Shein-Reliance Hindistan ittifakı Çinli girişimler için ilham kaynağı olabilir

Shein, uygulanabilir olduğu kanıtlanırsa artan jeopolitik gerilimlerin ortasında Çin’in tepkisiyle boğuşan girişimlere örnek teşkil edebilecek bir strateji olan Hindistan’a yeniden girmek için Reliance ile ortaklık kuruyor.

Çin merkezli Singapur merkezli hızlı moda devi, Hintli holding Reliance’ın perakende iştiraki Reliance Retail ile iş birliği yapıyor. Wall Street Gazetesi bildirildi. Shein sözcüsü, daha fazla ayrıntı vermeden ortaklığı doğruladı.

2020’de Hindistan yasaklandı TikTok ve Shein, Çin ile Himalaya sınırlarında tırmanan gerilimin ardından yaklaşık 50 uygulamayla birlikte. TikTok, ana şirketi ByteDance tarafından işletilse de hala kullanılamıyor Resso adlı müzik akışı uygulaması ülkede.

Ortaklık, Reliance Retail’in çevrimiçi alışveriş platformu JioMart’ın bir toplu işten çıkarma 10.000’den fazla çalışanı etkileyebilir.

Shein-Reliance ittifakının merkezinde yerelleştirme var. WSJ raporuna göre Shein, ortaklık kapsamında küçük Hintli işletmelerden kumaş tedarik edecek. Şirket ayrıca Orta Doğu’ya ihracat için Hindistan’da bir üretim merkezi kurmayı planlıyor.

Kaynaklar WSJ’ye verdiği demeçte, ortaklığın Shein’i Çinli olmayan bir varlık olarak gören Hindistan hükümetinden onay aldığını söyledi.

Hint otoritesinin gözü önünde olmak, Shein için bir dönüm noktasıdır. Her şeyden önce, Hindistan’ın Shein’in yeniden girişinin yerel pazara fayda sağlayabileceğine inandığına işaret ediyor. Çinli bir sınır ötesi yatırımcının bana söylediği gibi, “İster istihdam yaratma, ister vergi geliri yaratma yoluyla olsun, bir şirketin yerel ekonomiye katkısını gösterme yeteneği, jeopolitik karmaşıklıkların neden olduğu kırılganlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir.”

Hindistan’dan yeşil ışık almak, Çin etiketinden kurtulmak için güçlerini toplayan Shein için bir rahatlama olmuş olmalı. On yıldan uzun bir süre önce çevrimiçi bir moda ihracatçısı olarak Nanjing ve Guangzhou’da kurulan Shein, holding varlığını Singapur’a taşıdı. 2022’nin başlarında kurucusu Sky Xu ise şehir devletinde daimi ikamet için başvuruyordu.

Shein dünya çapında operasyon ekipleri kurdu ve aynı zamanda Türkiye’de bir üretim üssü açarak tedarik zincirini çeşitlendirmeye çalışıyor.

Bir yabancı pazara sarsılmaz bir bağlılık sergilerken Çin ile bağlarını koparmak zorlu bir görevdir. Ve bu önlemlerin ne ölçüde alınması gerektiği, büyük ölçüde ülkenin Çin ile ilişkisinin gelişen dinamiklerine bağlıdır.

Örneğin ABD’de, Shein barikatlarda tökezliyor. Nisan ortasında, bir Kongre organı Shein ve PDD’nin sahip olduğu Temu’yu bir arada seçti. raporbu “Çin moda e-ticaret platformlarını” diğer sorunların yanı sıra ticari tarife boşluklarından yararlanmakla, fikri mülkiyet haklarını ihlal etmekle suçluyor.

Kendisini yurtdışında büyük yapan Çin merkezli diğer birkaç internet platformundan biri olan TikTok, Çin bağlantılarını çözmekte zorlanıyor. ABD’deki işletmesi ile Çin’deki mülkiyeti arasında bir veri güvenlik duvarı kurmak için yaklaşık 1,5 milyar dolar harcama taahhüdüne (Project Texas) rağmen, ABD hükümeti hala satış için bastırıyor kısa video devinin ebeveyninden.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın