Sophie’ye sorun: 2 farklı girişimde çalışmak için 2 vizeye ihtiyacım var mı?

İşte başka bir baskı teknoloji şirketlerinde çalışmakla ilgili göçmenlikle ilgili soruları yanıtlayan tavsiye sütunu “Sophie’ye Sor”.

“Sorularınız, dünyanın her yerindeki insanların sınırları aşmasına ve hayallerinin peşinden gitmesine olanak tanıyan bilginin yayılması için hayati önem taşıyor” diyor. sophie alcorn, bir Silikon Vadisi göçmenlik avukatı. “İster insan operasyonlarında, ister bir kurucuda veya Silikon Vadisi’nde bir iş arıyor olun, sorularını cevapla bir sonraki köşemde.”

TechCrunch+ üyeleri, haftalık “Sophie’ye Sor” sütunlarına erişim elde eder; %50 indirimle bir veya iki yıllık abonelik satın almak için ALCORN promosyon kodunu kullanın.


Sevgili Sophie,

ABD’de H-1B vizesi ile bulunuyorum ama şu anki işimden ayrılmak ve birkaç başlangıç ​​fikrinin peşine düşmek istiyorum: Biri birkaç arkadaşımla, diğeri tek başıma.

Her iki şirkette aynı anda çalışmak için iki ayrı vize almam gerekiyor mu? H-1B’mi şirketlerden birine veya her ikisine devredebilir miyim?

— Enerjik Girişimci

Sevgili Enerjik,

Vay! İki girişim kurmak ve ikisini de hayata geçirmek sizi kesinlikle meşgul edecek! Sürüşünüze hayranım ve zevkiniz ve kararlılığınız için sizi alkışlıyorum!

Önce çalışma vizeleri ve çalışma izinleri hakkında biraz bilgi verelim ve ardından birkaç öneri ve alternatif sunalım.

Çalışma vizeleri ve çalışma izinleri

Çalışma vizesi, örneğin H-1B uzmanlık meslek vizesi ve O-1A olağanüstü yetenek vizesi, sahibinin geçici olarak ABD’de yaşamasına ve yalnızca orijinal vize dilekçesi Form I-129’da yer alan taahhütlerde çalışmasına olanak tanır.

F-1 öğrencileri, çalışma vizesi sahiplerinin bakmakla yükümlü oldukları bazı eşleri ve yeşil kart peşinde koşan kişiler gibi belirli kategorilerdeki kişiler, herhangi bir işverene bağlı olmayan çalışma izni başvurusunda bulunabilir. (Örnekler F-1 OPT, F-1 STEM OPT, E-2 ve L-1 eşleri ile yeşil kart başvurusu yapılmış ve beklemede olan kişilerdir. Form I-485Daimi İkamet Kaydı veya Statü Ayarlama Başvurusu.) İstihdam Yetkilendirme Belgesi (EAD) olarak da bilinen çalışma izni, ABD’de çalışmak için yetki belgesi sağlar ve sahibinin bir iş veya iş bulmasını sağlar.

Bir çalışma vizesiyle karşılaştırıldığında EAD, girişimcilere ve kuruculara geniş bir esneklik sunar. Evli girişimci müşterilerimize, eşlerinin bağımlı bir eşe EAD sunan bir çalışma vizesi için uygun olup olmadığını sık sık sormamızın bir nedeni de budur.

H-1B aktarımı ve eşzamanlı H-1B’ler

H-1B’nizi mevcut işvereninizden yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışmak üzere başka bir işverene devredebilirsiniz. Ayrıca iki veya daha fazla tutabilirsiniz eşzamanlı H-1B’ler Aynı anda farklı işverenlerden

Bir H-1B vize dilekçesi, belirli bir işverenle belirli bir işe bağlı olsa da, bir kişinin sahip olabileceği H-1B işlerinin sayısında herhangi bir sınırlama yoktur ve bir kişinin çalışabileceği standart minimum veya maksimum saat sayısı yoktur. herhangi bir H-1B pozisyonu.

Şu anda bir H-1B kullandığınız ve zaten yıllık H-1B piyango sürecinden geçtiğiniz için, H-1B’nizi başka bir şirkete devredebilir ve tekrar piyango sürecinden geçmek zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte, yeşil kart için başvurmadığınız sürece H-1B vizesi kapsamında izin verilen maksimum kalış süresinin genellikle altı yıl olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Dolayısıyla, ABD’de toplam dört yıllık bir süre boyunca H-1B statüsünde bulunduysanız, H-1B’nizi startup’larınıza devretmek, bu statüde iki yıl daha ABD’de yaşayabileceğiniz ve çalışabileceğiniz anlamına gelir.

H-1B transferleri ve eşzamanlı H-1B’ler, özellikle başlangıç ​​aşamasındaki girişimler için yanıltıcı olabilir, bu nedenle göçmenlik sponsorluğu için uyumlu bir temel oluşturmak önemlidir. Girişimlerinizi, bir pozisyon için size sponsor olmaya uygun olacak ve iki başlangıç ​​kuruluşu arasında net çizgiler çekilecek şekilde yapılandırmanız gerekecek. Hem bir şirket avukatı hem de bir göçmenlik avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederim.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın