Şirketler ülkelerden daha fazla etkiye sahip olduğunda

Apple kısa süre önce vurdu 2 trilyon doları geçtikten sadece iki yıl sonra 3 trilyon dolarlık bir piyasa değeri. Bundan önce, 1 trilyon dolara ulaşması 40 yıldan fazla zaman almıştı. Şirket geçen yıl yaklaşık 400 milyar dolar gelir kaydetti.

Apple bir ülke olsaydı, CIA’nın World Factbook’una göre, geliri onu GSYİH’ye göre sıralanan ülkeler listesinde 50. sıraya yerleştirirdi. Ülke olarak ABD, Fransa ve Mısır’ın gerisinde kalsa da, Apple Norveç, Portekiz veya Yunanistan’dan daha fazla ve Hong Kong, Peru veya İsrail’den sadece biraz daha az servet üretebilir.

Apple gibi bir şirketin katıksız gücü, dünyanın şimdiye kadar gördüğü hiçbir şeye benzemiyor. Finans (Apple Card, Apple Pay ve hatta yüksek faizli tasarruf hesabı), sağlık ve tabii ki iletişim.

Ayrıca, iCloud ürünleri şeklinde büyük bir depolama ve işleme işine sahiptir. Ayrıca, Apple TV+ hizmeti için üst düzey TV şovları ve filmler ürettiğini ve Apple Music’in bugünlerde nadiren manşetlere çıksa da 88 milyon aboneye sahip olduğunu unutmayın. iPhone kullanan 1,4 milyar insandan bahsetmeye bile tenezzül etmeyeceğim.

Bu rakamlar çılgınca: 88 milyon Apple Music abonesi kendi ülkelerini oluştursaydı, dünyanın en kalabalık 17. ülkesi olurdu.

Apple, evet, teknolojinin geleceği üzerinde olağanüstü miktarda siyasi güç kullanıyor (homurdanmak, homurdanmak) ve hayatımızın diğer birçok yönünün yanı sıra. Şirketin Vision Pro AR kulaklığını göstererek – çılgın fiyat etiketine rağmen – şirketin yeniden şekillenmesinde büyük bir rol oynadığına gerçekten inanıyorum. tüm AR endüstrisi.

Facebook’un kültürel emperyalizmi

Diğer şirketler de olağanüstü derecede güçlü. TikTok dışında, çoğu büyük sosyal medya sitesi ABD merkezlidir ve ülkenin ifade özgürlüğünü garanti eden Birinci Değişiklik etrafındaki coşkusu gibi Amerikan hassasiyetleriyle yönetilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın