Bulut harcamanızı mı azaltıyorsunuz? Fatura verilerinizi dahili olarak paylaşmayı düşünün

Bütçeler daraldıkça, liderler harcamaları kısma baskısı hissediyor ve teknoloji ekipleri de bir istisna değil. Pandemi sırasında birçok şirket buluta büyük yatırım yaptı ve şimdi kaynakları optimize etmenin yollarını arıyor.

Yakın tarihli bir rapora göre, o kadar çok BT liderlerinin %81’i C-suite tarafından bulut harcamalarını azaltmak veya durdurmak için yönlendirildiler, bu da BT bütçelerinin %30’u. CIO’lar ve diğer teknik liderlerin bulut ve BT bütçelerini ve kullanımlarını değerlendirmeleri için kritik bir an.

tavsiye edilmemekle birlikte önce bulut stratejilerini terk edin şirket içi veya hibrit altyapı lehine, bulut harcamalarını önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Databricks kısa süre önce toplam bulut harcamamızı %25 azalttı ve toplam SaaS BT harcamasını %30 azaltmak için takip ediyoruz. Bunu, bulut harcama verilerini demokratikleştirerek başardık: ekibin nerede ve nasıl harcama yaptığına dair görünürlük sağlayarak maliyet eğrisini esnetebildik.

İşte bulut harcamalarını başarılı bir şekilde azaltmak için kullandığımız çerçeve, ekibin öğrendikleri ve liderlerin verileri demokratikleştirmeyi bulut harcama stratejilerine nasıl dahil edebilecekleri.

1. Adım: Faturayı anlayın

Bulut harcamasında ilk adım, maliyet tahsisi etiketleme yoluyla ne için ödeme yaptığınıza dair net bir resim elde etmektir. Bunu söylemesi yapmaktan daha kolay — bir bulut sağlayıcı faturasını etiketlemek tek başına önemli bir girişimdir, bu nedenle çoklu bulut kuruluşları bu adımı iki veya üç kat daha karmaşık ve zaman alıcı bulacaktır. Ancak çıktı değerlidir: Bu yaklaşım ve onunla toplayabildiğiniz veriler üç önemli fayda sağlar.

Bunu küstahça yapmayın: Bulut harcamalarını azaltmak, kısa vadeli maliyet kesintilerinden çok uzun vadeli yatırım getirisi için bütçeleri optimize etmekle ilgili olmalıdır.

Birincisi, her bir kaynağın sahibinin kim olduğu, hangi işlevi desteklediği ve ekibin ne kadar kullandığı ve harcadığı konusunda görünürlük sağlar. İkincisi, kalıpları anlamak için verileri hizmet türüne, buluta, veritabanına, ağa veya departmana göre düzenlemek veya aydan aya eğilimleri görüntülemek gibi harcamalarınızı farklı şekillerde görüntülemenizi sağlar.

Üçüncüsü, maliyet tahsisi etiketlemeye zaman ayırmak, gelecekteki harcamaları otomatik olarak etiketlemek ve faturaları sürekli olarak kolayca anlamak için altyapı oluşturmayı mümkün kılar.

2. Adım: İndirimler için yeni görüş alanınızdan yararlanın

Artık bulut faturalarınız için yeterli ve güvenilir görünürlüğe sahip olduğunuza göre, bunu yapmak için satıcıların yerel araçlarını nerede azaltabileceğinizi ve bunlardan yararlanabileceğinizi görün.

Buradaki amaç, işlem süresi ufukları, yüksek kullanım ve indirim teklifleri arasındaki dengeyi sağlamaktır. Bu metodoloji, ölçek ekonomilerine veya ekibin araç seçimlerinden gerçekten en iyi şekilde yararlanmasını sağlamaya dayanır.

Ardından, ihtiyaçlarınızı karşılayan en ucuz seçeneği belirleyin. Zamanlamayı ayarlama (hafta sonları gibi daha ucuz zaman dilimlerinde ölçeklendirme) veya coğrafya (bulut sağlayıcıları genellikle belirli bölgeler için bir prim talep eder), bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak yol haritanıza veya iş akışınıza bağlı olarak gizli zorluklar olabilir. Örneğin, test için daha uygun maliyetli bölgeleri kullanmak isteyebilirsiniz, ancak ürününüzün onu konuşlandıracağınız bölgede çalışması önemlidir; bu nedenle bunu metodik olarak yapın.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın