Inflection, daha ‘kişisel’ yapay zeka oluşturmak için 1,3 milyar dolarlık yatırım aldı

Görünüşe göre üretken yapay zeka alanında dolaşacak çok para var.

İlk olarak bildirildi Forbes tarafından, çekim AIBİR yapay zeka başlangıcı “herkes için kişisel yapay zeka” yaratmayı amaçlayan Microsoft, Reid Hoffman, Bill Gates, Eric Schmidt ve yeni yatırımcı Nvidia liderliğindeki 1,3 milyar dolarlık bir finansman turunu tamamladı. Konuya aşina bir kaynak, TechCrunch’a şirketin toplam kazancını 1.525 milyon dolara çıkaran dilimin Inflection’a 4 milyar dolar değerinde olduğunu söylüyor.

Daha önce Google’ın sahibi olduğu yapay zeka laboratuvarı DeepMind’ın kurucu ortaklarından olan CEO Mustafa Süleyman, yeni sermayenin Inflection’ın yapay zeka destekli Pi adlı ilk ürününü oluşturma ve tasarlama çalışmalarını destekleyeceğini söylüyor.

“Kişisel yapay zeka, hayatımızın en dönüştürücü aracı olacak. Bu gerçekten bir dönüm noktası, ”dedi Süleyman hazır bir ifadeyle. “Bu vizyonu hayata geçirmek için Nvidia, Microsoft ve CoreWeave’in yanı sıra Eric, Bill ve diğerleri ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz.”

Yaklaşık 35 çalışandan oluşan küçük bir ekibe sahip California merkezli Inflection, Palo Alto, bugüne kadar nispeten düşük bir profil tuttu ve medyaya çok az röportaj verdi. Ancak Inflection, Mayıs ayında, bir kişinin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına dayalı olarak bilgi sağlamak için tasarlanmış, yukarıda bahsedilen Pi’yi piyasaya sürdü. aracılığıyla test edilebilir mesajlaşma uygulaması veya çevrimiçiPi’nin “nazik” ve “destekleyici” bir yol arkadaşı olması amaçlanıyor, diyor Inflection — teklif “Doğal, akıcı” bir tarzda “dostça” tavsiye ve bilgi.

Akıllı telefon ekranında gösterilen bükülme örneği

Inflection’ın “dostça” tavsiyeler sunan kişisel yapay zeka asistanı.

Enflasyon kısa süre önce perdeleri araladı çekim-1Pi’ye güç veren yapay zeka modeli, kendi katmanındaki diğer modellerle – yani OpenAI’ler ile – rekabetçi veya üstün olduğunu iddia ediyor GPT-3.5 ve Google’ın PaLM-540B’si. Şirketin sonuçlarına göre, Inflection-1 gerçekten de orta ve lise düzeyindeki sınav görevleri ve “sağduyu” ölçütleri gibi çeşitli ölçütlerde iyi performans gösteriyor. Ancak, GPT-3.5’in kolayca geçtiği kodlamada geride kalıyor ve karşılaştırma için OpenAI’ler GPT-4 rekabeti içiyor.

Daha büyük ve daha yetenekli modellerin peşinde olan Inflection, 22.000 Nvidia H100 GPU’dan oluşan dünyanın en büyük AI eğitim kümelerinden biri olduğunu iddia ettiği şeyi oluşturmak için Nvidia ve bir GPU bulut sağlayıcısı olan CoreWeave ile birlikte çalıştığını söylüyor.

Şimdi bunu yapacak parası var, tahmin edilebilir. En son dilimin kapanmasıyla Inflection, en iyi finanse edilen ikinci üretken yapay zeka girişimi olarak OpenAI’nin (bugüne kadar 11,3 milyar dolar toplayan) arkasında yer alıyor. antropik (1,5 milyar dolar). Peki arkasında Tutarlı (445 milyon dolar), usta (415 milyon dolar), Koşu yolu (195,5 milyon dolar), Character.ai (150 milyon dolar) ve Kararlılık AI (~100 milyon dolar).

Zorlu makroekonomik ortama rağmen, gerçekten de üretken yapay zeka girişimlerine para akmaya devam ediyor. Binaen Pitchbook’a göre, 2023’ün ilk çeyreğinde 46 anlaşmada yaklaşık 1,7 milyar dolar elde edildi ve bu çeyrekte duyurulan ancak henüz tamamlanmayan 10,68 milyar dolarlık ek anlaşmayla birlikte.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın