Databricks, bir OpenAI rakibi olan MosaicML’yi 1,3 milyar dolara satın aldı

Yapay zeka alanında yeni teknoloji şirketlerine el atmak isteyenler sadece yatırımcılar değil: bu aynı zamanda büyük bir M&A dalgasını da tetikleyebilir: bugün, Databricks ilan edildi kuruluşların büyük dil modellerini eğitmesi ve bunlara dayalı üretken yapay zeka araçlarını devreye alması için bir platform oluşturan sinir ağları uzmanlığına sahip açık kaynaklı bir girişim olan MosaicML’yi satın almak için 1,3 milyar dolar ödeyeceğini söyledi.

Bundan önce MosaicML, DCVC, AME Cloud Ventures, Frontline, Atlas, Playground Global ve Samsung Next’in dahil olduğu yatırımcılardan 34 milyon doların biraz altında para topladı. Tanıtım Kitabı. Özellikle son yatırımcı yuvarlak değerlendirmesi sadece 136 milyon dolardı – bu, bu çıkışla 10 kat sıçradığı anlamına geliyor; bu, yapay zeka pazarının şu anda ne kadar köpüklü olduğunun yanı sıra uzayda yetenek ve teknolojiye olan talebin gerçekten altını çizen dikkate değer bir fiyat. .

Köpüklü, ancak yalnızca göreceli olarak konuşursak, rakip OpenAI’nin Microsoft’tan son turunda 40 milyar doların üzerinde bir değere sahip olduğu düşünülürse. Bu bağlamda, Databricks burada çaldı.

Anlaşma, MosaicML’nin Databricks Lakehouse Platformunun bir parçası haline geldiğini ve Databricks’in entegrasyon, depolama, işleme, yönetişim, paylaşım, analitik ve yapay zeka ile ilgili hizmetleri içeren mevcut çoklu bulut tekliflerinin yanı sıra üretken yapay zeka araçları sağladığını görecek.

Bu günlerde dünya, OpenAI ve özellikle de OpenAI’nin popüler hale getirdiği ve çok erişilebilir kıldığı üretici yapay zekanın nereye uygulanacağına dair potansiyel hakkında çalkalanıyor. Ancak kaçınılmaz olarak, ChatGPT’nin Microsoft destekli ebeveyni bir boşlukta çalışmıyor ve diğerleri uzaya olan ilgi artışından yararlanmak için ortaya çıkıyor ve büyüyor.

MosaicAI bu konuda beceriksiz değil. LLM’nin sondan bir önceki sürümü olan MPT-7B, 3,3 milyon kez indirildi.

Mosaic’in yaklaşımındaki temel farklılaştırıcılar iki yönlüdür. Birincisi, açık kaynak. İkincisi, kendi verilerine dayalı olarak kendi LLM’lerini oluşturan kuruluşlara odaklanır. Şirket, en son sürümü olan MPT-30B’nin “kuruluşların verilerini maliyet etkin bir şekilde kullanarak kendi son teknoloji modellerini nasıl hızlı bir şekilde oluşturup eğitebileceklerini gösterdiğini” söyledi.

Müşterileri arasında Allen Institute for AI, General Intelligent, Hipokrat AI, Replit ve Scatter Labs yer alır.

“Her kuruluş, verilerinin nasıl kullanıldığı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olarak yapay zeka devriminden yararlanabilmelidir. Databricks’in kurucu ortağı ve CEO’su Ali Ghodsi, yaptığı açıklamada, Databricks ve MosaicML, yapay zekayı demokratikleştirmek ve Lakehouse’u üretken yapay zeka ve LLM’ler oluşturmak için en iyi yer haline getirmek için inanılmaz bir fırsata sahip. “Databricks ve MosaicML’nin şeffaflığa ve açık kaynak katkıları geçmişine dayanan ortak vizyonu, zamanımızın en büyük bilgi işlem devriminde yol alırken müşterilerimize değer katacaktır.”

Databricks, anlaşma kapandıktan sonra tüm MosaicML ekibinin Databricks’e katılacağını söyledi – buradaki yüksek fiyat etiketinin bir nedeni muhtemelen bir elde tutma anlaşması olabilir.

Bir Intel mezunu olan CEO ve kurucu ortak Naveen Rao, devam eden ekibin bir parçası olacak.

“MosaicML’de, herkesin kendi fikir ve bakış açılarıyla dolu kendi modellerini oluşturma ve eğitme yetkisine sahip olduğu bir dünyaya inanıyoruz – ve Databricks ile güçlerimizi birleştirmek, bu inancı gerçeğe dönüştürmemize yardımcı olacak” dedi. “MosaicML’yi, büyük ölçekli eğitimi herkes için daha erişilebilir hale getirmek için gerekli olan zorlu mühendislik ve araştırma sorunlarını çözmek için başlattık. Son üretken AI dalgasıyla, bu görev merkez sahneye çıktı. Databricks ile birlikte, teraziyi pek çok kişinin lehine çevireceğiz ve bunu akraba ruhlar olarak yapacağız: araştırmacılar, benzer bir misyonu paylaşan girişimcilere dönüştü. AI topluluğuyla birlikte bu yolculuğa devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın