ABD kriptoya baskı yaparken, Hong Kong sıcak bir karşılama sunuyor

balsamlı Nisan ortasında bir gün, binlerce insan şehrin ilk web3 festivalinin başladığı Hong Kong Kongre Merkezi’ne girmek için kuyruğa girdi. Çoğu anakara Çin’den uçakla gelmişti, ancak diğerleri ABD’de dijital varlıklara ilişkin düzenlemenin yoğunlaştığı bir dönemde şehrin kripto girişimlerine neler sunması gerektiğini görmek için Singapur, Japonya, Endonezya, Tayland ve hatta ABD’den trekking yaptı.

Şubat ayında, Hong Kong önerilen kripto ile ilgili faaliyetleri düzenlemek için bir dizi karşılama kuralı. Yeni yasal rejim kapsamında, perakende yatırımcıların lisanslı borsalarda belirli dijital varlıkların ticaretini yapmasına izin verilecek ve ticareti kısıtlayan 2018 çerçevesinin yerini alacak. sadece akredite yatırımcılar.

Şehir aynı zamanda yolu açmak stablecoin’leri yasallaştırmak için. Bir girişim, ki bu popüler borsa KuCoin ve USDC veren Circle tarafından desteklenmektediryakın zamanda, Büyük Çin’de türünün ilk örneği olan, offshore Çin yuanına (CNH) sabitlenmiş bir stablecoin piyasaya sürdü.

Web3 işletmeleri için elverişli bir ortam yaratmak için şehir, bankalar ve çoğu Silvergate Bank’ın iflas etmesinden sonra alternatifler bulmak için çabalayan kripto girişimleri arasındaki iletişimi kolaylaştırıyor.

Bu hamleler, Pekin’in kripto endüstrisi üzerindeki sert baskısıyla çelişiyor; ayrıca eski İngiliz kolonisinin finans gibi belirli alanlarda politika istisnalarından yararlanma derecesini de vurguluyorlar.

2021’de Çin her türlü kripto işlemini yasakladıülkenin web3 girişimcilerini gönderiyor Singapur gibi daha web3 dostu yargı bölgelerine kaçmak. Hong Kong’un dijital varlıklara sıcak bir karşılama eli uzatmasıyla, kendi kendini sürgüne gönderen birçok Çinli kurucu, şehirde kurma seçeneğini değerlendiriyor. Batılı şirketler de Hong Kong’u Asya’daki genişlemeleri için potansiyel bir ileri karakol olarak değerlendiriyor.

Bir hafta süren Hong Kong web3 festivalinde TechCrunch, Hong Kong’un bir sonraki kripto merkezi olarak çekiciliğini ölçmek için yatırımcılar, yeni yeni kurulan şirketler ve köklü oyuncuların yanı sıra “geleneksel” web2 teknoloji devleri de dahil olmak üzere web3 dünyasından bir düzine katılımcıyla konuştu.

Bazıları, yeni düzenleyici rejimin yeni bir kripto yeniliği dalgası doğuracağına inanıyor. Artık Çin topraklarında meşru bir işletme olarak faaliyet gösterebilecekleri ve kripto girişimleri için sübvansiyonlu ofis alanı gibi hükümetin politika desteğinden yararlanabilecekleri konusunda kendilerini güvende hissediyorlar.

Diğerleri zeytin dalını kabul etmekte daha tereddütlü. Asya’nın finans merkezi olan Hong Kong, tarihsel olarak canlı bir teknoloji ekosistemine sahip değil ve çoğu hurda girişim için çok pahalı.

Doğu yükselir

Singapur merkezli bir dijital varlık saklama çözümü olan Cobo’nun kurucu ortağı ve CEO’su Shixing Mao, zamanlamanın Hong Kong’un kripto konusundaki dostane hamlesi için uygun olduğunu söyledi. DST Global tarafından desteklenmektedir.

“FTX patlamasının ardından ABD’deki düzenlemelerin sıkılaştırılmasının birkaç sonucu oldu. Geçmişte birkaç Amerikan bankası geleneksel ve kripto dünyalarını birbirine bağlamada kilit rol oynadı, ancak bu bağlantı artık koptu ve bu da Hong Kong’un adım atması için harika bir fırsat sunuyor” dedi. ‘ kripto topluluğunda.

Cobo’nun COO’su Lily King, “Hong Kong her zaman Doğu ile Batı’nın kesişme noktasında olmuştur ve Çin’e girmek için köprü olarak önemli bir rol oynamıştır” dedi.

Bu avantaj zaten daha önce kanıtlanmıştı. Hong Kong, burada mağazalar kurmak için FTX ve Bitmex gibi bir zamanlar etkili olan borsaları çekerek kripto endüstrisinin erken gelişmesinde önemli bir rol oynadı. Çin’in kripto kısıtlamalarının ardından FTX, yeni varlık sınıfına yönelik daha dostane ve daha net düzenleyici duruşu nedeniyle Bahamalar’a taşındı.

Hong Kong, Batı’nın ilgisini yeniden kazanıyor. Merkezi olmayan sosyal ağ Bi.social’ın başkanı Stephen Cheung, nabzı yerinde hissetmek için ABD’nin doğu kıyısından Hong Kong’a kadar tüm yolu uçtu.

“Ailesi Hong Kong’da büyümüş bir Amerikan doğumlu Çinli olarak, Hong Kong’da kripto için açık kapı politikası konusunda son derece iyimserim” dedi. Yine de Cheung, Amerikan kripto firmalarının ülkeyi terk edecekleri takdirde “batı yarımkürede kalacaklarına” inanıyordu.

“Hong Kong’un olasılığı var [of attracting Western firms] Bunun tek nedeni, ABD’nin şu anda web3 şirketlerine karşı açıkça düşmanca davranması” dedi ve şehrin Batı üzerinde herhangi bir önemli etkiye sahip olmadan önce diğer Asya merkezli şirketler için daha çekici olacağını da sözlerine ekledi.

Gerçekten de Hong Kong, çoğu ülkenin kriptoya yönelik baskısından sonra Çin’den gelen Singapur’daki kripto işletmelerinin radarında giderek daha fazla yer alıyor. Şimdi gelgit dönüyor.

“FTX’in patlamasından sonra, Singapur hükümeti kriptoya karşı daha temkinli hale geldi. Öte yandan Hong Kong, kripto endüstrisinin temel altyapısını oluşturmak için yetenekleri ve şirketleri çekmeye çalışıyor, ”diyor Singapur merkezli bir dijital varlık kendi kendine saklama çözümü sağlayıcısı olan Safeheron’da iş geliştirme direktörü Luke Huang. ancak yakın zamanda Hong Kong’da bir ofis kurdu.

güven artırıcı

Çoğunlukla, insanlar kripto endüstrisi hakkında daha fazla düzenleyici netlik sağladığı için Hong Kong hükümetini övüyor. Ancak Hong Kong’un açık kollarını farklı yorumluyorlar. Bazıları hareketi hükümetin tavrında ani bir değişiklik olarak görürken, diğerleri bunu şehrin politika tutarlılığının bir yansıması olarak görüyor.

Yakın zamanda 500 milyon $’lık bir Fon III’ü kapatan, dünyanın en büyük web3 risk sermayesi şirketlerinden biri olan HashKey Capital, ikinci kampa aittir.

Ethereum’un ilk kurumsal yatırımcısı olan fon, 2017’de Hong Kong’da kuruldu ve o zamandan beri ofisini burada tutuyor. “Gördüklerimiz [in Hong Kong] Şirketin CEO’su Chao Deng, “Yıllar boyunca nispeten tutarlı bir hükümet yönü ve sürdürülebilir bir politika oldu” dedi. “Son hamle, daha çok lisanslama rejiminin güncellenmesidir.”

Endüstri baskısından bu yana Çin’de faaliyet göstermesine izin verilen tek kripto şirketi olduğunu iddia eden bir Katman 1 blok zinciri olan Conflux, web3 festivali sırasında çeşitli Hong Kong hükümet delegeleriyle görüştükten sonra rahatladı.

Conflux’un kurucu ortağı Zhang Yuanjie, “Hong Kong, web3 geliştirme için muazzam miktarda destek gösteriyor” dedi. “Yasa koyuculardan ve InvestHK’dan [the city’s department of foreign direct investment] mali sekreteri ve para otoritesine, herkes kripto endüstrisini desteklemek konusunda ciddi.”

Safeheron’dan Huang, Hong Kong’un yeni web3 düzenlemesinin işlem odaklı kripto hizmetlerine daha uygun görünmesine rağmen, altyapı inşaatçıları için yer olduğunu düşünüyor.

“Kripto endüstrisine giren herkes, ister geleneksel ister web3 tabanlı bir şirket olsun, siber güvenlik altyapısına ihtiyaç duyar. Artık Hong Kong’un finans kurumları kripto ile ilgili ürünleri entegre etmeye başlayabileceğine göre, onları dahil etmeye yardımcı olma rolünü oynayabiliriz” dedi.

Çinli Big Tech, Hong Kong’un kripto dalgasını da sürüyor. Alibaba ve Tencent, web3 festivalinde bulut bilgi işlem birimlerinden temsilcilerle birlikte yer aldı. AWS gibi, bir avantaj elde etmek ve merkezi olmayan dünyanın go-to bulut sağlayıcısı olmak istiyorlar. Gelişmekte olan endüstri yakın zamanda herhangi bir anlamlı gelir elde etmeyecek olsa bile, teknoloji devleri belli ki geleneksel endüstrilerden sermaye ve yetenek çekmeye devam eden bir endüstriyi kaçırmak istemiyorlar.

Bekle ve gör

Kalabalık konferans salonu ve lüks tekne partileriyle web3 festivali, şehrin yeni kripto rejiminin coşkulu bir kutlaması gibi görünüyor. Ancak tüm katılımcılar ateşli değildir. Çin merkezli önde gelen bir risk sermayesi şirketinden adını vermeyi reddeden bir yatırımcı, “gerçek teknik geliştiricilerin takıldığı yer olmadığı için” etkinlikte kaynak anlaşmaları aramadığını söyledi.

Singapur’a taşınan ve isimlerini vermeyi reddeden üç Çinli web3 kurucusu, Hong Kong’a yalnızca ortakları ve yatırımcıları yakalamak için geldiklerini ve şehrin kripto dostu olma düzeyi hakkında herhangi bir sonuca varmadan önce “bekleyip göreceklerini” söyledi.

SynFutures’ın CEO’su ve kurucu ortağı Rachel Lin, Hong Kong’un yeni kripto düzenlemesi hakkında en tutkulu olma eğiliminde olanların fon yöneticileri, hisse senedi tüccarları ve geleneksel finanstaki diğerleri olduğunu gözlemledi.

“Kripto için çok fazla hissettiklerinden değil, ama daha çok bir sonraki yatırım yapılabilir varlıkları aramakla ilgili. Şu anda finansal piyasalar yavaşlıyor ve başka alternatif varlık bulamıyorlar” dedi. DeFi protokolünü çalıştırmadan önce, Deutsche Bank’ta küresel piyasalar bölümünde çalıştı, Ant Group’ta denizaşırı ödeme çözümlerini yönetti ve büyük kripto kredi kuruluşu Matrixport’un kurucu ortağıydı.

“Kripto, onlar için uzak bir şey olan AI veya biyoteknolojinin aksine, finansta yaptıklarına çok yakın. Hükümetten gelen olumlu sinyalin de güvenlerini artırdığını düşünüyorum” dedi.

Hong Kong’un gücüne oynayan yeni bir endüstriye kefil olması şaşırtıcı değil. Son yıllarda şehir bir göç gördü bir dizi siyasi olaydan geçerken çok uluslu şirketlerin ve yerel yeteneklerin

King, “Hong Kong finans ve emlak gibi geleneksel sektörlerde büyük bir darboğaza girdi, bu nedenle ekonomisini canlandırmak için genç yeteneklere ve yeni kana şiddetle ihtiyacı var” dedi. “Finans sektörü için attığı temel göz önüne alındığında, dijital varlıklara odaklanmak ileriye dönük en iyi ve tek seçenek.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın