Siber güvenlik firması Netcraft 100 milyon dolarlık yatırım aldı

rent a car 34

Yıllarca süren büyümenin ardından, siber güvenlik girişimlerine sağlanan fonlar yavaşlamaya başlıyor, bu da daha geniş çaplı ekonomik sıkıntının ve belki de piyasanın aşırı doygunluğunun bir belirtisi. Pinpoint Search Group’un yakın tarihli bir notuna göre, siber güvenlik finansmanı 2023’ün 2. çeyreğinde, 2022’nin 2. çeyreğine kıyasla %55 düştü; bu, herhangi bir önlemle büyük bir düşüş.

Aynı zamanda, siber güvenlik pazarı, daha geniş teknoloji pazarını geride bırakmaya devam ediyor. Aynı Pinpoint notu, siber güvenlik sektörünün 2023’ün ilk çeyreğinde yıldan yıla %12,5 büyüdüğünü ortaya koydu.

Konuyla ilgili bir şey olarak, ağ aracıMerkezi Birleşik Krallık’ta bulunan bir siber suç tespit şirketi olan , bugün, hizmet işletmelerine odaklanan Boston ve San Francisco merkezli bir özel sermaye yatırımcısı olan Spectrum Equity liderliğindeki bir fonlama turunda 100 milyon dolar topladığını duyurdu. Dilim, Netcraft’ın 1995’teki kuruluşundan bu yana ilk dilimidir ve şirketin hizmet yelpazesini, yetenek kazanımını ve müşteri başarısı çabalarını büyütmek için kullanılacaktır.

Netcraft’ın yeni atanan CEO’su Ryan Woodley e-posta yoluyla TechCrunch’a “Yeni siber suç türleri sürekli olarak ortaya çıkıyor ve giderek daha karmaşık hale geliyor” dedi. “Tüm internet kullanıcıları için daha güvenli bir çevrimiçi deneyim yaratmak amacıyla siber suçları geniş ölçekte tespit etme ve bozma misyonumuza yönelik ilerlememizi hızlandırmak için hem ürüne hem de insanlara yatırım yapıyoruz.”

1995 yılında Mike Prettejohn tarafından başlatılan Netcraft, bir dizi aboneliğe dayalı siber suç algılama, bozma ve yayından kaldırma hizmetleri sunar. Şirket, marka ihlali, kimlik avı, yönetici kimliğine bürünme ve sahte e-ticaret siteleri gibi çevrimiçi tehditleri tespit etmek, doğrulamak ve bunlarla mücadele etmek için yapay zekadan yararlanıyor.

Örneğin Woodley, Netcraft’ın yapay zekayı kötü aktörlerle “ölçekte”, özellikle de yatırım, kripto para birimi ve para transferi dolandırıcılıklarının failleriyle etkileşim kurmak ve daha sonra bu aktörleri alt etmeye yardımcı olmak için kullanılabilecek bilgileri toplamak için kullandığını söylüyor. Netcraft müşterileri, şirket portalı veya dahili sistemleriyle entegre olan API’ler aracılığıyla raporlamaya erişebilir.

Woodley, “Netcraft, saldırı türlerini belirlemek için kullanılan sınıflandırma modellerimizi eğitmek için makine öğrenimini kullanıyor” dedi. “Kötü aktörler tarafından kullanılan saldırı yöntemleri, kompozisyon ve karmaşıklık açısından zaman içinde değişiklik gösterir ve makine öğrenimi, bu saldırıları gerçek zamanlı olarak doğru bir şekilde tespit etmek ve yanlış pozitiflerden kaçınmak için sürekli olarak optimize edilmiş modeller kullanmamıza yardımcı olur.”

Netflix, otomasyon hizmetleri sağlamanın ötesinde, büyük kurumları hedef alan siber suçları kapsayan bir “tehdit istihbaratı akışı” sağlar ve tahminen 1 milyar web sitesinde veri tutan bir web araştırması yürütür. Woodley, hem beslemeden hem de anketten elde edilen verilerin, Netcraft’ın geçmiş trendlerden içgörü elde etmesine ve bunu bir dizi üçüncü ve birinci taraf kaynaktan toplanan gerçek zamanlı verilerle ilişkilendirmesine olanak tanıdığını söylüyor.

“Uzayda onlarca yıl boyunca çalışarak elde edilen insan içgörüsü ve teknik uzmanlığın desteklediği kapsamlı otomasyon sayesinde Netcraft, dahili bir bilgi güvenliği ekibi tarafından çoğaltılması zor olacak ölçek ve kapsama ulaşabiliyor” diye ekledi. “Bırakın ortaya çıkan tehditlerin bir adım önünde olmayı, bilgi güvenliğine yönelik mevcut tehditlerin hacmini etkili bir şekilde yönetmek için gün içinde yeterli saat yok.”

Bunların hepsi pazarlama abartısı mı? Belki öyle – en azından bir dereceye kadar. Ancak Woodley, siber güvenlik tehditlerini azaltma konusundaki artan zorluk konusunda haksız değil.

Yalnızca kimlik avı saldırıları, 2022’nin ilk yarısında %48 arttı, binaen Güvenlik İstihbaratına. Mevcut oranda, siber saldırılardan kaynaklanan hasar miktar 2025 yılına kadar yılda yaklaşık 10,5 trilyon ABD dolarına – 2015 seviyelerine göre %300 artış.

Woodley, müşterilerin Netcraft’ı benimsediğini iddia ediyor. Şirket, Avrupa’nın en büyük 20 bankasından 10’u, dünya çapındaki en büyük dört şirketten üçü ve dünyanın en büyük sekiz hükümetinin de aralarında bulunduğu yüzlerce markaya hizmet verdiğini söylüyor.

Özel sermaye şirketinin genel müdürü Parag Khandelwal’a göre, Spectrum Equity’nin Netcraft’a yatırım yapma kararında müşteri tabanının boyutu bir faktördü.

“Netcraft, adını hiç duymadığınız en etkileyici siber güvenlik işi. Khandelwal, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Bu şirket hakkında bizi heyecanlandıran şey buydu,” dedi. “Zor bir sorunu çözen gerçekten özgün bir ürün oluşturmak için gözden kaçmayı başardılar. Her yıl milyonlarca saldırıyı engelleyen gelişmiş bir otomatik çözüme sahipler. Etkililik, hız ve ölçek düzeyi, yüzlerce ısrarcı mavi çipli müşteriye hitap eden sektörde farkında olduğumuz en iyisidir.”

Woodley, genişleyen müşteri tabanına daha iyi uyum sağlamak için Netcraft’ın 100’den fazla kişiden oluşan ekibini bu yıl %30 büyütmeyi planladığını söyledi.

“Belirttiğimiz gibi, siber suçlar boyut ve karmaşıklık olarak büyümeye devam ediyor ve ortadan kaybolan bir sorun değil” diye devam etti. “Netcraft, siber savunma stratejisinin görev açısından kritik bir bileşenidir.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın