Snowflake, Databricks, müşterilerin üretken AI uygulamaları oluşturmasına yardımcı olur

kar tanesi Ve veri tuğlaları kesinlikle benzer şirketlerdir. Her biri kendini biraz farklı konumlandırsa da, her ikisi de bir bulut bağlamında veri depolama, işleme ve yönetişim sağlar. Her ikisi de bu hafta müşteri konferansları düzenliyor ve her ikisi de müşterilerin bu platformlarda depolanan verilerin üzerine üretken yapay zeka ve diğer akıllı uygulamalar oluşturmasına yardımcı olmanın yollarını arıyor.

Bu daha önce net değilse, bu hafta Databricks açıkladığında daha da belirgin hale geldi. MosaicML’i satın alıyordu 1,3 milyar dolar karşılığında. Bu bir startup için çok para, hatta iyi yazılmış bir Databricks gibi. Hareket, şirketin açıklamasından haftalar sonra geldi. Dolly’yi serbest bırakıyorduaçık kaynaklı bir LLM ve başka bir satın alma AI yönetişim aracı Okera’da.

Snowflake geçen ay duyurdu Neeva’yı satın alıyordu, ona bir arama aracı ve bazı üst düzey yapay zeka mühendisliği yeteneği veriyor. şirket de satın aldı Streamlit geçen yılŞirketlerin Snowflake’te depolanan verilerden uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan ve Çarşamba günü, müşterilere üretken AI uygulamaları oluşturma ve bunları Nvidia GPU’larda çalıştırma yolu sunan Nvidia ile yeni bir kapsayıcı hizmeti ve ortaklığı duyurdu.

Tüm bu hareketler (ve diğerleri) tek bir şey akılda tutularak tasarlanmıştır: bu hizmetlerde depolanan verileri, özellikle büyük dil modelleri olmak üzere makine öğrenimi modelleri için yakıt olarak kullanmak. Her iki şirket de müşterilerin platformlarında depolanan tüm bu verilerden yararlanmasına yardımcı olmak istiyor.

Nvidia’nın kurumsal bilgi işlemden sorumlu Başkan Yardımcısı Manuvir Das, Çarşamba günkü ortaklık duyurusu Snowflake ile, verilerin daha pratik kullanımına yönelik hareketi Snowflake için mantıklı bir ilerleme olarak görüyor.

“Snowflake’in şu anda bir sonraki adımda ilerlediği gerçeği, tamam, sadece verilerinizi burada tutmakla kalmayıp, bunlar üzerinde bariz veri işleme işlemlerini yapmakla kalmıyor, aynı zamanda her şeyi inşa edebileceğiniz yer burası. Verileriniz tam burada olduğu için şirketinizi yönlendiren uygulamalar. Bu çok güçlü bir şey,” dedi Das TechCrunch+’a.

Benzer şekilde, Databricks kendisini yalnızca verileri depolayabileceğiniz ve bununla ilişkili çeşitli veri görevlerini yapabileceğiniz bir yer olarak değil, aynı zamanda üstte uygulamalar oluşturduğunuz bütün bir veri yığınının parçası olabileceğiniz bir yer olarak görüyor.

Constellation Research’ün kurucusu ve baş analisti Ray Wang, bu haftaki MosaicML satın alımının, verileri yapay zeka bağlamında çalıştırmaya yönelik bu daha geniş stratejinin bir parçası olduğunu söyledi. Bu, Databricks’in Dolly ile bile yapması zor bir şeydi.

Wang, “Yapay zeka açısı, LLM’leri kolaylıkla edinmeyi, yönetmeyi, eğitmeyi ve dağıtmayı kolaylaştırmakla ilgilidir” dedi.

Her iki şirket de satın almalar, ortaklıklar ve ürün geliştirme yoluyla açıkça yapay zekaya doğru ilerliyor. Ancak bu, biri zaten halka açık olan ve eninde sonunda kesinlikle orada olacak olan bu şirketlerin geleceği için potansiyel bir gelir perspektifinden ne anlama geliyor?

Kurumsal yapay zeka talebi yanıltıcı değil

Databricks ve Snowflake çok hızlı büyüyor. Databricks’ten alınan son bilgiler, en son mali yılında %60’tan fazla büyüyerek 1 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini gösteriyor. Snowflake’in sonuçları da benzer şekilde etkileyici, en son çeyreğinde bir önceki yıla göre %48 artışla 623,6 milyon dolar gelir kaydetti.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın