kurucu

Sevgili İleri Görüşlü,

Hayallerinizi gerçekleştirmek için ABD yolculuğunuza başladığınız için tebrikler! Amerika Birleşik Devletleri’nin, dünyamızı iyileştiren teknolojiler yaratmak için cesarete, kararlılığa ve yenilikçi vizyona sahip sizin gibi girişimcilere ihtiyacı var!

ABD’de kendi girişimimi kurmak istiyorum Öğrenci vizem varsa, hayalimi gerçekleştirmek için hangi zemini hazırlamama izin verilir?

Ancak, bir uyarı: F-1 öğrenci vizesi yalnızca yapamaz Amerika Birleşik Devletleri’ne kalıcı olarak göç etmek niyetinde. Aşağıda daha fazla detay paylaşacağım.

Eğitiminizin ardından mezun olmanız, hayalinizi gerçekleştirmeye başlayabilmeniz için bir çalışma izin belgesi (çalışma izni) almanız için zemin hazırlayacaktır. En baştan başlayıp F-1 öğrenci vizesinden bahsedeyim.

F-1 vizesi

F-1 öğrenci vizesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ülkede eğitim görmenizi sağlayan göçmen olmayan bir vizedir. SEVP sertifikalı okul ve hem mezun olmadan önce hem de mezun olduktan sonra çalışmak için en fazla seçeneği sunar. Göçmen olmayan bir vize için, vize görüşmelerinde ve ABD’ye hava alanından veya başka bir giriş noktasından girdiğinizde göçmenlik yetkililerine sonunda kendi ülkenize dönmeyi planladığınızı göstermelisiniz. Göçmen niyetinizi (ABD’de kalıcı olarak kalma niyeti) ifade ederseniz, F-1 vizeniz veya ABD’ye girişiniz reddedilebilir.

Uluslararası bir öğrenci olarak, yasal statünüzü korumaktan ne üniversite kabul ofisi, ne uluslararası öğrenci ofisi ne de üniversitenin Atanmış Öğrenci Görevlisi (DSO) sorumlusunuz. Villalobos, üniversitenizin uluslararası öğrencilere yönelik oryantasyonuna katılmanızı ve üniversitenizdeki DSO ile yakın temas halinde olmanızı şiddetle tavsiye eder. Bir DSO’nun, OPT ve STEM OPT kapsamındaki çalışma yetkiniz için imza atması gerekecektir.

TechCrunch logolu bir arka planın önünde göçmenlik hukuku avukatı Sophie Alcorn'un bileşik bir görüntüsü.

Görsel Kaynakları: Joanna Buniak / sophie alcorn (yeni bir pencerede açılır)

Uygulamalı eğitim almak

Tam zamanlı bir F-1 öğrencisi olarak, uygun çalışma izni olmadan ABD’de çalışamazsınız. Bunu yaparsanız, gelecekteki göçmenlik yardımlarının reddedilmesi ve hatta sınır dışı edilme işlemleri de dahil olmak üzere ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalırsınız.

OPT, çalışma alanınızda uygulamalı iş deneyimi kazanmak için uygun bir çalışma izni (çalışma izni olarak da bilinen bir İstihdam Yetki Belgesi) almanızı sağlar. Öğrenciler, mezun olmadan önce (tamamlama öncesi OPT) veya mezun olduktan sonra (tamamlama sonrası OPT) OPT kapsamında 12 aya kadar tam zamanlı çalışmaya hak kazanırlar.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın